Komisja Europejska
pl Polski pl

PIONIER-LAB poprawia możliwości badawcze Polski oraz łączy środowisko akademickie i przemysłowe

  • 11 May 2020

W ramach projektu PIONIER-LAB zakupione zostaną sieci światłowodowe i przyrządy badawcze, które poprawią współpracę pomiędzy polskimi laboratoriami. Celem tych działań jest wspieranie innowacji i rozwój współpracy pomiędzy naukowcami a przemysłem, co umożliwi komercjalizację odkryć naukowych.

Sprzęt zostanie zainstalowany w ośmiu laboratoriach, które realizują badania w zakresie ośmiu obszarów uznanych przez 21 partnerów za priorytetowe. Opracowana platforma badawcza udostępniona zostanie przedsiębiorcom i organizacjom zaangażowanym w badania naukowe i rozwój.

Projekt opiera się na Polskim Internecie Optycznym (Pionier), sieci światłowodowej dedykowanej dla ośrodków akademickich, łączącej polskie i zagraniczne ośrodki badawcze, która powstała w 2000 roku. Obecnie korzysta z niej 450 polskich instytucji badawczo-rozwojowych i wielu klientów komercyjnych.

Różnorodne kompetencje

W ramach projektu planowane jest utworzenie ośmiu laboratoriów:

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Sieciowych, w którym prowadzone będą badania w zakresie sieci ICT i prace nad szybszą, bezpieczniejszą i niezawodną transmisją danych; Rozproszone Laboratorium Czasu i Częstotliwości, które zapewni podmiotom przemysłowym i badaczom dostęp do zegarów atomowych; Laboratorium Smart City, w którym testowane będą inteligentne technologie dla miast; Regionalne „Żywe” Laboratoria Innowacji Inspirowane ICT, w których realizowane będą badania nad uczeniem się, nauczaniem i oceną; Laboratorium Usług Chmurowych, w którym prowadzone będą badania w zakresie infrastruktury przechowywania danych; Laboratorium Symulacji Wieloskalowych, w którym prowadzane będą wielkoskalowe symulacje z wykorzystywaniem wysokowydajnych systemów obliczeniowych, umożliwiające modelowanie takich zjawisk jak rozprzestrzenianie się wirusów; Laboratorium i Usługi e-szkoleń, które zostaną wykorzystane w badaniach nad skutecznością e-uczenia się; Laboratoria Preinkubacji, które pełnić będą rolę centralnych punktów usługowych dla użytkowników zewnętrznych, umożliwiając im dostęp do infrastruktury.

Większa część budżetu projektu, bo aż 76 %, przeznaczona zostanie na budowę Laboratorium Innowacyjnych Technologii Sieciowych.

W dobie pandemii COVID-19 szczególne znaczenie mają przede wszystkim dwa laboratoria zajmujące się wielkoskalowymi symulacjami i e-uczeniem się. Wszystkie ośrodki, a w szczególności pierwszy z wymienionych, skupiać się będą na nauce stosowanej, gwarantując w ten sposób praktyczne zastosowania rezultatów projektu.

Rozwiązanie głównych problemów

Obecnie środowisko naukowe w Polsce boryka się z trzema głównymi problemami: ograniczonym dostępem do specjalistycznego sprzętu i infrastruktury badawczej, słabą współpracą pomiędzy przemysłem a ośrodkami badawczymi i brakiem usług świadczonych przez istniejące krajowe instytucje badawcze. Projekt PIONIER-LAB powstał z myślą o rozwiązaniu tych kwestii.

Laboratoria mogą być wykorzystywane przez instytucje zajmujące się badaniami i rozwojem, wchodzące w skład miejskich sieci akademickich, a także przez podmioty zagraniczne. Wspierając współpracę z paneuropejską siecią naukową GÉANT i międzynarodowym konsorcjum GLIF, projekt będzie zyska zasięg zarówno europejski, jak i światowy.

Uczestnicy projektu mierzą wysoko

Zespół projektu chce przyczynić się do rozwoju badań naukowych i zacieśnienia współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim, co pomoże w komercjalizacji wyników badań.

Beneficjent projektu – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej i występujące w imieniu konsorcjum składającego się z 21 polskich instytutów badawczych – zakłada, że projekt przyczyni się do m.in. złożenia 21 zgłoszeń patentowych, publikacji 84 prac naukowych oraz utworzenia pięciu przedsiębiorstw typu spin-off. Ponadto dzięki projektowi z laboratoriów skorzysta 342 doktorantów.

Firma telekomunikacyjna ADVA Optical Networking SE oraz producenci produktów sieciowych Juniper Networks i Arista Networks przekażą sprzęt, oprogramowanie i swoją wiedzę specjalistyczną, wyceniane na kwotę 32 milionów euro, aby pomóc w stworzeniu Laboratorium Innowacyjnych Technologii Sieciowych, w zamian otrzymując preferencyjny dostęp do obiektów. Zapewni to pełne wykorzystanie laboratoriów.

Biuro promocji i sprzedaży zajmie się reklamowaniem laboratoriów i zachęcaniem do korzystania z nich przez podmioty sektora edukacji, nauki i biznesu. Podejmowane działania obejmować będą między innymi publikowanie materiałów reklamowych, tworzenie stron internetowych i udział w wydarzeniach. Powstanie także centralne repozytorium dla całej dokumentacji utworzonej w toku trwania projektu.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „PIONIER-LAB – Krajowa Platforma Integracji

Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji” wyniosła 122 127 142 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 71 074 361 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Zacieśnienie współpracy pomiędzy publicznym sektorem badawczym i biznesem poprzez zwiększanie inwestycji w strategiczną infrastrukturę rozwojowo-badawczą i programy naukowe o największym potencjale dla polskiej gospodarki”.