Komisja Europejska
pl Polski pl

Ochrona słodkiego dziedzictwa Warmii i Mazur

  • 17 June 2020

Dzięki wsparciu ze środków UE Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) w Olecku w województwie warmińsko-mazurskim produkuje słynne krówki w tradycyjny sposób.

To jest historia tej ziemi. Korzystamy z lokalnych składników – mleka, śmietany, mleka w proszku – to są nasze składniki, pochodzące od naszych dostawców i od naszych krów. To jest krówka z naszego regionu.

Jerzy Skorupski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku

Wielu Polakom na samą myśl o Warmii i Mazurach zaczyna cieknąć ślinka, gdyż skojarzenie z mlecznymi cukierkami wytwarzanymi tam od lat jest jednoznaczne. Aby ocalić tę słodką ikonę regionu, OSM w Olecku podjęła starania na rzecz kontynuowania produkcji krówki starą metodą, czyli bez stosowania konserwantów i sztucznych aromatów.

Dzięki finansowanemu ze środków UE projektowi Spółdzielnia rozpoczęła produkcję i stworzyła wyrób, który może konkurować z wieloma innymi wyrobami cukierniczymi dostępnymi na rynku.

Przywiązanie do tradycji

W realizacji projektu dużą rolę odegrało wieloletnie doświadczenie Spółdzielni i wiedza z zakresu wyrobu cukierków. I chociaż produkcja Krówki w zakładzie OSM w Olecku zakończyła się w latach 70. XX w., postanowiono odkurzyć stare receptury i unowocześnić technologię oraz metody wytwarzania.

Na początek należy podgrzać masę krówkową aż do jej zagotowania. Następnie, po odparowaniu wody i śmietany, dodaje się syrop. Po zastygnięciu masa jest wykładana na ladę chłodniczą, a po upływie 30 minut kroi się ją na prostokątne bloki, które są następnie nakładane na wałek. W kolejnym kroku masa jest rozwałkowywana na cienkie odcinki, które są ręcznie krojone na mniejsze kawałki i osobno pakowane.

Tak powstaje cukierek, który choć zachował tradycyjną recepturę, posiada też dłuższy okres przydatności do spożycia i lepiej smakuje, a przy tym ma lepszy wygląd i konsystencję, czym zdobywa serca dzisiejszych łasuchów.

Historia krówki

Krówka to słynny polski cukierek o smaku toffi i półmiękkiej, mlecznej konsystencji. Jest to jeden z najsłynniejszych w Polsce wyrobów cukierniczych, znanych na całym świecie. Cukierki są produkowane przez klika różnych firm, z których większość opakowuje swój produkt w biało-żółty papierek z rysunkiem krowy. Choć dostępne są różne rodzaje krówek, w skład oryginalnej receptury wchodzi zwykle mleko, cukier, masło, śmietana i aromat waniliowy.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku została założona w 1927 roku i od tego czasu jest producentem mleka, masła, sera oraz innych wyrobów mleczarskich.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Krówka z Olecka” wyniosła 171 384 EUR (734 910 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 69 654 EUR (298 684 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Wsparcie przedsiębiorstw i innowacji”.