Dva přeshraniční projekty financované z fondu EFRR přispívají k ochraně vzácné kočky divoké evropské a pomáhají zajistit, že se tento samotářský tvor stejně jako jiné druhy živočichů mohou volně pohybovat po rozsáhlém zeleném prostoru.
Díky dvojnásobné snaze ochranářů teď může kočka divoká evropská už jen příst
- 16 April 2021

Projekt Interreg Connecting Nature AT-CZ odhalil rostoucí důkazy o přítomnosti těchto plachých koček v rakouském Národním parku Thayatal a v údolí Wachau, místech vzdálených od sebe 75 kilometrů. Zvířata zachytily kamery, které se aktivovaly jejich pohybem.
Vědci použili dřevěné tyčky s vůní byliny kozlíku lékařského, o který se kočky rády otírají. Získali tak vzorky chlupů, které následně odeslali na genetickou analýzu.
V souladu se Strategií EU pro Zelenou infrastrukturu bylo obecným cílem tohoto projektu vytvoření přeshraničních ekosystémů a ochrana biodiverzity.
Thayatal (Podyjí) je jednou z devíti oblastí sloužících jako případové studie v rámci projektu MaGICLandscapes, do kterého se zapojili partneři z Německa, Itálie, Polska, Česka a Rakouska. V rámci snah o prosazování udržitelného využívání půdy a šíření osvěty mezi vlastníky pozemků výzkumníci studovali migrační trasy divokých koček, rysů i vlků.
Oba projekty byly ukončeny v roce 2020. MaGICLandscapes z celkového rozpočtu ve výši 2,2 milionů EUR obdržel 1,7 milionu EUR z fondu EFRR. Projekt Connecting Nature poté z fondu obdržel 1,8 milionu EUR.
Další informace
Program/projekt: Střední Evropa, Interreg V-A - Rakousko-Česká republika,
MaGICLandscapes, Connecting Nature
Zdrojový článek ze dne 4. 4. 2021 najdete zde: http://www.stadtlandzeitung.com