Logo Komisji Europejskiej

NEWSLETTER

Wydanie 127, 27 marzec 2014 r.

Zdrowie - UE

Twoje wiarygodne źródło informacji o zdrowiu publicznym

UE zobowiązała się do działania na rzecz walki z chorobami przewlekłymi

Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia

Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia

Choroby przewlekłe są istotnym i coraz większym problemem w społeczeństwie. Są one zdecydowanie główną przyczyną śmiertelności i odpowiadają za około 86% wszystkich zgonów w UE. Co roku dwa miliony ludzi umierają z powodu chorób układu krążenia i szacuje się, że 8% społeczeństwa ma cukrzycę – niektórzy ludzie niepotrzebnie. Wielu przypadkom chorób przewlekłych można zapobiec poprzez ograniczenie głównych czynników ryzyka, do których zalicza się palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie i niedostateczną aktywność fizyczną.

UE ma świadomość, że nie można ignorować tego problemu, i stara się po [...]

W tym wydaniu

Aktualności z UE » 
Komunikaty prasowe UE » 
Wiadomości z Europy » 
Planowane wydarzenia » 
Nowe publikacje » 
  Prenumerata
  Poprzednie wydania
  Zaproponuj wiadomości i wydarzenia
  Wyślij do znajomego

Wszystkie tematy wydania  »

Więcej w tematach dnia

Projekty w ramach programu zdrowia publicznego »

Implement: projekt badawczy UE na rzecz wdrożenia poprawy opieki w przypadku chorób przewlekłych

CHRODIS-JA: Wspólne działanie na rzecz walki z chorobami przewlekłymi i promowania zdrowego starzenia się w ramach cyklu życiowego

Europejska sieć na rzecz działań promujących aktywność fizyczną osób starszych

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE” – artykuły »

„Ona się nie podda”, Karin Pollack, finalistka z Austrii, 2012 r.

„Wieś starych ludzi na wyspie nieśmiertelności”, Henrik Ennart, finalista ze Szwecji, 2013 r.

 
 

Aktualności z UE 

Podczas konferencji „Zdrowie w Europie – więcej sprawiedliwości” omówione zostały sposoby eliminowania nierówności  »

Podczas konferencji „Zdrowie w Europie – więcej sprawiedliwości” poświęcona przeciwdziałaniu dyskryminacji w zakresie zdrowia odbyła się w tym tygodniu. Omówione zostały na niej sposoby eliminowania nierówności w zakresie usług zdrowotnych i opieki istniejących między państwami członkowskimi UE.

Walka z HIV/AIDS: inauguracja ulepszonego planu działania w UE i krajach sąsiadujących na lata 2014–2016  »

Komisja Europejska rozpoczęła właśnie realizację planu działania na rzecz walki z HIV/AIDS, który stanowi przedłużenie i rozszerzenie istniejącego działania UE w tej dziedzinie oraz bazuje na wynikach osiągniętych w ramach planu działania na lata 2009–2013.

Rada przyjmuje nową dyrektywę w sprawie wyrobów tytoniowych  »

Rada przyjęła właśnie niedawno zatwierdzoną dyrektywę w sprawie wyrobów tytoniowych. Dyrektywa ta zawiera apel o surowsze uregulowanie wykorzystywania i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Przyjęto ostateczną opinię SCHER w sprawie amalgamatu stomatologicznego i zagrożeń dla środowiska  »

Przyjęto ostateczną opinię komitetu naukowego (SCHER) w sprawie amalgamatu stomatologicznego i skutków środowiskowych.

Rozpoczęto konsultacje społeczne w sprawie bezpieczeństwa protez stawów typu metal-metal  »

Konsultacje społeczne na temat opinii wstępnej dotyczącej bezpieczeństwa protez stawów typu metal-metal ze szczególnym uwzględnieniem implantów stawu biodrowego, opublikowanej przez Komisję Europejską i jej niezależny komitet naukowy SCENIHR, potrwają do dnia 25 kwietnia 2014 r.

Niezależny panel ekspercki ds. zdrowia przyjmuje pierwsze trzy opinie i rozpoczyna konsultacje społeczne  »

Niezależny panel ekspercki ds. zdrowia, który doradza Komisji Europejskiej w sprawie skutecznych sposobów inwestowania w zdrowie, przyjął swoje pierwsze trzy opinie. Rozpoczęto również konsultacje społeczne na temat opinii dotyczącej systemów finansowania i przekazywania informacji w ramach opieki podstawowej.

Zmiana nazwy, lecz nie profilu działalności: Chafea następczynią EAHC  »

Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia i Żywności (Chafea) jest następczynią Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Konsumentów (EAHC) i działa od dnia 1 stycznia 2014 r.

Sojusz na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci publikuje pierwszą ogólnounijną ocenę dotyczącą umyślnych obrażeń u dzieci  »

W raporcie tym opisano powszechne występowanie umyślnych obrażeń u dzieci, w tym znęcanie się, przemoc rówieśniczą i przemoc wobec siebie, i po raz pierwszy w UE kompleksowo oceniono działania krajowe mające na celu zajęcie się problemem umyślnych obrażeń u dzieci.

Wiadomości z Europy 

Malta planuje wdrożyć politykę chorób rzadkich  [Malta]  »

W związku ze Światowym Dniem Chorób Rzadkich Malta zapowiedziała zamiar dalszego inwestowania w zmniejszenie obciążenia chorobami rzadkimi i w opiekę nad osobami cierpiącymi na choroby rzadkie oraz planuje wdrożyć politykę chorób rzadkich, która ma zostać poddana konsultacjom w trzecim kwartale 2014 r.

Dania rozpoczyna program bezpłatnych badań przesiewowych nadesłanych próbek w kierunku raka jelita grubego  [Dania]  »

Do osób w wieku 50–74 lat, które należą do grupy najwyższego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, zostaną przesłane bezpłatne zestawy do pobierania próbek kału, które należy odesłać do laboratorium. Ministerstwo zdrowia liczy na to, że 6 z 10 osób odeśle próbki i że akcja ta przyczyni się do zmniejszenia liczby zgonów wywołanych nowotworami.

Jesteś tym, co jesz: Belgia bada swoje krajowe nawyki żywieniowe  [Belgia]  »

Wybrano losowo około 3 200 osób w wieku od 3 do 64 lat i zaproszono je do udziału w krajowym sondażu na temat żywienia. Przeszkoleni pracownicy służby zdrowia dwukrotnie spotykają się z uczestnikami sondażu i pytają ich o żywienie, zdrowie i styl życia.

Planowane wydarzenia 

Konferencja na temat „Oceny efektywności kosztowej europejskiego systemu ostrzegania przed pandemią grypy u ludzi i strategii reagowania” (Luksemburg, 28 marca)  »

Podczas tej konferencji w Luksemburgu omówione zostaną sposoby priorytetyzacji interwencji w dziedzinie zdrowia publicznego przeciwko grypie ludzkiej.

Sympozjum pt. „iFightDepression” – samodzielne radzenie sobie z depresją za pomocą programu online (Bruksela, 1 kwietnia 2014 r.)  »

Sympozjum to jest częścią projektu, którego celem jest opracowanie narzędzia służącego do samodzielnego radzenia sobie z depresją, którą uważa się za jedną z trzech głównych przyczyn chorób i niepełnosprawności w UE.

Pierwszy Szczyt UE Chorób Przewlekłych (Bruksela, 3–4 kwietnia)  »

Na pierwszym szczycie UE poświęconym chorobom przewlekłym omówione zostaną korzyści medyczne, społeczne i ekonomiczne płynące ze zrównoważonych inwestycji w zdrowie oraz sposoby ograniczania obciążenia chorobą chroniczną i wzmacniania profilaktyki chorób przewlekłych oraz zarządzania nimi.

Dzień informacyjny poświęcony trzeciemu programowi działań w dziedzinie zdrowia na lata 2014–2020 (Bruksela, 11 kwietnia 2014 r.)  »

Celem tego dnia informacyjnego jest przedstawienie przeglądu trzeciego programu działań w dziedzinie zdrowia, który niedługo ma zostać wdrożony i ma zachęcać państwa członkowskie do współpracy w celu poprawy polityki zdrowotnej.

W następnym wydaniu

Unijny konkurs dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia

Biuletyn informacyjny jest dostępny w 23 językach urzędowych UE
http://ec.europa.eu/health/newsletter

Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość, ponieważ została wygenerowana automatycznie.

If you wish to cancel your subscription to this newsletter click here