Preberite spletno različico
  JRC - Skupno raziskovalno središče  

Science Flash For You

Slovenija in služba Evropske komisije za znanost in znanje

European Commission Logo
Header Image

Spremljajte nas | Spremljajte nas Facebook Science Hub | none EU Science Hub Twitter

Novice
Komisarka Marija Gabriel in JRC podpirata znanstveno sodelovanje z Ukrajino

Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Marija Gabriel je nekaj dni po začetku ruske vojaške agresije na Ukrajino dala izjavo o raziskavah, v kateri je ponovila svojo zavezanost nadaljnjemu znanstvenemu sodelovanju z Ukrajino.

Dejala je, da je agresija napad na temeljne vrednote svobode, demokracije in samoodločbe, na katerih temeljijo kulturno izražanje, akademska in znanstvena svoboda ter znanstveno sodelovanje. Komisarka je sporočila odločitev, da z ruskimi subjekti ne bo nadaljnjih projektov sodelovanja.

V začetku marca je Evropska komisija prekinila sodelovanje z Rusijo na področju raziskav in inovacij. Komisija z ruskimi organizacijami ne bo sklepala novih pogodb ali sporazumov v okviru programa Obzorje Evropa. Poleg tega je začasno ustavila plačila ruskim subjektom na podlagi obstoječih pogodb.

JRC poskuša prispevati k podpori Komisije ukrajinski znanstveni skupnosti. Zagotavlja podporo ustreznim službam Komisije, vključno s kabinetom predsednice Ursule von der Leyen, v več delovnih sklopih v zvezi z Ukrajino, kot so krizno usklajevanje in humanitarna pomoč, energija, kemične, biološke, radiološke in jedrske grožnje, gospodarske posledice, sankcije, kibernetska pripravljenost/hibridne grožnje, podpora v javnem mnenju in demokratični izzivi.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Novi atlas delcev PM2,5 v mestih (Urban PM2.5 Atlas), ki ga je pripravil JRC, prikazuje stanje kakovosti zraka v Ljubljani

Polovica koncentracije PM2,5 v Ljubljani nastane v samem središču mesta. To je za Lizbono in Rigo tretja najvišja številka med evropskimi mesti: povprečni prispevek stanovanjskega sektorja k PM2,5 na ravni EU je 26 %.

Delci PM2,5 vključujejo neposredno izpuščen prah, dim, saje, cvetni prah in delce v tleh ter delce, ki se tvorijo neposredno v ozračju. Krivi so za škodljive učinke na zdravje. Ocenjuje se, da so leta 2019 v EU povzročili približno 307 000 prezgodnjih smrti.

Novi atlas kakovosti zraka JRC prikazuje glavne kategorije virov emisij PM2,5 – in od kod ti viri prihajajo – za 150 mest po vsej Evropi, vključno z Ljubljano. Daje podrobno sliko o tem, kako emisije iz prometa, kmetijstva, industrije, ogrevanja stanovanj in ladijskega prometa vplivajo na onesnaževanje z delci PM2,5. Prav tako pojasnjuje vlogo, ki jo lahko imajo mesta, regije, države članice in EU pri zmanjševanju onesnaženosti zraka, saj so lokalno specifične okoliščine pomembne za oblikovanje učinkovitih načrtov za kakovost zraka. Rezultati so bili dobljeni z uporabo poenostavljenega modela kakovosti zraka, imenovanega SHERPA, ki ga je razvil JRC.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Slovenija podpira razvoj biogospodarstva

Glede na nedavno študijo JRC, v kateri je bil evidentiran napredek regij EU pri razvoju strategij za biogospodarstvo, v Sloveniji ni strategij za biogospodarstvo na regionalni ravni. Vendar se ukrepi za podporo uvajanju biogospodarstva izvajajo na nacionalni ravni.

Relevantna strateška dokumenta sta „Načrt za krožno gospodarstvo v Sloveniji“ (2018) ali „Nacionalna industrijska strategija za obdobje 2021–2030“. Poleg tega Slovenija sodeluje v pobudi BIOEAST z drugimi državami v vzhodnoevropski regiji.

Poročilo spada v okvir dejavnosti centra znanja za biogospodarstvo Evropske komisije, ki ga upravlja JRC, in sicer v okviru izvajanja strategije EU za biogospodarstvo. Ugotovitve kažejo, da 194 regij v EU ima ali si prizadeva za strateški okvir, povezan z biogospodarstvom.

Regionalne strategije za biogospodarstvo so ključne za izboljšanje možnosti preživljanja na podeželskih in obalnih območjih, trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri ter čim boljše izkoriščanje geografskih, podnebnih, gospodarskih in političnih posebnosti regij EU, s čimer prispevajo k zelenemu in pravičnemu prehodu, predvidenemu v evropskem zelenem dogovoru.

Glede na evidentiranje v Sloveniji ni strategij za biogospodarstvo na regionalni ravni. Ukrepi za podporo uvajanju biogospodarstva se izvajajo na nacionalni ravni. Relevantna strateška dokumenta sta „Načrt za krožno gospodarstvo v Sloveniji“ (2018) ali „Nacionalna industrijska strategija za obdobje 2021–2030“. Poleg tega Slovenija sodeluje v pobudi BIOEAST.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Poročilo JRC o surovinah vključuje podatke za Slovenijo

Med proizvodnimi sektorji, pomembnimi za surovine v Sloveniji, največji prispevek z vidika dodane vrednosti in zaposlovanja izhaja iz proizvodnje osnovnih kovin, proizvodnje drugih nekovinskih mineralnih izdelkov ter obdelave in predelave lesa in lesnih izdelkov.

Produktivnost dela v rudarskem in kamnolomskem sektorju v državi je višja kot v proizvodnji, saj se uvršča na drugo mesto med štirimi velikimi komponentami industrije. Proizvodnja gume in plastičnih izdelkov je imela med obravnavanimi sektorji surovin najvišjo raven izdatkov za raziskave in razvoj.

Ti in drugi podatki in kazalniki za posamezne države, povezani z neživilskimi in neenergetskimi surovinami, so predstavljeni v nedavnem poročilu informacijskega sistema Evropske komisije za surovine (RMIS). V najnovejšem poročilu so prikazani podatki za Slovenijo in sedem drugih držav EU. Pripravljeno je bilo v obdobju od aprila do julija 2021.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
23 % slovenskih delavcev zaposlenih v izvozu v države zunaj EU

Izvoz slovenskih podjetij iz EU je v letu 2019 znašal 13 milijard EUR ter je glede na novo poročilo Evropske komisije o trgovini in delovnih mestih zagotavljal delo 239 000 zaposlenim v Sloveniji. To pomeni, da je od izvoza v države zunaj EU odvisnih 23 % delovnih mest v Sloveniji, od tega jih je polovica na področju storitev.

Poročilo, ki sta ga objavila JRC in Generalni direktorat za trgovino, vsebuje statistične podatke o evropskih delovnih mestih, povezanih z evropskim izvozom. Ti podatki kažejo, kako pomembna je trgovina za trg dela v Evropi, saj izvoz EU trenutno podpira več kot 38 milijonov delovnih mest.

V poročilu so na podlagi zanesljivih in primerljivih statističnih podatkov pojasnjeni vplivi svetovnih trgovinskih tokov na zaposlovanje v EU. Glavni novosti tega poročila sta ponovna ocena vseh podatkov o trgovini in delovnih mestih za EU27 ter izračun podatkov o trgovini in delovnih mestih za leto 2019.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
SeeAlso
Glej tudi EU trade jobs
V Sloveniji je bilo leta 2020 odkritih več kot 13 000 novih primerov raka

Po podatkih evropskega informacijskega sistema o raku (ECIS), ki ga upravlja JRC, je bilo v Sloveniji leta 2020 odkritih več kot 13 000 novih primerov raka. V ženski populaciji v državi odkrijejo največ raka dojk, medtem ko je med moškimi najbolj razširjen rak prostate.

ECIS zagotavlja najnovejše informacije o kazalnikih, ki kvantificirajo breme, ki ga rak povzroča v Evropi. Za najpomembnejše vrste raka omogoča raziskovanje geografskih vzorcev in časovnih trendov pojavnosti in preživetja raka ter umrljivosti zaradi te bolezni v Evropi. Vsebuje najnovejše ocene o pojavnosti raka in umrljivosti pri tej bolezni v Sloveniji.

Namen spletne aplikacije je podpreti raziskave in odločanje v zvezi z javnim zdravjem na področju raka, uporablja pa se tudi kot referenčna in informacijska točka za evropske državljane.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Science Flash for You je institucionalno komunikacijsko orodje Skupnega raziskovalnega središča (JRC), službe Evropske komisije za znanost in znanje.

Če vam je bil ta bilten preposlan in bi ga želeli redno prejemati, se lahko naročite nanj tukaj. | Odjavite se lahko na svojem profilu ali tako, da nam pišete na elektronski naslov JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.

Če želite prejemati več novic JRC, kliknite tukaj.
Evropska komisija je zavezana varstvu osebnih podatkov. Vsi osebni podatki se obdelujejo v skladu z Uredbo (EU) 2018/1725. Preberite si Izjava o zasebnosti