Osoby cierpiące na alergię na nikiel – metal obecny w wielu przedmiotach codziennego użytku – mogą teraz skorzystać z wynalazku polskiej firmy KF Niccolum, który zapobiega występowaniu nieprzyjemnych objawów tego schorzenia. Środki pozyskane z Unii Europejskiej pomogły warszawskiemu start-upowi wytwarzającemu produkty kosmetyczne i farmaceutyczne w przeprowadzeniu badań mających na celu ocenę skuteczności działania barierowego nowej substancji aktywnej do zastosowań w produktach firmy. Bezpieczne, nietoksyczne składniki można stosować w formie kremu bądź sprayu. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie powszechnym objawom kontaktowego zapalenia skóry, takim jak świąd, pieczenie, wysypka czy ropiejące pęcherzyki.
Ulga dla osób uczulonych na nikiel dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu z Polski
- 28 October 2020
„Nasza cząsteczka wprowadzona do odpowiedniego medium, formulacji kosmetycznej, działa jak niewidzialna i niewyczuwalna bariera, która nie dopuszcza do kontaktu niklu ze skórą uczulonej osoby, a tym samym zapobiega występowaniu uciążliwych reakcji alergicznych”.
W testach produktu firmy KF Niccolum wzięło udział 13 kobiet. W ramach badania uczestniczki nakładały na skórę cienką warstwę produktu, a następnie przez trzy godziny nosiły biżuterię. Co istotne, każda z tych kobiet cierpiała na nadwrażliwość na metal potwierdzoną diagnozą lekarza.
Zarówno wyniki testów, jak i opinie badanych kobiet – z których 94 % było zadowolonych lub bardzo zadowolonych z efektów – zostały opisane w sprawozdaniu z badania. Tylko jedna z uczestniczek nie stwierdziła u siebie znaczącej poprawy.
Ponadto jakość przygotowania produktu została oceniona przez lekarza dermatologa. Jego ocena wraz z wnioskami z badania stały się podstawą do uruchomienia masowej produkcji nowego kosmeceutyku – środka kosmetycznego łączącego w sobie cechy leku i kosmetyku.
Powszechna alergia
Alergia niklowa jest drugą najbardziej rozpowszechnioną alergią na świecie. Cierpi na nią 17 % kobiet i 3 % mężczyzn. Przyjmuje się, że ta różnica między płciami wynika z faktu, że więcej kobiet nosi metalową biżuterię.
Jako składnik znacznej ilości stopów, nikiel można znaleźć w wielu przedmiotach codziennego użytku, takich jak sztućce, naczynia, sprzęt AGD, biżuteria, zegarki, oprawki okularów, metalowe elementy ubioru, monety czy przyrządy medyczne i dentystyczne.
Najczęściej alergia ta jest spotykana u osób wykonujących określone zawody, między innymi u fryzjerów, kosmetyczek, personelu medycznego, recepcjonistów, kasjerów, gitarzystów i osób pracujących przy obróbce metalu. Zapalenie skóry stanowi drugą co do częstotliwości występowania chorobę zawodową, z powodu której każdego roku traconych jest około trzech milionów dni pracy, co kosztuje gospodarkę mniej więcej 600 mln EUR.
Poważniejsze przypadki kontaktowego zapalenia skóry charakteryzują się takimi objawami jak pękanie skóry, hiperkeratoza (znaczne pogrubienie zewnętrznej warstwy naskórka) lub zliszajowacenie (swędzące poletka suchej, szorstkiej i zgrubiałej skóry). Objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 48 godzin od kontaktu i często mogą się utrzymywać przez okres od dwóch do czterech tygodni.
Produkty niezgodne z normą
Mimo że Unia Europejska już w 1994 roku ustanowiła przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości niklu w produktach takich jak biżuteria, nadal do sprzedaży trafiają przedmioty, które nie spełniają unijnych norm, skutkiem czego coraz większa liczba osób cierpi na alergię niklową. Problem jest tym większy, że nie istnieje jak na razie skuteczna metoda leczenia, a dostępne środki ochronne nie dają pełnego zabezpieczenia przed objawami.
Badania w ramach projektu były prowadzone we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Innowacyjna substancja została opracowana na bazie modyfikacji biopolimeru – materiału złożonego z długich, wielokrotnie powtórzonych łańcuchów cząstek – o silnych właściwościach wiążących jony niklu, dzięki czemu zapewnia ona barierę przed przenikaniem jonów w głąb skóry.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Ocena skuteczności działania nowej substancji aktywnej dla zastosowań w dermokosmetykach przeciw objawom alergii niklowej” wyniosła 17 859 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 9 423 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje”.