Veebisait on arhiveeritud (01/11/2014)
01/11/2014

Navigatsioonitee

Tööstus ja ettevõtlus

Toote päritolu märgistus

Toodetud ELis

Usaldus on majanduse tugisammas. Kui tarbijatel ei ole toote vastu usaldust, siis nad seda ei osta. 500 miljonit inimest hõlmaval turul võib müüja või tootja kohta teadmiste omamine suunata ostjate valikuid ainult väikese hulga kaupade puhul. Enamusel juhtudel peab meil olema mingi näitaja, mis muudab toote paremini jälgitavaks ning seega usaldusväärsemaks.

Kui ostjatel on lihtsam toote päritolu jälgida, siis nad tunnevad end turvalisemalt ning neil on täiendav põhjus see ost teha. Komisjoni viimane ettepanek kohustusliku märgise „Toodetud...” („Made in”) rakendamise kohta kõikide ELis müüdavate tarbekaupade puhul on oluline vastutulek turusignaalile.

Praegu ei ole peaaegu mingeid asjaomaseid eeskirju ning tootjad ei ole kohustatud näitama märgisel oma toodete täpset päritolu. See annab eelise ebaausale ettevõtlusele, mille puhul kasutatakse võltsmärgiseid või ei kasutata neid üldse.

See ähvardab aga tarbijaid, kuna ohtlikel kaupadel on vähem tõkkeid vabaks ringluseks ELi turul. Liikmesriikide asutused ei suuda jätkuvalt ühel juhul kümnest määrata kindlaks ELis konfiskeeritud ohtlike toodete päritolu.

Selle kaootilise olukorra lõpetamiseks on paljud ELi liikmesriigid varem proovinud rakendada päritolumärgiseid käsitlevaid eeskirju. Kuid kui selle tulemuseks on olukord, kus õigusaktid riigiti erinevad, siis tekib veelgi suurema segaduse oht ja seaduskuulekatele ettevõtjatele tekitatakse kahju.

Komisjon püüab oma ettepanekuga seda vältida. Tarbijad saavad parema kaitse kogu ELis ning samal ajal välditakse ühiste eeskirjade abil liikmesriikide vaheliste uute tõkete tekkimist, mida päritolumärgiseid käsitlevad lahknevad õigusaktid võiksid tekitada.

Toote päritolu käsitlev teave on väga oluline rikkujate vastu konkreetsete meetmete võtmiseks, olles seega tugevaks hoiatuseks ohtlike toodete müügi puhul.

Ausad tootjad peaksid asjaomase ettepaneku üle heameelt tundma, kuna sellega suurendatakse tarbijate usaldust ning ka nende ostutahet. Tootjad peaksid olema teadlikud ka sellest, et märgisega „Toodetud...” ei tekitata täiendavat bürokraatiat ega kulusid.

Märgis võimaldab suurt paindlikkust. Üldist märgist „Toodetud ELis” võib kasutada kõikide kaupade puhul, mida on viimasena olulisel määral töödeldud mõnes ELi liikmesriigis. Samas võivad Euroopa tootjad soovi korral kasutada vabalt ka oma riigi märgist, näiteks „Toodetud Saksamaal” või „Toodetud Ühendkuningriigis”.

Viimati muudetud: 11/02/2015 |  Üles