Komisja Europejska
pl Polski pl

Polska droga ekspresowa S7 ma wzmocnić handel i turystykę w regionie

  • 05 October 2017

W ramach dofinansowanego z funduszy UE projektu powstaje nowoczesny odcinek drogi ekspresowej S7, który ma poprawić połączenia w województwie warmińsko-mazurskim oraz ożywić handel, inwestycje i turystykę.

Projekt zakłada budowę dwóch odcinków nowej polskiej drogi ekspresowej S7: około 39 km nowej dwujezdniowej drogi między Miłomłynem i Olsztynkiem oraz 6-kilometrowego odcinka na obwodnicy Ostródy. 

Projekt realizowany jest w województwie warmińsko-mazurskim, a budowane odcinki drogowe przecinają gminy Miłomłyn, Ostróda i Olsztynek.

Nowoczesna droga ekspresowa

Poza budową dwóch odcinków drogi projekt przewiduje także budowę wszelkiej niezbędnej infrastruktury technicznej i zabezpieczeń drogowych. Składowe infrastruktury to pięć rozjazdów (Miłomłyn Południe, Miłomłyn Północ, Ostróda Północ, Ostróda Południe i Rychnowo) oraz liczne wiadukty, mosty i przepusty. Aby zapewnić, że droga nie będzie zaburzać ścieżek migracyjnych lokalnej fauny, zaplanowano także budowę kilku przejść dla zwierząt. 

Oba fragmenty drogi są częścią nowej polskiej drogi ekspresowej S7. Po jej ukończeniu trasa S7 będzie biegła od Gdańska na wybrzeżu Bałtyku, przez Elbląg, Warszawę, Radom, Kielce i Kraków, kończąc się w Rabce, na granicy polsko-słowackiej, i będzie drogą kluczową dla krajowej sieci transportowej. Większość prac będzie wymagała poszerzenia istniejącej drogi krajowej nr 7 (DK 7) z dwóch pasów do czterech i dobudowy typowych dla dróg ekspresowych udogodnień, takich jak węzły drogowe, mosty i estakady. Całkowita długość trasy S7 wynosi 720 km. 

Połączenia w regionie 

Nowa droga ekspresowa S7 jest dla Polski istotnym elementem w planach modernizacji krajowej sieci transportowej. W szczególności poprawi ona kluczowe połączenia drogowe między Warszawą i wszystkimi województwami. Zapewni także lepszy dostęp do krajów nadbałtyckich i ich rynków gospodarczych. 

Połączenie to jest szczególnie ważne dla rozwoju gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie którego prowadzone są prace w ramach projektu. Wraz z powstaniem nowej trasy S7 region ten będzie bardziej dostępny dla nowych inwestycji i partnerów handlowych, co z kolei zaowocuje powstawaniem nowych miejsc pracy. 

Regionalna turystyka także skorzysta na budowie trasy S7. Wraz z powstaniem drogi poprawiającej dostępność do przejść granicznych, turystom z krajów sąsiednich łatwiej będzie przyjechać i rozkoszować się dziewiczymi terenami, lasami i jeziorami województwa warmińsko-mazurskiego. Poza wieloma atrakcjami przyrodniczymi region ten jest także domem dla kilku historycznie ważnych miejsc, takich jak Kanał Mazurski, cała gama średniowiecznych fortów i zamków wybudowanych przez Zakon Krzyżacki czy związane z II wojną światową bunkry poniemieckie. 

Z perspektywy UE projekt ten (podobnie jak trasa S7 sama w sobie) jest częścią kluczowego korytarza transportowego TEN-T Bałtyk–Adriatyk, tj. sieci lokalnych, krajowych i regionalnych dróg łączących Adriatyk z krajami nadbałtyckimi, który ma poprawiać połączenia drogowe w Europie oraz wzmacniać handel i turystykę. Generalnie celem istnienia sieci TEN-T jest dostosowanie parametrów technicznych i operacyjnych europejskich dróg tak, aby zapewnić im przepustowość odpowiadającą oczekiwanym poziomom natężenia ruchu drogowego. Aby to osiągnąć, projekty budowy dróg koncentrują się na wyeliminowaniu wąskich gardeł i uzupełnianiu brakujących odcinków sieci drogowej. 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wysokość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Miłomłyn–Olsztynek“ wynosi 540 409 071 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 283 961 450 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko“ na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.