Preberite spletno različico
  JRC - Skupno raziskovalno središče  

Science Flash For You

Slovenija in služba Evropske komisije za znanost in znanje

European Commission Logo
jrc_newsletter_banner_image_neuronal_58572_62220_63052

Spremljajte nas Facebook Science Hub | EU Science Hub Twitter

Novice

K onesnaževanju zraka v Ljubljani močno prispeva stanovanjski sektor

Kot kažejo podatki iz nedavno objavljenega atlasa delcev PM2,5 v mestih (Urban PM2.5 Atlas), ki ga je pripravilo Skupno raziskovalno središče, predstavljajo v Ljubljani velik del onesnaževanja z delci PM2,5 emisije iz stanovanjskega sektorja, vključno z zgorevanjem v ogrevalnih napravah v gospodinjstvih.

V najnovejši izdaji atlasa delcev PM2,5 v mestih so po zaslugi posodobljenega nabora podatkov in metodologije opredeljeni sektorji in obseg onesnaženosti zraka v 150 evropskih mestih. V večini analiziranih mest lahko z zmanjšanjem onesnaževalcev na lokalni ravni, kot sta ogrevanje stanovanj ali cestni promet v mestih, po podatkih atlasa učinkovito izboljšamo kakovost zraka. Hkrati bi bilo zelo učinkovito tudi ukrepanje na ravni držav ali EU v zvezi z emisijami iz kmetijstva.

Atlas se opira na podatke iz orodja SHERPA (Screening for High Emission Reduction Potential on Air), prosto dostopnega ocenjevalnega orodja, ki ga je razvilo Skupno raziskovalno središče in s katerim je mogoče preizkusiti širok nabor scenarijev za katero koli evropsko mesto.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL

Tla v Sloveniji vsebujejo visoke koncentracije živega srebra

Slovenija je država EU z največ območji, na katerih so koncentracije živega srebra nad pragom, ki opredeljuje zdrava tla, kot je mogoče razbrati iz preglednice zdravja tal Evropske opazovalnice za tla v okviru JRC.

V 19 % tal v Sloveniji koncentracija živega srebra presega mejne vrednosti, medtem ko je drugouvrščena država EU na tej lestvici Avstrija z osemodstotnim deležem.

Živo srebro je strupena kovina, katere velike koncentracije, strupenost, možnost bioakumulacije in sposobnost prenosa na dolge razdalje lahko pomenijo veliko tveganje za zdravje ljudi. V okolje se sprošča tako z naravnimi procesi (kot sta preperevanje kamnin ali vulkanski izbruhi) kot z antropogenimi procesi (predvsem z rudarjenjem, izgorevanjem premoga in dejavnostmi kovinske industrije). Koncentracije živega srebra v tleh so odvisne od številnih spremenljivk, ki vplivajo na njegove emisije, prenos in odlaganje v okolju.

Preglednica zdravja tal Evropske opazovalnice za tla je orodje Skupnega raziskovalnega središča, ki prikazuje oceno stanja zdravja tal v EU. Ta ocena je izražena z različnimi ključnimi kazalniki, ki se bodo redno posodabljali glede na razpoložljivost novih podatkov. Preglednica z zagotavljanjem enostavnega dostopa do podatkov o tleh prek interaktivne platforme uporabnikom omogoča vizualizacijo napredka ukrepov za zmanjšanje pritiskov na tla skozi čas, kar odraža izvajanje strategije EU za tla, prihodnje zakonodaje EU o zdravju tal in ukrepov iz zelenega dogovora EU na splošno.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL

Sorazmerno majhen obseg gozdnih požarov v Sloveniji leta 2023

Kot je razvidno iz predhodnega poročila o požarih po vsej Evropi, objavljenega v evropskem informacijskem sistemu za gozdne požare (EFFIS), ki ga upravlja Skupno raziskovalno središče (JRC), je bil obseg požarov v Sloveniji leta 2023 sorazmerno majhen.

Zabeležena sta bila le dva požara, ki sta izbruhnila februarja in marca ter sta prizadela skupno 131 hektarjev, vse na zaščitenih območjih Natura 2000.

V poletnih mesecih leta 2023 so zabeležili velik porast požganih površin večinoma na sredozemskem območju. Glede na skupni obseg požganih površin je bilo leto 2023 četrto najhujše leto od leta 2000. V letu 2024 se je do aprila povprečno število požarov v tem obdobju leta že skoraj podvojilo. Evropski informacijski sistem za gozdne požare (EFFIS) beleži požare v naravi v Evropi in sosednjih regijah od leta 2000 dalje.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL

Gorenjska vključena v študijo primera poročila Skupnega raziskovalnega središča o preobrazbenih inovacijah za boljše prilagajanje podnebnim spremembam

Novo poročilo Skupnega raziskovalnega središča o preobrazbenih inovacijah za boljše prilagajanje podnebnim spremembam vključuje študijo primera gorenjske regije.

Gorenjska je s tem, ko je postala podpisnica misije EU za prilagajanje podnebnim spremembam, izrazila željo, da bi se odmaknila od običajnega scenarija in sprejela konkretne ukrepe za bolj radikalno preobrazbeno obravnavanje nevarnosti podnebnih sprememb na svojem ozemlju. Da bi dosegli te cilje, imajo inovacije pomembno vlogo pri razvoju že pripravljenih preobrazbenih rešitev za prilagajanje podnebnim spremembam, ki so prilagojene posebnim potrebam in priložnostim posameznih območij. Vendar pa za Gorenjsko, tako kot za celotno Slovenijo, tovrstno resnično preobrazbeno prilagajanje podnebnim spremembam, ki bi temeljilo na sistematičnih inovativnih pristopih, trenutno ni realno možno.

V poročilu so bile na podlagi empiričnih analiz proučene možnosti za uporabo ključnih značilnosti preobrazbenih inovacij za izboljšanje oblikovanja in izvajanja strategij prilagajanja podnebnim spremembam. Vanj je vključenih skupno 14 poročil o študijah primerov, ki zajemajo 16 različnih ozemelj iz celotne EU in zunaj nje ter vključujejo različne institucionalne okvire, različna podnebna tveganja v različnih biogeografskih regijah in različne razpone velikosti prebivalstva ter predstavljajo različne pristope k prilagajanju podnebnim spremembam in preobrazbenim inovacijam.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL

Nova študija Skupnega raziskovalnega središča razkriva posledice korozije zaradi podnebnih sprememb na stavbe v Sloveniji

Nova študija Skupnega raziskovalnega središča o vplivu podnebnih sprememb na korozijo evropskega stavbnega fonda iz armiranega betona predvideva, da se utegne Slovenija v primeru hudih podnebnih sprememb do leta 2100 soočiti s stroški popravil v skupni višini 4,7 milijarde EUR. To bi vključevalo skoraj celotno število analiziranih stavb, ki jih je treba popraviti, ocenjeno na 99,7 % (nekaj več kot 0,1 milijona stavb).

Ob upoštevanju predvidenih letnih stroškov popravil bi lahko predvideni učinek na blaginjo do leta 2100 znašal 0,13 % BDP države. Pričakuje se, da se bo proces korozije v stavbah zaradi karbonizacije začel okoli leta 2070.

Študija Skupnega raziskovalnega središča je prva ocena vpliva podnebnih sprememb na evropske betonske stavbe, zlasti v smislu kemičnega procesa, imenovanega karbonizacija, ki lahko sčasoma oslabi strukturo stavb. Z njo se ocenjuje čas začetka korozije zaradi tanjšanja profilov jeklene ojačitve ter s tem povezane stroške popravil in letno zmanjšanje blaginje. S proaktivnim pristopom Evropske komisije k obvladovanju podnebnih tveganj se poudarja pomen vključevanja ukrepov za prilagajanje podnebnim spremembam in odpornost v gradbene standarde.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
SeeAlso
Glej tudi Sporočilo za javnost

RECxploration: nova interaktivna igra za spodbujanje energetske pismenosti, ki jo je pripravilo Skupno raziskovalno središče

Predstavljajte si, da živite v Ljubljani (dejansko lahko!). RECxploration je igra, ki vsem, zlasti mladim odraslim, pomaga izboljšati njihovo energetsko pismenost tako, da si ustvarijo svoj življenjski prostor v mestu EU.

Vsakdo lahko najde rešitve za ukrepe za izboljšanje energetske učinkovitosti, proizvodnjo energije iz obnovljivih virov (fotovoltaični paneli) in shranjevanje energije, usklajevanje proizvodnje in uporabe energije, zmanjšanje okoljskih vplivov ter finančne in družbene koristi.

RECxploration ponuja brezplačno in prostodostopno platformo za izboljšanje energetske pismenosti in je najnovejša pridobitev živega laboratorija za testiranje digitalnih energetskih rešitev pri Skupnem raziskovalnem središču. Njen cilj je ozaveščati javnost o skupnostih na področju energije iz obnovljivih virov in spodbujati sodelovanje državljanov pri prehodu na čisto energijo.

Za uresničitev cilja Evropske unije o podnebni nevtralnosti do leta 2050 je nujno, da sodelujejo vsi državljani. Igra RECxploration ponuja igrivo in zanimivo izkušnjo za spodbujanje sodelovanja državljanov pri energetskem prehodu. Je prosto dostopna v digitalnem medijskem središču Skupnega raziskovalnega središča, registracija in prijava pa nista potrebni.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Science Flash for You je institucionalno komunikacijsko orodje Skupnega raziskovalnega središča (JRC), službe Evropske komisije za znanost in znanje.
Če vam je bil ta bilten preposlan in bi ga želeli redno prejemati, se lahko naročite nanj tukaj. | Odjavite se lahko na svojem profilu ali tako, da nam pišete na elektronski naslov JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.
Če želite prejemati več novic JRC, kliknite tukaj.
Evropska komisija je zavezana varstvu osebnih podatkov. Vsi osebni podatki se obdelujejo v skladu z Uredbo (EU) 2018/1725. Preberite si Izjava o zasebnosti.