Európai Bizottság
hu Magyar hu

Új naperőmű biztosít tiszta energiát Magyarországon

  • 25 May 2020

Az észak-magyarországi Felsőzsolcán létesített 20 MW beépített kapacitású fotovoltaikus erőmű mintegy 8000 háztartás éves villamosenergia-fogyasztására elegendő tiszta energiát biztosít. Az uniós Kohéziós Alap társfinanszírozásával megvalósuló új erőmű segít Magyarország fosszilis tüzelőanyagtól való függőségének csökkentésében és az éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségek teljesítésében.

Projektünk a magyar napenergia-kapacitás fejlődésében mérföldkőnek számít, hiszen ez az egyik első ekkora léptékű projekt, egyben pedig vállalatunk megújuló energiaprogramjának első megvalósuló erőműve.

Gaál József, projektszakértő

Az erőmű egy közel 45 hektárnyi területen helyezkedik el Felsőzsolca északi részén Onga falu határán. A projekt keretében 73 720 napelem telepítésére került sor, amelyek közül 47 000 270 W kapacitással, 26 720 pedig 275 W kapacitással rendelkezik. A létesítés részét képezte a 466 inverter telepítése is, amely a napelemek által gyűjtött áram megfelelő konvertálásával segít annak a helyi villamosenergia-alaphálózatba történő betáplálásában.

A kibocsátások csökkentése

Az erőmű által a megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség átlagos értéke 74 695 GJ/év. Az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkenése évente pedig mintegy 20 242 tonna/CO2. 25 éves viszonylatban 20 748 753 kWh villamos energia termelése válik lehetővé évente Felsőzsolcán. A megtermelt villamos energia mintegy 8000 háztartás, azaz 18 000 ember évi villamosenergia-szükségletét képes ellátni.

Az erőmű építésével és létesítési szakaszában több mint 350 munkavállalót alkalmaztak. A 2018 augusztusában megnyílt létesítmény működtetését és karbantartását 5 állandó alkalmazásban álló munkavállaló végzi. A naperőmű várhatóan átfogóbb gazdasági előnyökkel is jár a régió számára. A naperőműveknek helyet adó, önkormányzati tulajdonú területek bérbeadásával a helyi közösség hosszú távú, biztos bevételhez jut. A helyi iparűzési adót a naperőmű működési ideje alatt a beruházók fizetik. Ezen túlmenően az erőmű létesítésével és működésével a helyi közösség környezetvédelmi tudatossága is előreláthatólag javul.

A nemzeti célok elérése

Az erőmű működése a Nemzeti Energiastratégia, valamint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) célkitűzéseinek megvalósításához is hozzájárul. Mivel az erőmű növeli a környezetbarát megújuló energiaforrások arányát, a magyarországi villamosenergia-hálózat által okozott üvegházhatású-gázok kibocsátása csökken.

A projekt emellett a magyarországi energiaimport csökkentésében is szerepet játszik, és fokozza az ország energiaellátásának biztonságát.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Fotovoltaikus erőmű létesítése Felsőzsolcán” teljes költsége 28 165 763 EUR, ebből az Európai Unió Kohéziós Alapjának hozzájárulása 9 857 921 EUR a „Környezetvédelem és energiahatékonyság” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Karbonszegény gazdaság” prioritás alá tartozik.