Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowy budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego i nowy kierunek studiów

  • 10 July 2020

Celem projektu była rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki (WMFiI) Uniwersytetu Gdańskiego na potrzeby stworzenia nowego programu studiów na kierunku informatyka o profilu praktycznym, tym samym umożliwiając rozwój umiejętności studentów oraz kształcenie przyszłych ekspertów z branży IT. Inwestycja była odpowiedzią na potrzeby tego dynamicznie rozwijającego się sektora.

Uważam, że informatyka o profilu praktycznym będzie doskonałym uzupełnieniem oferty edukacyjnej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz miejscem kształcącym wybitnych programistów, których obecnie brakuje na rynku. Wiedza, którą będą zdobywać studenci, powinna odpowiadać aktualnym trendom w branży IT i dlatego aktywnie uczestniczymy w pracach nad opracowaniem programu studiów.

Krzysztof Kąkol, Development Manager, PGS Software S.A., przedstawiciel pracodawców, z którymi konsultowano się w sprawie programu studiów

W ramach projektu, obok istniejących budynków WMFiI, wybudowano nowy budynek Instytutu Informatyki z nowoczesnymi, wyposażonymi w wysokiej klasy sprzęt laboratoriami, salami seminaryjnymi, audytoriami oraz gabinetami dydaktyczno-naukowymi. Z kolei do udziału w procesie opracowywania innowacyjnego programu studiów na kierunku praktycznym zaproszono pracodawców i ekspertów ds. TIK.

Nowy budynek został także wyposażony w klaster obliczeniowy, czyli zestaw połączonych komputerów współpracujących ze sobą niemal jako jeden system, co otworzy przed studentami nowe możliwości rozwoju swoich umiejętności z różnych dziedzin.

Odpowiedź na braki kompetencyjne i potrzeby rynku pracy

Realizacja projektu stanowiła odpowiedź na braki kompetencyjne pracowników, potrzeby rynku pracy oraz niedostatki infrastruktury uczelni. Aby sprostać tym wyzwaniom, głównym założeniem projektu było dostosowanie oferty kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa wyższego do potrzeb gospodarki. Dzięki temu zwiększyła się liczba studentów zainteresowanych nauką na WMFiI. Uniwersytet Gdański jest pierwszą uczelnią publiczną w regionie, która wprowadziła do swojej oferty praktyczny program studiów z dziedziny informatyki.

Szybko zmieniające się technologie informatyczne są ogromnym wyzwaniem dla osób zainteresowanych karierą w branży IT, zatem nowy program nauczania powstał w ścisłej współpracy z jej przedstawicielami.

Niektóre zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych ekspertów z Trójmiasta – Gdańska, Gdyni i Sopotu – którzy dzielą się ze studentami swoim wieloletnim doświadczeniem. Takie podejście gwarantuje, że studenci zakończą studia jako specjaliści posiadający wyjątkowe kwalifikacje.

Program studiów jest połączeniem podstaw teoretycznych z nauką współczesnych języków programowania oraz najnowszych technologii i rozwiązań związanych z tworzeniem aplikacji internetowych.

Rozwijająca się branża IT w województwie pomorskim

Branża IT, główny odbiorca usług edukacyjnych uczelni, jest jednym z najważniejszych sektorów dla rozwoju gospodarczego regionu, w którym swoje siedziby lub oddziały mają duże firmy IT i międzynarodowe korporacje. Oznacza to duże zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Poza tym coraz więcej firm informatycznych chce prowadzić działalność w regionie, dzięki czemu powstają nowe miejsca pracy, ale nadal brakuje wykwalifikowanych specjalistów z praktycznymi umiejętnościami w zakresie informatyki.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym” wyniosła 8 915 486 EUR (39 828 764 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 4 788 091 EUR (21 388 706 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Edukacja i kształcenie zawodowe”.