Informowanie o operacjach o znaczeniu strategicznym w latach 2021–2027: praktyczny zestaw narzędzi

Ramy regulacyjne na okres programowania 2021–2027 wprowadzają nowy element w programach w całej UE, tzw. operacje o znaczeniu strategicznym. Dzięki tysiącom projektów w ramach polityki spójności finansowanych każdego roku w całej Europie nowe przepisy rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów mają na celu uwypuklenie kluczowychi symbolicznych operacji oraz stworzenieim warunków do przedstawienia historii programu i wkładu polityki spójności.
Określenie operacji o znaczeniu strategicznym należy do państw członkowskich i instytucji zarządzających. Na etapie wdrażania państwa członkowskie, instytucje zarządzające i beneficjenci informują o wsparciu UE i zapewniają jego widoczność. Komisja zamierza wykorzystać widoczność operacji o znaczeniu strategicznym w kampaniach komunikacyjnych.
Niniejszy dokument ma być źródłem inspiracji dla państw członkowskich, instytucji zarządzających i beneficjentów w prowadzeniu komunikacji na temat operacji o znaczeniu strategicznym. Jest to działanie następcze w związku z prowadzonymi dyskusjami i kwestiami poruszonymi we wrześniu 2021 r. podczas seminarium technicznego na temat operacji o znaczeniu strategicznym oraz w grudniu 2021 r. w ramach grupy ekspertów ds. komunikacji w Inform EU.
Aktualizuj! Na początku 2024 r. zaktualizowano angielską wersję zestawu narzędzi wraz ze zmienionymi informacjami na temat korzystania z SFC2021 w odniesieniu do wybranych operacji o znaczeniu strategicznym (s. 8 dokumentu). Zaktualizowana wersja jest również tłumaczona na języki urzędowe UE, a nowe wersje będą publikowane w kilku rundach, począwszy od wersji bułgarskiej, czeskiej, niemieckiej, fińskiej, francuskiej i niderlandzkiej.
Aktualizacja – lipiec 2024 r.! Załadowano siedem nowych wersji językowych zestawu narzędzi. Wersje te obejmują zmienione informacje na temat korzystania z systemu SFC2021 w odniesieniu do wybranych operacji o znaczeniu strategicznym (s. 8 dokumentu). Dostęp do wersji greckiej, estońskiej, węgierskiej, polskiej, rumuńskiej, szwedzkiej i słoweńskiej można znaleźć za pomocą powyższych linków.