Spółka Cosmotech została założona w 2014 r. w Mikołowie. Zajmuje się wytwarzaniem elementów sprzętu medycznego i ortopedycznego z laminatu węglowego i polimerów. Finansowanie ze środków UE umożliwiło firmie rozpoczęcie produkcji, przy użyciu technologii druku 3D, ultralekkich składanych wózków inwalidzkich zapewniających osobom niepełnosprawnym wysoki komfort.
Polska firma zaprojektowała lekkie składane wózki inwalidzkie
- 30 September 2019
Od dawna mieliśmy pomysł na produkcję wózków inwalidzkich, które byłyby lekkie i łatwe w użytkowaniu przez osoby prowadzące aktywny tryb życia. Dlatego też do wytworzenia pierwszego wózka inwalidzkiego tego typu wykorzystaliśmy materiał wykonany z włókna węglowego. Z pewnością jest to przykład innowacji na poziomie światowym. Obecnie produkujemy wózki inwalidzkie w włókna węglowego oraz modele drukowane przy użyciu drukarki 3D zaprojektowanej specjalnie do tego celu.
Analiza przeprowadzona przez firmę Cosmotech wskazywała na istnienie na rynku dużego zapotrzebowania na wytrzymałe i lekkie wózki inwalidzkie z możliwością personalizacji parametrów. W związku z tym zastosowała zaawansowane techniki inżynieryjne, aby stworzyć prototyp wózka o atrakcyjnym designie, w którym poszczególne elementy, jak na przykład siedzisko, mogą być personalizowane w oparciu o skan 3D części ciała użytkownika.
Zaprojektowany wózek jest jednym z najlżejszych na rynku – jego rama waży około 3 kg (w przeciwieństwie do modeli aluminiowych ważących 6–9 kg lub stalowych o wadze 10–15 kg) i można go złożyć w taki sposób, żeby zmieścił się w przenośnej walizce, dzięki czemu jest łatwy do przechowywania i transportu.
W ramach projektu powstały nowe miejsca pracy w pełnym wymiarze dla projektanta i konstruktora oraz jedno miejsce pracy w niepełnym wymiarze godzin dla pracownika odpowiedzialnego za przygotowanie projektu i konfigurację wózków inwalidzkich.
Zmiana postrzegania wózka inwalidzkiego
Wiele osób postrzega wózek inwalidzki jako atrybut niepełnosprawności i ograniczonych możliwości i skupia się raczej na tym, czego osoby na wózku nie są w stanie zrobić, niż na tym, co potrafią. Myślenie to jest zwykle wzmacniane przez użycie przez producentów wózków szarych barw, które często przypominają wnętrza szpitali, a także z powodu ciężkiej i trudnej w montażu konstrukcji.
Spółka Cosmotech zamierza zmienić sposób postrzegania i doświadczania niepełnosprawności, zarówno przez społeczeństwo, jak i samych niepełnosprawnych. W tym celu koncentruje się na opracowaniu – wraz z klientami, którzy mogą testować różne modele w siedzibie firmy – stylowych wózków inwalidzkich w żywych kolorach, które odzwierciedlają osobowość użytkownika.
Firma chce przez to odwrócić uwagę od niepełnosprawności, promując wózek inwalidzki jako symbol osobistej niezależności i podkreślając jego rolę jako narzędzia umożliwiającego osobie niepełnosprawnej osiąganie rzeczy, które w innym przypadku byłyby niemożliwe. Dotyczy to również podejścia firmy do uprawiania sportu przez aktywne fizycznie osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Specjalnie dla nich opracowała jedyny w swoim rodzaju wózek inwalidzki typu tandem z włókna węglowego, który miał swój debiut na śląskim maratonie ulicznym latem 2019 r.
Ekologiczne, spersonalizowane modele
Wykorzystanie technologii druku 3D pozwala firmie Cosmotech na produkcję wózków inwalidzkich, które można dostosować do rozmaitych rodzajów aktywności w bardzo krótkim czasie (około tygodnia) i za stosunkowo niską cenę. Oznacza to, że każdy klient ma możliwość zakupu modelu przystosowanego w sposób łatwy i tani do swoich indywidualnych potrzeb.
Ponadto jednym z podstawowych materiałów użytych do wytworzenia wózków jest mieszanka tworzyw sztucznych na bazie polilaktydu (PLA), czyli polimeru pozyskiwanego z ekologicznych surowców roślinnych, na przykład z buraka lub mąki kukurydzianej. Elementy drukowane z tej mieszanki montuje się razem z elementami strukturalnymi z włókna węglowego, tworząc nowoczesny, lekki i wysoce spersonalizowany wózek inwalidzki.
Firma Cosmotech zamierza nie tylko zwiększyć swoją zdolność produkcyjną, by móc produkować większą liczbę tańszych wózków inwalidzkich, ale również nadać procesom produkcji bardziej zrównoważony charakter i zmniejszyć ich koszty dzięki ponownemu wykorzystaniu ścinków wydrukowanych materiałów. W jej planach jest też prowadzenie badań wspólnie z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Wdrożenie do produkcji składanego wózka inwalidzkiego” wyniosła 123 000 EUR (536 034 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 45 000 EUR (196 110 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Badania i innowacje”.