Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowe odcinki linii kolejowej w Łodzi skrócą czas podróży

  • 11 April 2019

Dzięki unijnemu dofinansowaniu rozpoczął się drugi etap projektu, którego celem jest usprawnienie węzła kolejowego w Łodzi i okolicach. Łódź to trzecie pod względem wielkości miasto w Polsce o populacji 700 000 mieszkańców i stolica województwa łódzkiego. Ta część projektu obejmuje prace nad odcinkami linii kolejowej łączącymi stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec usytuowane na zachód od centrum miasta ze stacją Łódź Fabryczna – największą i najbardziej centralnie położoną stacją kolejową w mieście.

Drugi etap projektu to budowa 7,24 km linii kolejowej, z czego znaczna część przebiega w tunelach. Główny tunel zaczyna się na stacji Łódź Fabryczna. Będą w nim usytuowane dwa podziemne przystanki: Łódź Zielona i Łódź Ogrodowa.

Nieco dalej na zachód tunel dzieli się na cztery odnogi: dwie z nich prowadzą na południe, w kierunku stacji Łódź Kaliska, a pozostałe dwie – na północ, w kierunku stacji Łódź Żabieniec. Zakończenie projektu zaplanowano na styczeń 2022 roku.

Pierwszy etap, który został dofinansowany ze środków unijnych w okresie programowania 2007–2013 w kwocie około 243 milionów EUR, obejmował budowę tunelu kolejowego pomiędzy stacją Łódź Widzew we wschodniej części miasta i stacją Łódź Fabryczna. Została także wybudowana nowa stacja Łódź Fabryczna, otwarta w grudniu 2016 roku. Zastąpiła ona oryginalny, XIX-wieczny budynek zamknięty w październiku 2011 roku.

Istotna przeszkoda w rozwoju transportu

Podobnie jak dawna stacja Łódź Fabryczna, obecny układ łódzkiego węzła kolejowego pochodzi z XIX wieku i stanowi istotną przeszkodę zarówno w rozwoju transportu w regionie, jak i w stworzeniu efektywnych połączeń międzyregionalnych. Budowa planowanego tunelu to kolejny krok mający na celu usunięcie wąskich gardeł w węźle kolejowym, który stanowi część transeuropejskiej sieci transportowej.

Tunel otworzy stację Łódź Fabryczna, przekształcając ją ze stacji końcowej w stację tranzytową. Dzięki temu pociągi będą mogły przejeżdżać przez centrum miasta zarówno na osi wschód–zachód (Widzew–Fabryczna–Kaliska), jak i północ–południe (Żabieniec–Fabryczna–Widzew).

Odcinek nowej linii kolejowej pomiędzy stacją Łódź Fabryczna i miejscem, w którym się ona rozdziela, stanowi przedłużenie krajowej linii kolejowej nr 17 o łącznej długości ponad 26 km, która biegnie obecnie z Koluszek na wschód od Łodzi, aż do stacji Łódź Fabryczna. Połączenia ze stacją Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec mają tworzyć część linii nr 15, która ma ponad 68 km długości i obsługuje trasę pomiędzy miejscowością Bednary na północny-wschód od Łodzi a stacją Łódź Kaliska.

Zwiększenie konkurencyjności kolei

Będący odpowiedzią na oczekiwania lokalnych mieszkańców projekt jest z punktu widzenia miasta niezwykle ważną inwestycją. Dzięki niemu skróci się bowiem czas przejazdów regionalnych i międzymiastowych. Poprawi się również dostęp do transportu kolejowego na terenie aglomeracji, co zwiększy konkurencyjność kolei w stosunku do innych środków transportu.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Usprawnienie łódzkiego węzła kolejowego (TEN-T), etap II, odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska / Łódź Żabieniec” wyniosła 595 257 420 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności o wartości 411 356 753 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Sieci transportowe i energetyczne”.