Statistics Explained

Archive:Статистически данни за информационното общество — домакинства и физически лица

Revision as of 14:07, 23 January 2015 by EXT-S-Allen (talk | contribs)
Данни от април 2014 г. Последни данни: Допълнителна информация от Евростат, Основни таблици и База данни. Планирана актуализация на статията: август 2015 г.
Фигура 1: Интернет достъп и широколентова интернет връзка на домакинствата, ЕС-28, 2007—2013 г.
(% от всички домакинства) — Източник: Евростат (isoc_pibi_hiac) и (isoc_pibi_hba)
Фигура 2: Интернет достъп на домакинствата, 2008 г. и 2013 г.
(% от всички домакинства) — Източник: Евростат (isoc_ci_in_h)
Таблица 1: Използване на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и ползване на онлайн услуги, 2011—2013 г.
(% от лицата на възраст от 16 до 74 години) — Източник: Евростат (isoc_ci_cfp_cu), (isoc_ci_ifp_iu) и (isoc_ci_ac_i)
Фигура 3: Честота на ползване на интернет, 2013 г.
(% от лицата на възраст от 16 до 74 години) — Източник: Евростат (isoc_ci_ifp_iu) и (isoc_ci_ifp_fu)
Фигура 4: Лица, поръчали стоки или услуги по интернет за лично ползване през 12-те месеца преди проучването, 2012—2013 г.
(% от лицата на възраст от 16 до 74 години) — Източник: Евростат (isoc_ec_ibuy)
Фигура 5: Ползване на интернет и ползване на мобилен интернет, 2013 г. (1)
(% от лицата на възраст от 16 до 74 години) — Източник: Евростат (isoc_ci_ifp_iu) и (isoc_cimobi_dev)
Таблица 2: Ползване на интернет на мобилни устройства по вид устройство, 2012 г.
(% от лицата на възраст от 16 до 74 години) — Източник: Евростат (isoc_cimobi_dev)
Фигура 6: Ползване на интернет на мобилни устройства по възрастова група, пол и вид мобилно устройство, ЕС-28, 2012 г.
(% от лицата) — Източник: Евростат (isoc_cimobi_dev)
Фигура 7: Дейности в интернет, извършвани чрез преносими устройства, ЕС-28, 2012
(% от лицата, използвали преносимо устройство за осъществяване на достъп до интернет) — Източник: Евростат (isoc_cimobi_purp)

В тази статия са представени последните статистически данни за няколко различни аспекта на информационното общество в Европейския съюз (ЕС), с акцент върху достъпността на информационните и комуникационните технологии и тяхното ползване от лицата и в рамките на домакинства. Напредъкът в развитието на информационното общество се счита за изключително важен за удовлетворяване на потребностите на обществото и на европейската икономика.

Информационните и комуникационните технологии (ИКТ) засягат ежедневието на хората по много начини, както на работа, така и у дома, например при осъществяването на контакти или при пазаруването онлайн. Обхватът на политиките на ЕС в тази област варира от регулирането на цели сектори, като например електронната търговия, до опитите за защита неприкосновеността на личния живот на конкретни лица.

Основни статистически резултати

Достъп до ИКТ и използване на ИКТ

През последното десетилетие ИКТ станаха широкодостъпни за населението както по отношение на възможностите за достъп, така и по отношение на тяхната цена. Границата бе преодоляна през 2007 г., когато повечето (55 %) домакинства в ЕС-28 имаха достъп до интернет. Този дял продължава да нараства и през 2013 г. достига 79 %, като се увеличава с още 3 процентни пункта в сравнение с 2012 г. Широко разпространеният широколентов достъп на приемливи цени е едно от средствата за насърчаване на обществото, основано на знанията и информираността. Широколентовият достъп определено е най-разпространената форма на интернет достъп във всички държави — членки на ЕС: през 2013 г. такъв достъп имат 76 % от всички домакинства в ЕС-28, което представлява увеличение с 34 процентни пункта от 2007 г. насам — вж. фигура 1.

През 2013 г. най-големият дял (95 %) на домакинствата с достъп до интернет е регистриран в Нидерландия (вж. фигура 2), докато в Люксембург, Дания и Швеция също е отчетено, че поне 9 от всеки 10 домакинства са имали достъп до интернет през 2013 г. Най-ниският дял на достъпа до интернет сред държавите — членки на ЕС, се наблюдава в България (54 %). При все това в България броят на домакинствата с достъп до интернет бързо нараства — делът на домакинствата с достъп се е увеличил с 29 процентни пункта между 2008 и 2013 г. Румъния, Чешката република и Гърция са единствените други държави членки, в които за същия период са отчетени увеличения с 25 или повече процентни пункта.

Към началото на 2013 г. малко над три четвърти от всички лица в ЕС-28 на възраст между 16 и 74 години използват компютър, като сходен е делът и на лицата, използващи интернет. Най-малко девет от всеки десет лица в Дания, Люксембург, Нидерландия, Финландия, Швеция и Обединеното кралство използват компютър и интернет. От друга страна около половината от всички лица на възраст от 16 до 74 години в България и Румъния използват компютър и интернет. През 2013 г. близо три пети (59 %) от всички лица в ЕС-28 използват интернет за намиране на информация за стоки или услуги — вж. таблица 1.

През 2013 г. голяма част (62 %) от лицата използват интернет ежедневно — вж. фигура 3 — а други 10 % го използват поне веднъж седмично (но не всеки ден). Дяловете на честите и редовните ползватели сред използващите интернет са високи във всички държави членки, Исландия, Норвегия и Турция.

Делът на лицата, поръчали стоки или услуги за лично ползване по интернет, се е увеличил. През 2013 г. 47 % от лицата на възраст от 16 до 74 години в ЕС-28 заявяват, че поне веднъж са правили поръчка по интернет — това представлява увеличение с 3 процентни пункта в сравнение с 2012 г. (вж. фигура 4). Над две трети от лицата в Дания, Обединеното кралство, Швеция, Люксембург, Германия и Нидерландия са поръчвали стоки или услуги по интернет, като в Италия тези лица са не повече от едно на пет лица и около едно на десет в България и Румъния.

Използване на мобилни устройства

Използването на мобилни устройства за осъществяване на достъп до интернет се е увеличило значително в рамките на ЕС: докато през 2013 г. три четвърти (75 %) от всички лица използват интернет, над две пети (43 %) осъществяват достъп до интернет от мобилно устройство, като преносим компютър или преносимо устройство (включително мобилни телефони) извън своя дом или месторабота. Използването на мобилни устройства за осъществяване на достъп до интернет се развива, като допълва по-традиционните стационарни видове свързване (обикновено у дома, на работа, на учебното място или в интернет кафе). Съществуват значителни разлики между държавите от гледна точка на използването на мобилен интернет, както може да се види от фигура 5. Делът на лицата, които използват мобилни устройства чрез мрежа за мобилни телефони или безжична връзка извън дома или работата, е над 60 % в Швеция, Дания, Люксембург, Обединеното кралство, Нидерландия и Финландия, както и в Норвегия и Исландия. От друга страна този дял е 25 % или по-нисък в Литва, Португалия, България, Италия и Румъния, както и в Турция.

В таблица 2 се разглеждат по-подробно видовете мобилни устройства, използвани за свързване към интернет в движение: данните са за 2012 г., когато 36 % от лицата на възраст от 16 до 74 години в ЕС-28 използват мобилно устройство, за да се свържат към интернет. Двете най-често използвани мобилни устройства за свързване към интернет са лаптопи, ноутбук и нетбук компютри, както и мобилни телефони или смартфони, като всяка категория се използва от около една четвърт от проучваното население в ЕС-28. Таблетите и другите преносими устройства (например MP3 плейъри или преносими конзоли за игри) като цяло се използват по-рядко. Швеция отчита най-високия дял на използване на мобилен интернет от лаптопи, ноутбук и нетбук компютри (46%) и от мобилни телефони или смартфони (59 %), докато Обединеното кралство отчита най-високия дял на използване на мобилен интернет от таблети (23 %) и други преносими устройства (9 %).

Използването на мобилни устройства за свързване към интернет в движение се наблюдава най-често сред по-младите хора (вж. фигура 6). През 2012 г. над три пети (63 %) от лицата на възраст от 16 до 24 години в ЕС-28 използват мобилно устройство за тази цел, докато този дял спада на две пети (40 %) за хората на възраст от 25 до 54 години и до една седма (14 %) за лицата на възраст от 55 до 74 години. Преносимите устройства (включително мобилни телефони и смартфони) се използват по-често от преносимите компютри (включително таблети) сред двете възрастови групи 16—24 и 25—54 години, докато при по-възрастните хора (на възраст от 55 до 74 години) е по-голяма вероятността да използват преносим компютър за свързване към интернет. Разликите между половете са по-слабо изразени от възрастовите разлики, макар че при мъжете е отчетена по-голяма вероятност да се свързват към интернет от мобилно устройство, било то преносим компютър или преносимо устройство, в сравнение с жените.

На фигура 7 се разглежда осъществяването на достъп до интернет само от преносими устройства (като се изключват преносимите компютри); данните отново са за 2012 г. В ЕС-28 три четвърти (76 %) от всички лица, които използват преносимо устройство за осъществяване на достъп до интернет, го използват за изпращане или получаване на електронни писма. Голяма част от лицата също така използва свързването към интернет от преносими устройства за участие в социални мрежи (като Facebook или Twitter) и за четене или сваляне на новини онлайн (например от вестници или новинарски списания).

Източници и наличност на данните

Статистиците са добре запознати с предизвикателствата, породени от бързите промени на технологиите, в областите, свързани с интернет и другите нови приложения на ИКТ. По-конкретно, в тази област се наблюдава значително развитие, като статистическите инструменти се адаптират, така че да се посрещат новите потребности от данни. Статистическите данни в тази сфера се преизчисляват ежегодно, за да се удовлетворяват нуждите на потребителите и да се отразят бързите темпове на технологичните промени.

Този подход е отразен в проведеното от Евростат Проучване на използването на ИКТ от домакинствата и от частните лица. Това ежегодно проучване се използва, за да се оцени развитието, стимулирано от ИКТ, чрез проследяване на развитието на основните променливи във времето и чрез по-задълбочено разглеждане на други аспекти към определен момент. Въпреки че проучванията първоначално бяха съсредоточени върху въпросите на достъпа и връзката с интернет, техният обхват впоследствие бе разширен, за да включи множество аспекти (например електронното управление и електронната търговия), както и социално-икономически анализ, например на регионалните различия, специфичните особености в зависимост от пола, възрастта, разликите в образованието, както и статута на конкретното лице по отношение на заетостта. Обхватът на проучването по отношение на различните технологии също е адаптиран, така че да включва нови групи продукти и средства за доставяне на комуникационните технологии на крайните ползватели.

Обхват и определения

Проучването на домакинствата обхваща домакинствата, в които има поне един член във възрастовата група от 16 до 74 години. Достъпът на домакинствата до интернет се отнася до процента домакинства, които имат интернет достъп, така че всеки в домакинството, ако пожелае, може да ползва вкъщи интернет дори и само за да изпрати електронно писмо.

Интернет потребителите се определят като всички физически лица на възраст 16—74 години, които са използвали интернет през трите месеца преди проучването. Редовните потребители на интернет са лицата, които са ползвали интернет средно най-малко веднъж седмично през трите месеца преди проучването.

Референтният период за проучването е първото тримесечие на 2013 г.; периодът на проучването в повечето държави е второто тримесечие. В проучването от 2013 г. бе включен специален модул за електронното управление, а в проучването от 2012 г. — модул за използването на мобилен интернет.

Най-често използваните технологии за достъп до интернет се делят на широколентов и комутируем („dial-up“) достъп през нормална или ISDN телефонна линия. Широколентовият интернет включва цифрови комуникационни линии (DSL) и използва технология, която пренася данни с висока скорост. Линиите за широколентов достъп имат по-голям капацитет от ISDN, тоест 144 kbit/s или повече. Популярни устройства за осъществяване на достъп до интернет от дома са стационарните и преносимите компютри. Използването на мобилен интернет се определя като използване на интернет извън дома или работата на преносими компютри или преносими устройства чрез мрежи за мобилни телефони или безжични връзки.

Последователността на подреждане на стоките и услугите от лицата се отнася до дванадесетте месеца преди проучването и включва потвърдени резервации за настаняване, закупуване на инвестиционни инструменти, участие в лотарии и залагания, онлайн търгове, както и информационни услуги в интернет с директно плащане. Тук не спадат стоките и услугите, които се получават безплатно по интернет. Изключват се и поръчките, направени чрез ръчно набрани електронни писма.

Контекст

Широколентовите технологии се считат за важни при измерване на интернет достъпа и използването на интернет, тъй като предлагат на потребителите възможността за бърз пренос на големи обеми данни и за поддържане на линиите за достъп свободни. Въвеждането на широколентовия достъп до интернет се счита за ключов показател при изготвянето на политиката в областта на ИКТ. Широкият достъп до интернет чрез широколентова връзка се счита за изключително важен за развитието на съвременните услуги по интернет като електронния бизнес, електронното управление или електронното обучение. Цифровите абонатни линии (DSL) остават основната форма на комуникация при широколентовата технология, макар че алтернативите, като използването на кабел, сателит, оптичен кабел и безжични локални мрежи, се разпространяват все повече.

До 2010 г. рамката за политиката на ЕС в областта на ИКТ беше инициативата под надслов „i2010 Европейско информационно общество за растеж и заетост“ (COM(2005) 229 окончателен), чиято цел беше повишаване на ефективността във всички сектори на икономиката на ЕС посредством по-широко използване на ИКТ. След извършване на средносрочен преглед, през април 2008 г. бе представена актуализирана стратегия i2010, която беше насочена към основните предизвикателства в периода 2008—2010 г.

През май 2010 г. Европейската комисия прие своето съобщение „Програма в областта на цифровите технологии за Европа“ (COM(2010) 245 окончателен), стратегия за преуспяваща цифрова икономика до 2020 г. Програмата в областта на цифровите технологии за Европа е една от седемте водещи инициативи на стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. В нея са очертани политиките и действията, целящи извличане на максимална полза от цифровата ера за всички сфери на обществото и икономиката. Програмата се съсредоточава върху седем приоритетни области за действие: създаване на единен цифров пазар, по-голяма оперативна съвместимост, увеличаване на доверието и сигурността в интернет, осигуряване на много по-бърз достъп до интернет, насърчаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност, повишаване на грамотността в областта на цифровите технологии, на уменията за тяхното използване и на приобщаването към информационното общество, както и прилагане на ИКТ за справяне с предизвикателствата, пред които е изправено обществото, като изменението на климата и застаряването на населението.

Вижте също

Допълнителна информация от Евростат

Публикации

Основни таблици

Показатели в областта на политиката (t_isoc_pi)
Далекосъобщителни услуги (t_isoc_tc)
Използване на компютри и интернет от домакинствата и предприятията (t_isoc_ci)
Използване на електронната търговия от лицата и предприятията (t_isoc_ec)
Електронни умения на лицата и компетентности на предприятията в областта на ИКТ (t_isoc_sk)
Регионални статистически данни за информационното общество (t_isoc_reg)

База данни

Показатели в областта на политиката (isoc_pi)
Далекосъобщителни услуги (isoc_tc)
Използване на компютри и интернет от домакинствата и предприятията (isoc_ci)
Използване на електронната търговия от лицата и предприятията (isoc_ec)
Електронни умения на лицата и компетентности на предприятията в областта на ИКТ (isoc_sk)
Регионални статистически данни за информационото общество (isoc_reg)

Специален раздел

Методология/Метаданни

Изходни данни за таблиците и графиките (MS Excel)

Връзки към външни уебсайтове