UE pomaga finansować budowę odcinka polskiej drogi ekspresowej S7 między wsią Lubień a miejscowością Rabka-Zdrój (popularnie nazywaną Rabką). Droga znajduje się w województwie małopolskim, na południu kraju.
Budowa nowego odcinka drogi ekspresowej S7 w południowej Polsce
- 30 March 2018
Odcinek drogi S7 z Lubienia do Rabki ma być dwupasmową jezdnią o długości 15,83 km, z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym po obu stronach pasa rozdzielczego. Droga zawiera również trzy podjazdy, które będą miały trzy pasy na każdej jezdni, oraz tunel o długości 2 km.
Projekt obejmuje także budowę nowego 877-metrowego odcinka drogi krajowej nr 47 między Rabką a wsią Chabówka, która łączy trasę S7 z DK 47.
Ponieważ droga przebiega przez teren górzysty, znaczna część prac jest związana z budową kilku istotnych obiektów inżynieryjnych. Zaliczają się do nich długie wiadukty i estakady (oprócz tunelu), co wyjaśnia stosunkowo wysoki budżet w porównaniu z wieloma projektami budowy dróg. Całkowity koszt wyniesie około 567,5 mln EUR, z czego ponad 303,5 mln EUR pochodzi z unijnego Funduszu Spójności.
Integralna część europejskiej sieci transportowej
Oczekuje się, że odcinek drogi zostanie oddany do eksploatacji w grudniu 2020 r. Stanowi część kompleksowej transeuropejskiej sieci ransportowej, której rozwój jest kluczowym priorytetem dla UE.
Po zakończeniu projektu Rabka będzie stanowić południowy punkt końcowy drogi S7, która zaczyna się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S6 w pobliżu Gdańska. Trasa będzie łącznie liczyć 720 km długości. W kierunku południowym będzie również przebiegać przez Elbląg, Warszawę, Radom, Kielce i Kraków, czyli drugie co do wielkości miasto w kraju.
Droga S7 stanowi część europejskiej trasy E77, która biegnie od Pskowa w Rosji aż do stolicy Węgier, Budapesztu. Droga E77 łączy szereg ważnych ośrodków miejskich, w tym Kaliningrad, centrum administracyjne obwodu kaliningradzkiego, rosyjską eksklawę między Polską i Litwą na Bałtyku, a także Gdańsk, Warszawę i Kraków.
Rozwój gospodarczy i jakość życia
Zarówno odcinek trasy S7, jak i odcinek drogi krajowej 47 zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły obsłużyć przewidywany wzrost natężenia ruchu w nadchodzących latach. Pomoże to zapewnić szybkie i sprawne połączenia zarówno dla ruchu krajowego, jak i międzynarodowego, co jest głównym celem projektu.
Przyczyniając się do stworzenia bardziej wydajnego, bezpiecznego i zrównoważonego systemu transportowego, projekt przyniesie efekty, takie jak skrócenie czasu podróży, zmniejszenie liczby wypadków drogowych oraz ograniczenie zatłoczenia i wynikającego z tego zanieczyszczenia środowiska. Tym samym wspiera rozwój gospodarczy Małopolski i całej Polski, a także poprawia jakość życia mieszkańców i użytkowników dróg z innych regionów.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Rabka” wyniosła 567 519 169 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 303 594 750 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.