Sprawozdanie z działalności Funduszu Solidarności Unii Europejskiej za lata 2017-2018
W art. 12 rozporządzenia Rady (WE) nr 2012/2002 z dnia 11 listopada 2002 r. ustanawiającego Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (zwanego dalej „rozporządzeniem”) przewidziano, że Parlamentowi Europejskiemu i Radzie przedstawia się sprawozdanie dotyczące działalności Funduszu w poprzednim roku. Wyjątkowo, zważywszy, że procedura uruchamiania Funduszu Solidarności w odniesieniu do wszystkich klęsk żywiołowych z 2017 r. została ukończona dopiero w 2018 r., niniejsze sprawozdanie obejmuje działania funduszu prowadzone zarówno w roku 2017, jak i 2018. Sprawozdanie stanowi podsumowanie otrzymanych wniosków i spraw zamkniętych w okresie sprawozdawczym. Komisja dokonała oceny wszystkich wniosków na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w wersji zmienionej w 2014 r.
Do Komisji wpłynęło w 2017 r. dziesięć nowych wniosków o wkład finansowy z Funduszu Solidarności, a mianowicie wnioski złożyły: Francja, Grecja, Łotwa, Litwa, Polska, Portugalia i Hiszpania. Ponadto, i co najważniejsze, Włochy dokonały przeglądu i aktualizacji swojego wniosku, który wstępnie przedłożyły w 2016 r. w odniesieniu do serii poważnych trzęsień ziemi, które miały miejsce w okresie od sierpnia 2016 r. do początku 2017 r
Portugalia, Grecja, Francja i Hiszpania zwróciły się o zaliczki na poczet pięciu wniosków, z czego zaliczki te można było przyznać w odniesieniu do trzech wniosków. Komisja wypłaciła te zaliczki w ciągu kilku tygodniu po otrzymaniu wniosków, a ich łączna kwota wyniosła 6,5 mln EUR.
Dwa z otrzymanych wniosków, mianowicie te dotyczące powodzi w Murcji i pożarów w Parku Narodowym Doñana w Hiszpanii, nie spełniły warunków określonych w rozporządzeniu, w związku z czym nie zostały przyjęte. Decyzje dotyczące pozostałych ośmiu nowych wniosków z 2017 r. przyjęto w 2018 r. Ponadto Komisja zakończyła cztery wcześniejsze interwencje z Funduszu Solidarności.
W 2018 r. do Komisji wpłynęły cztery wnioski o wsparcie z Funduszu Solidarności, a mianowicie od Bułgarii, Cypru, Włoch i Rumunii, przy czym Komisja nie mogła przyjąć wniosku złożonego przez Cypr. Żadne z pozostałych trzech państw nie zawnioskowało o wypłatę zaliczek. W 2018 r. Komisja wypłaciła na rzecz Bułgarii łączną kwotę w wysokości 2,3 mln EUR. Decyzje dotyczące wniosków z pozostałych dwóch państw, otrzymanych w 2018 r., pod koniec tego roku nadal pozostawały nierozstrzygnięte.
W załączniku I przedstawiono progi szkodliwości skutkujące uruchomieniem Funduszu Solidarności obowiązujące w 2017 r. i 2018 r. w przypadku „poważnych klęsk”. W załączniku II przedstawiono przegląd wniosków zatwierdzonych w latach 2017/2018, w tym istotne informacje finansowe