breadcrumb.ecName
pl Polski

BIOCOMPACK-CE: zacieśnianie relacji między biznesem a środowiskiem akademickim w celu promowania biodegradowalnych opakowań w Europie Środkowej

  • 22 June 2020

W finansowanym ze środków UE projekcie BioComPack-CE wzięli udział partnerzy z pięciu krajów Europy Środkowej – Chorwacji, Węgier, Polski, Słowacji i Słowenii, a także z Włoch. W ramach tego projektu lokalne przedsiębiorstwa były zachęcane do wdrożenia biodegradowalnych opakowań papierowo-plastikowych przez tworzenie synergii między biznesem a środowiskami akademickimi. W toku działań pilotażowych w 21 przedsiębiorstwach została zweryfikowana i dopracowana usługa wsparcia biznesu. W ramach prac powstało także Międzynarodowe Centrum Opakowań Biokompozytowych (ang. Transnational Biocomposite Packaging Centre, TBPC) – sieć ekspertów zajmujących się zrównoważonymi opakowaniami, reprezentujących cały łańcuch wartości papieru oraz tworzyw sztucznych.

Europa Środkowa dysponuje dużym doświadczeniem w zakresie produkcji oraz wiedzą techniczną, jednak wykorzystanie zrównoważonych produktów pozostaje w tym regionie na niskim poziomie i w tym obszarze pozostaje w tyle za Europą Zachodnią. Chcemy promować wykorzystywanie tych produktów oraz sprzyjać łączeniu wiedzy i doświadczenia”

Andrej Kržan, koordynator projektu BioComPack-CE, Słoweński Narodowy Instytut Chemii

Projekty Interreg sprawiają, że Europa staje się bardziej ekologiczna – strategia dla Europy Środkowej opracowana w ramach projektu BioComPack-CE dotycząca rozwoju łańcucha wartości opakowań z papieru i bioplastiku oraz podręcznik dotyczący zrównoważonego projektowania opakowań z papieru i tworzyw sztucznych mają na celu zachęcanie przedsiębiorstw do analizowania możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie opakowań i zwracania się o pomoc do TBPC.

Usługa wsparcia dla firm obejmuje szereg narzędzi wspomagających je w ocenie wykonalności technicznej i opłacalności wdrożenia ekologicznych opakowań oraz uwarunkowań prawnych.

W tym celu zespół projektu zgromadził dokumentację, analizy oraz studia przypadków, a także scenariusze i sprawozdania krajowe z działań pilotażowych dotyczących łańcuchów wartości opakowań z papieru i tworzyw sztucznych. Wszystkie zebrane materiały są dostępne na platformie TBPC.

Potencjał synergii

Każdego roku w całej Unii Europejskiej powstaje 30 milionów ton odpadów papierowych i tekturowych, a także 15 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych wykorzystywanych w opakowaniach. To więcej niż w przypadku jakichkolwiek innych materiałów. Poważnym problemem stają się mikroplastiki znajdujące się w papierze pochodzącym z recyklingu, a także w materiałach wtórnych i kompoście.

Jednym z potencjalnych rozwiązań tego problemu jest połączenie sił sektora biznesu i środowisk akademickich w Europie Środkowej, by wykorzystać potencjał opakowań wykonanych z papieru i bioplastików. Dużą trudnością jest jednak niska świadomość istnienia biotworzyw wśród producentów opakowań papierowych w tym regionie, a także mocna tendencja do skupiania się wyłącznie na tworzywach sztucznych lub papierze wśród organizacji wspierających przedsiębiorstwa. Brakuje też wspólnych strategii i narzędzi pomagających firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw we wdrażaniu nowych rozwiązań.

Rozległe sieci

Konsorcjum projektu BioComPack-CE wykorzystało potencjał synergii dzięki zaangażowaniu wielu interesariuszy, w tym klastrów przemysłowych i stowarzyszeń biznesowych. To umożliwiło z kolei dotarcie do regionalnych obszarów specjalizacji przekładając się na przyspieszenie transferu technologii.

Działania pilotażowe zwróciły uwagę wielu osób na kwestie związane ze zrównoważonymi opakowaniami i pozwoliły kilku przedsiębiorstwom na wprowadzenie stosownych zmian. Szkolenia dla MŚP i sieci biznesowych umożliwiły zwiększenie zasięgu projektu i zacieśnienie współpracy między instytucjami badawczo-rozwojowymi a biznesem. Łącznie 22 organizacje zgodziły się na wdrożenie strategii opracowanej w ramach projektu w życie.

Dzięki przekrojowemu podejściu projektu BioComPack-CE obejmującemu wiele sektorów, sieć TBPC charakteryzuje się podobnie szerokim zasięgiem. Jej członkowie to reprezentanci instytucji badawczych, sektorów opakowań i gospodarki odpadami oraz organizacji wspierających takich jak izby handlowe i klastry.

Dzięki sieci udało się także nawiązać kontakty między regionalnymi i europejskimi sieciami przedsiębiorstw i innowacji. Sieć TBPC zagwarantuje, że powiązania między biznesem a środowiskami akademickimi utworzone dzięki projektowi BioComPack-CE będą utrzymywane, co pozwoli na opracowanie kolejnych rozwiązań opakowaniowych zgodnych z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „BioComPack-CE” wyniosła 1 950 010 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 635 752 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Interreg Europa Środkowa” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Ochrona środowiska i efektywna gospodarka zasobami”.