V različnih okoliščinah boste morda morali delati na višini, na primer v pristanišču ali doku, na krovu plovila, na letališču ali v prostorih trgovca oziroma na drugi neznani lokaciji. Tveganja so enaka in sprejeti morate enake previdnostne ukrepe. Če mislite, da ne morete delati varno, tega ne storite, dokler niste zadovoljni z ustrezno opremo ali ukrepi.
1. Kaj je delo na višini?
Delo na višini pomeni delo na vsakem kraju, kjer bi v odsotnosti previdnostnih ukrepov lahko padli in se poškodovali.
Če:
- delate nad tlemi,
- bi lahko padli z roba dvignjenega območja (vozila, zabojnika ali prostora za tovor) ali
- bi lahko padli s talne ravni v odprtino v tleh ali luknjo v zemlji,
delate na višini v vsaki situaciji, ko bi lahko padli z ene ravni na drugo.
Med primere dela na višini sodijo:
- dostopanje do mesta natovarjanja na cestno ali železniško vozilo ali zabojnik,
- delo na vrhu cestne ali železniške cisterne, plovila ali zabojnika (za pregled revizijskih pokrovov),
- uporaba lestev ali stopničastih lestev za dostopanje do plovil, cistern, silosov in shranjevalnih zabojev,
- uporaba delovnih ploščadi, kot so delovni odri, visoki delovni odri, dvižne košare, škarjasta dvigala in stopnice z odrom.
2. Katere previdnostne ukrepe moram upoštevati?
Zapomnite si: delo na višini je lahko enkraten dogodek, lahko pa je del vaše rutine. Ugotovite, pri katerih nalogah je potrebno delo na višini, zato da jih lahko varno opravite. Za preprečevanje poškodb pri delu na višini je bistvenega pomena, da opravite oceno tveganja in sprejmete ustrezne previdnostne ukrepe.
Ocene tveganja in varne delovne prakse je treba zagotoviti za vse dejavnosti, ki vključujejo delo na višini.
3. Ali se lahko izognete delu na višini?
V nekaterih okoliščinah se delu na višini ni mogoče izogniti. Kljub temu je tovor vedno treba pregledati in vzorčiti na primernem območju. To običajno pomeni, da je treba blago vzeti iz zabojnika ali cestnega vozila in ga položiti na tla na ravno površino, s čimer se izognete delu na višini.
Če delate na neznani lokaciji ali v neznani situaciji, dobro premislite, kakšna so tveganja, ter ne nadaljujte pregleda in vzorčenja, dokler niste prepričani, da je to varno.
4. Ali lahko preprečite padec?
Lahko, če:
- uporabljate obstoječe delovno mesto, ki je že varno, npr. s stalnimi varovalnimi ograjami ali parapetom ob robu, ali tovarniško opremo s stalno pritrjenimi varovalnimi ograjami;
- uporabljate delovno opremo. Če ne morete uporabiti obstoječega delovnega mesta, premislite, ali lahko za preprečevanje padca uporabite delovno opremo. Visoki delovni odri, stopnice z odrom, dvižne košare in škarjasta dvigala so pogosti primeri opreme, ki se uporabljajo za ta namen, saj imajo te delovne ploščadi varovalne ograje.
Za dostopanje ne uporabljajte improviziranih metod, kot je na primer paleta na viličarju.
- Če potrebujete stalen dostop, na primer za pregledovanje pokrovov na vrhu cestnih ali železniških cistern, razmislite o namestitvi posebnih dostopnih ploščadi.
Kadar delate na vrhu cestnih ali železniških cistern in uporabljate dostop, pritrjen na vozilo, vedno preverite, da:
- je lestev stabilna in so bili vsi sestavljivi deli zablokirani;
- so bile varovalne ograje na vrhu dvignjene in so stabilne;
- nosite ustrezno obutev. Zapomnite si, da so lahko kovinske površine še posebej spolzke, če so mokre, pomrznjene ali če je prišlo do razlitja.
Kjer je le mogoče, se izogibajte nestabilnim ali nepodprtim lestvam ali stopničastim lestvam.
- Če je mogoče, bi bilo treba začasno lestev na vrhu pričvrstiti ali pa bi jo moral spodaj držati sodelavec.
- Lestev mora biti profesionalne kakovosti in nositi težo osebe in morebitne opreme.
- Lestev mora biti postavljena stabilno in pod pravilnim kotom (to je pogosto označeno na strani lestve).
- Če ne morete izvesti ukrepov, s katerimi bi preprečili padec, morate omejiti tveganje tako, da čim bolj zmanjšate višino in/ali posledice.
Dobro premislite, kako boste nesli opremo za vzorčenje in izvedli vzorčenje.
- Ob uporabi lestev morate vedno imeti stik z lestvijo na treh točkah. Ob vzpenjanju ali sestopanju morata biti obe roki prosti.
- Ob dostopu po lestvi morate najti varen način prenašanja orodja in posod za vzorčenje. Za to lahko uporabite nahrbtnik ali pa jih potem, ko ste se vzpeli na varno ploščad, dvignete z vrvjo.
- Če morate vzeti vzorec, medtem ko stojite na lestvi in ne na ploščadi, lahko morda obdržite ravnotežje s kolenom ali se naslonite na lestev, vendar je ustrezneje uporabiti varovalni pas, pritrjen na lestev.
5. Ali lahko zmanjšate posledice padca?
Pred ukrepi, ki le zmanjšujejo tveganje ali omejujejo posledice, najprej poskušajte padec preprečiti.
- Primer takih ukrepov so varnostne mreže, ki naj bi zmanjšale tveganje poškodb v primeru padca.
- Varovalni pas ali oprema za zaustavitev pri padcih prav tako zmanjšata poškodbe, vendar sta potrebna posebna namestitev in usposabljanje.
6. Katere dodatne ukrepe morate sprejeti za zmanjšanje tveganja padca?
Pri uporabi vsake opreme za delo na višini morate poskrbeti tudi, da:
- je v skladu z mednarodnimi ali evropskimi standardi;
- se redno pregleduje in dobro vzdržuje;
- so osebe, ki jo uporabljajo, usposobljene za njeno varno uporabo ter
- je delo pod nadzorom, tako da se preverja, ali ljudje delajo varno.
Običajna uporaba lestev ali stopničastih lestev ne vključuje ukrepov za preprečevanje padcev ali zmanjševanje posledic. Zato morate dokazati, da izbira druge opreme ne bi bila razumna, ker naloga ni tvegana in je kratkotrajna.
7. Ali ste ugotovili prisotnost krhkih površin?
Še zlasti morate biti pozorni na krhke materiale na območju oziroma v bližini območja, kjer delate na višini, saj povečujejo tveganje. Krhka površina bi se lahko zlomila, če bi kdo na njej delal ali nanjo padel. Med pogoste primere sodijo strešne kritine iz vlaken in azbestnega cementa ter številna strešna okna, pa tudi premostitvene konstrukcije v silosih.
Poskrbite, da:
- se izognete potrebi po delu na krhkih površinah ali v njihovi bližini oziroma njihovemu prečkanju, npr. tako da delo opravite s spodnje strani z uporabo visokih delovnih odrov ali z zgornje strani z uporabo škarjastih dvigal;
- preprečite padec z uporabo pritrjenih prehodov z varovalnimi ograjami za prečkanje krhke strehe iz azbestnega cementa ali pri delu na krhki površini ali v njeni bližini uporabite ustrezne delovne ploščadi;
- zmanjšate posledice padca z uporabo mrež, zračnih blazin ali opreme za zaustavitev pri padcih.
8. So z delom na višini povezana še kakšna druga tveganja?
Zapomnite si, da lahko delo na višini poveča druga tveganja:
- oprema za dostop vas lahko približa nizkim streham ali drugim strukturam. Pred uporabo vedno preverite opremo in nosite zaščito za glavo;
- nevarnost zdrsa: površine so lahko dodatno nevarne zaradi vode, ledu ali razlitih materialov;
- nevarnost spotikanja: oprema za dostop ima lahko pritrjene kable, vrvi ali druge elemente, ki pomenijo nevarnost spotikanja;
- smrt zaradi električnega udara: oprema za dostop vas lahko približa nadzemnim kabelskim vodom. Kovinske visoke delovne odre ali drugo opremo morate hraniti stran od nadzemnih kabelskih vodov, ne glede na napetost ali uporabo.