1. Čemu je namenjena?

Zaščita za glavo je namenjena varovanju, če obstaja tveganje udarca padajočega predmeta in/ali udarca z glavo v nepremičen predmet (npr. v prostorih z omejeno višino).



2. Katere vrste so na voljo?

Na splošno sta na voljo dve vrsti zaščite za glavo:
  1. zaščitne čelade – biti morajo v skladu z nacionalnimi standardi ali ustreznimi evropskimi standardi in morajo biti kot take označene znotraj školjke. Take čelade absorbirajo silo udarca z delnim uničenjem ali poškodbo školjke in pasov ali zaščitne obloge v notranjosti. Po potrebi se lahko opremijo tudi z zaščitami za ušesa in/ali vizirji; in
  2. lahke čelade proti udarcem – plastično varovalo, ki se prilega v čepice enotne oblike ali podloženo čepico. Te so udobnejše za nošenje kot zaščitne čelade, vendar so namenjene le blažjim udarcem. Ne nudijo enake stopnje zaščite kot zaščitne čelade in ne morejo nadomestiti nošenja zaščitnih čelad v območjih, kjer je to obvezno.
V tem razdelku vse omembe zaščite za glavo veljajo za zaščitne čelade in lahke čelade proti udarcem. Kot boste videli, pa nekatera pravila veljajo samo za zaščitne čelade. Vse podrobnosti so navedene v nadaljevanju.



3. Kakšne so omejitve?

Zaščitne čelade so namenjene samo varovanju glave pred udarci in padajočimi predmeti. Zavedati se morate, da si lahko vseeno poškodujete vrat ali hrbtenico, če so predmeti še posebej težki ali padejo z velike višine.

Čelado, ki je doživela močan udarec, morate zamenjati, tudi če na njej ni vidnih znakov poškodbe.

Zapomnite si: plastična zaščita za glavo ima svoj rok uporabnosti. Datum izdelave je označen v notranjosti čelade. Obdobje uporabe čelade je lahko različno in lahko znaša do 5 let – odvisno od materiala in vrste čelade. Rok uporabe je treba redno preverjati, tudi če za čelado ustrezno skrbite.



4. Kje je treba nositi zaščito za glavo?

V skladu z zdravstveno in varnostno zakonodajo so nekatera območja označena kot „območja obveznega nošenja čelade“. Znaki, podobni tukaj prikazanim znakom, opozarjajo, da je treba nositi zaščito za glavo.

Območja, kjer morajo pooblaščeni uslužbenci najpogosteje nositi zaščito za glavo, so pristanišča, lahko pa je potrebna tudi v nekaterih skladiščnih prostorih ali kjer stroji oziroma ljudje delajo na višini.

Če ste na obisku v trgovčevih prostorih, morate biti na ta območja še posebej pozorni. Območja obveznega nošenja čelad so lahko na tovarniških površinah, gradbiščih in splošnih industrijskih območjih.

Zdravstvena in varnostna zakonodaja ne zahteva neposredno nošenja lahkih čelad proti udarcem v določenih območjih na enak način, kot zahteva nošenje zaščitnih čelad. Če pa vam je nadrejeni odredil, da morate nositi lahko čelado proti udarcem kot preventivni ukrep za zmanjšanje tveganja poškodbe pri delu, jo morate nositi.

Zapomnite si: zategnite podbradni trak. Če tega ne storite, lahko čelado izgubite v neprimernem trenutku. Poskrbeti morate tudi, da se notranja košara ustrezno prilega vaši glavi. Če je notranja košara prevelika ali premajhna, se obrnite na dobavitelja, da vam priskrbi drugo.



5. Kako skrbim zanjo?

Skrbeti morate, da je zaščita za glavo čista, vendar je ne čistite z močnimi detergenti. Če čelado uporablja več oseb, je priporočljivo, da se po vsaki uporabi notranjost obriše z blagim razkužilom.

Zaščitnih čelad nikakor ne smete barvati, krasiti z lepilnim trakom, označevati s flomastrom ali namerno opraskati, saj se tako poškodujejo.

Zaščitne čelade morate redno pregledovati, da ugotovite, ali so se pojavili znaki obrabe. Treba je voditi evidenco teh pregledov.

Kadar se ne uporabljajo, vse dele zaščite za glavo hranite na hladnem in temnem mestu. Ne izpostavljajte jih močni sončni svetlobi ali veliki vročini ali mrazu.



6. Kaj velja za motoristične čelade?

Motoristična čelada je običajno obvezna pri vožnji z motorjem, kolesarska pa pri vožnji s kolesom. Te čelade niso sprejemljiv nadomestek na območjih obveznega nošenja čelad.



Navodila v tem poglavju so mišljena kot splošno opozorilo o tveganjih, ki ste jim lahko včasih izpostavljeni med pregledovanjem in vzorčenjem, ter o varnostni opremi, ki jo morate uporabiti, in potrebnih previdnostnih ukrepih.
Za več informacij glejte zakonodajo in smernice nacionalne uprave.


Revizije
Različica Datum Spremembe
1.0 12.10.2012 Prva različica
1.1 15.07.2020 Update - modifications in text