![ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΜΑΖΟΥΖΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΡΙΑΤΙΚΗΣΚΑΙ TΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΜΑΖΟΥΖΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΡΙΑΤΙΚΗΣΚΑΙ TΟΥ ΙΟΝΙΟΥ](https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/policy/cooperation/macro-regional-strategies/adriatic-ionian/brochure_062014.jpg)
Αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι αισθητές κοινωνικο-οικονομικές διαφορές μεταξύ των χωρών στην Περιφέρεια. Ενώ ορισμένες περιοχές απολαμβάνουν χαμηλή ανεργία, άλλες έχουν ποσοστά ανέργων άνω του 30 %. Το κατά κεφαλή ακαθάριστο εγχώριο προϊόν (ΑΕγχΠ) μεταξύ των διαφόρων χωρών επίσης ποικίλλει σημαντικά.
Υπάρχουν σημαντικές διαφορές στις οδικές, σιδηροδρομικές και θαλάσσιες υποδομές μεταξύ των χωρών. Υπάρχει επίσης επείγουσα ανάγκη περισσότερων επενδύσεων στα ενεργειακά δίκτυα για τη διασφάλιση ενός ασφαλούς και αποδοτικού εφοδιασμού σε όλη την Περιφέρεια.