breadcrumb.ecName
pl Polski

Identyfikacja kluczowych elementów turystycznego transgranicznego obszaru funkcjonalnego na pograniczu litewsko-polskim

Studies

Data: 31 mar 2021

Temat: Tourism, Cooperation between regions and countries

Języki:   en | lt | pl

Projekt służył ocenie czy możliwe jest utworzenie na pograniczu polsko-litewskim turystycznego transgranicznego obszaru funkcjonalnego (TTOF), dynamizującego współpracę samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych interesariuszy, a także społeczności lokalnych.

Przeprowadzone badania (desk research, wywiady, ankiety, warsztaty i spacery badawcze) potwierdziły, że ten peryferyjny, słabo zaludniony i borykający się z wieloma problemami region posiada wystarczający potencjał, aby zapewnić rozwój turystyki, dzięki lepszej koordynacji współpracy transgranicznej. Badania umożliwiły także wyznaczenie granic TTOF po stronie polskiej i litewskiej.

Rezultatem projektu jest model koordynacji współpracy, ułatwiający podejmowanie wspólnych działań w dziedzinie turystyki. Wartością dodaną modelu jest zapewnienie warunków do rozwoju współpracy międzysektorowej i sieciowej, co jest warunkiem koniecznym rozwoju turystyki transgranicznej.

Efektywne wykorzystanie modelu wiąże się z potrzebą realizacji projektów transgranicznych, zapewniających rozwój spójnej oferty turystycznej po obu stronach granicy. Wymiernym rezultatem współpracy w ramach TTOF będzie utworzenie transgranicznej destynacji turystycznej, łączącej w sobie elementy historyczno-kulturowe jako podstawę rozwoju turystyki aktywnej, co pozwoli wykreować wyróżniającą się markę tego obszaru.

W perspektywie długoterminowej rekomenduje się oparcie działalności TTOF o bardziej zaawansowane rozwiązania instytucjonalne, np. Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, ułatwiające zarządzanie TTOF. Za szczególnie istotne dla rozwoju TTOF uznaje się motywowanie do zaangażowania we współpracę transgraniczną interesariuszy spoza sektora publicznego, którzy powinni odgrywać większą rolę w rozwoju turystyki na pograniczu.