1. Pakiranje

Po vzorčenju preverite, ali katera od posod za vzorce pušča. Zunanjost paketov naj bo čista in suha. Če katera od posod pušča, ojačite ali zamenjajte pokrovčke in zamaške. Nato je treba opraviti še en pregled; in če katera od posod še vedno pušča, odvzemite sveže vzorce. Po možnosti uporabite drugo posodo za vzorce.

Posode za vzorce, ki jih uporabljate za pakiranje hlapnih tekočih vzorcev, napolnite do približno 90 % skupne prostornine.

Na embalaže, ki vsebujejo vzorce nevarnega blaga/spojin, morate namestiti opozorilne znake, označbe in simbole, ki označujejo potencialne nevarnosti.



2. Zapečatenje

V skladu z nacionalnimi predpisi mora biti posoda za vzorce ustrezno zapečatena glede na vrsto uporabljene posode, da se prepreči nepooblaščeno ali neustrezno ravnanje z vzorci (in zagotovi nedotaknjenost vsebine). Pečat mora biti dobro pritrjen in trden, da prepreči poškodbe med shranjevanjem in prevozom vzorca ter ohrani verigo dokazov.



3. Označevanje

Oznake na etiketah morajo biti dobro čitljive in trajne, da se med shranjevanjem, premikanjem in prevozom ne izbrišejo ali zamenjajo/spremenijo.

Pri maloprodajnih embalažah carinska etiketa ne sme prekriti komercialnih etiket originalnega proizvoda (blagovne znamke, proizvajalca, vsebine, roka uporabe itd.). Priporočamo, da maloprodajne embalaže vložite v polietilensko vrečko ter etikete in pečate namestite na vrečko.

Upoštevajte zdravstvene in varnostne predpise.



4. Spremni dokumenti za končne vzorce

Spremni dokumenti morajo biti v skladu s pravili carinske uprave. To je odvisno od lokalnih razmer. V nekaterih državah članicah se uporabljajo le digitalni dokumenti; po elektronski pošti ali z uporabo integriranih informacijskih sistemov se pošljejo carinskemu laboratoriju. Lahko se priložijo tudi kopije zadevnih dokumentov, ki se nanašajo na naravo blaga (varnostni list, tehnične specifikacije, potrdila o kakovosti/skladnosti itd.).



5. Shranjevanje vzorcev

Pogoje shranjevanja določajo lastnosti odvzetih vzorcev. Pogoji shranjevanja morajo zagotoviti, da se vzorec ne spremeni na način, ki bi lahko vplival na analizirane parametre.

Upoštevajte zdravstvene in varnostne predpise.

Na splošno je treba vzorce hraniti v čistem, suhem, temnem, hladnem in dovolj prezračevanem prostoru.
Če carinski urad ne more zagotoviti takih prostorov in vzorcev ni mogoče takoj prenesti v carinski laboratorij, je treba poiskati nadomestno zunanje skladiščno mesto, ki izpolnjuje pogoje za ohranjanje kakovosti in istovetnosti vzorcev.

Priporočamo, da vsak carinski urad imenuje pooblaščenega uslužbenca, ki je odgovoren za prostor za shranjevanje vzorcev. Opis njihovega delovnega mesta mora vključevati tudi naslednje naloge:
Za določene proizvode veljajo posebni pogoji. Nekaj primerov je navedenih v nadaljevanju, za več podrobnosti pa glejte posebne postopke vzorčenja.


ProizvodPogoji
Svetlobno občutljivi vzorciShranjevanje v temnem prostoru.
Vzorci, ki oddajajo strupene ali neprijetne vonjaveMožno shranjevanje v digestoriju ali v prostoru z zadostnim mehanskim prezračevanjem.
Mineralna olja, lahko vnetljivi in drugi nevarni vzorciGlej varnostni list. Če je mogoče, shranjujte v varnostni omarici. Če informacije niso na voljo, glede pogojev shranjevanja povprašajte v laboratoriju.
Vzorci, dovzetni za razpadShranjujte v zamrzovalniku ali hladilniku, odvisno od narave proizvoda.
Če niste prepričani, se obrnite na osebje laboratorija.
Vzorci hitro pokvarljivega blagaVzorci živil se morajo hraniti ločeno od drugih vzorcev. Pokvarljivo blago se mora hraniti v hladilniku ali zamrzovalniku, po posvetovanjem z osebjem laboratorija. Na obrazcu vzorca navedite, da je zamrznitev opravil carinski uradnik. Zamrznjeni vzorci se morajo hraniti pri temperaturi pod –18 °C, pri čemer je treba temperaturo shranjevanja redno spremljati.
Vzorci hlajenih proizvodovVzorci živil se morajo hraniti ločeno od drugih vzorcev.
Ohlajeni vzorci se morajo hraniti pri temperaturi približno 4 °C, pri čemer je treba temperaturo shranjevanja redno spremljati.
Vzorci zamrznjenih proizvodovVzorci živil se morajo hraniti ločeno od drugih vzorcev. Zamrznjeni vzorci se morajo hraniti pri temperaturi pod –18 °C, pri čemer je treba temperaturo shranjevanja redno spremljati.
Vzorci prehranskih proizvodov v maloprodajni embalaži ter vzorci zdravil in farmacevtskih izdelkovShranjujte v pogojih, označenih na embalaži, a ne pri temperaturi nad približno 30 °C ali kot je navedeno na embalaži.



6. Prevoz

Pogoji prevoza morajo ohranjati nedotaknjenost in značilnosti vzorcev, ki se prevažajo. Vrsta prevoza je odvisna od vrste vzorcev (npr. nevarno blago ali posebne temperaturne zahteve), količine, nujnosti in njihove pogostosti.

Za prevoz vzorcev do carinskega laboratorija obstaja več metod.

PrevozOpombe
Po pošti in z rednimi dostavnimi službamiLahko se uporablja samo za vzorce, za katere ne veljajo posebni pogoji shranjevanja.
Nekatere dostavne službe lahko prevažajo tudi določene nevarne vzorce. Vsaka služba ima lahko posebne zahteve glede količin, pakiranja in označevanja.
S posebno opremljenim prevozom, npr. za prevoz kemijskih vzorcev ali zamrznjenega blagaS to metodo se lahko prevažajo vzorci vseh vrst, če ni tveganja za navzkrižno kontaminacijo. S to metodo je najbolje pošiljati vzorce, za katere veljajo posebni pogoji shranjevanja Za vzorce z nevarnimi lastnostmi preverite pogodbene zahteve glede količin, pakiranja in označevanja.
S kurirsko služboS to metodo se lahko prevažajo vzorci vseh vrst, če so vzorci ustrezno pakirani in ni tveganja za navzkrižno kontaminacijo. Za vzorce z nevarnimi lastnostmi preverite pogodbene zahteve glede količin, pakiranja in označevanja. Kurirska služba ima lahko tudi omejitve glede tega, katere pošiljke sprejme. Uporaba kurirske službe je lahko praktična za redne prevoze ali nujne dostave.
Prek pooblaščenih carinskih uslužbencev samihNeposredna dostava carinskemu laboratoriju. Upoštevati je treba predpise o prevozu nevarnih snovi (ADR), razen če se vzorci prevažajo v okoliščinah, ki dovoljujejo izjeme od ADR.

Za več informacij o prevozu vzorcev glejte nacionalne smernice.

Na splošno vzorcev ni treba takoj poslati v carinski laboratorij, če ima carinski urad ustrezne skladiščne prostore. Vzorci se lahko zbirajo in pošljejo v carinski laboratorij periodično, pod pogojem, da se spoštujejo roki za dostavo vzorcev v laboratorij.

Pri rednem prevozu s kurirsko službo so lahko carinski uradi povezani v transportno omrežje, da se zagotovi redno zbiranje vzorcev. Iz praktičnih razlogov v transportno omrežje ni vedno mogoče povezati vseh carinskih uradov. Tak primer je lahko osamljen obmejni urad ali urad, kjer vzorčenje poteka le redko. Ti uradi lahko vzorce pošiljajo z eno od drugih metod. Nujen prevoz vzorcev se lahko organizira s kurirsko službo, ki lahko vzorce dostavi v 24 urah ali prej. Poskrbite, da ima kurirska služba ustrezne pogoje shranjevanja in prevoza vzorcev.

Pred prevozom se lahko vzorci položijo v dodatna pakiranja (papirne škatle, zaboje, posebne posode za vzorce itd.) ali v distribucijske posode. Lahko se napolnijo z vermikulitom ali drugim inertnim proizvodom v obliki peletov, ki ima funkcijo embalaže in polnila. Tako se prepreči škoda, v primeru puščanja pa se tekočina vpije.

Zamrznjeni ali ohlajeni vzorci se prevažajo v mobilnih zamrzovalnikih, hladilnih torbah ali, pri kratkih razdaljah, v izolacijskih torbah ali škatlah. Ohranjati je treba hladno verigo in beležiti temperaturo.

Vzorci, pridobljeni iz odmrznjenih proizvodov, se ne smejo ponovno zamrzniti, razen če bi se sicer pokvarili.

Vzorce prehranskih in kemičnih proizvodov je treba v transportnem vozilu prevažati ločeno (tovorni prostor, škatle itd.), da se prepreči vsak neposredni stik med njimi.

POZOR
Vzorcev snovi, ki bi lahko reagirale med seboj, ne smete nikoli prevažati v isti škatli. Treba je preprečiti vsako fizikalno ali kemijsko interakcijo ali navzkrižno kontaminacijo, ki bi lahko vplivala na vzorce ali ustvarila nevarne razmere (dim, požar ali eksplozijo).

Prevoz vzorcev kemičnih proizvodov, ki se med prevozom lahko samodejno vžgejo, eksplodirajo ali sproščajo strupene pline, opravljajo specializirani zunanji izvajalci.

Vzorci materialov, ki lahko ustvarjajo statične razelektritve, se morajo prevažati pakirani v električno neprevodnem materialu.



Cestni prevoz nevarnega blaga (ADR)

Za prevoz vzorcev, ki so uvrščeni v nevarno blago (glej oddelek 14 „Transportni podatki“ varnostnega lista), je treba upoštevati predpise ADR.

Vse osebje, ki sodeluje pri pakiranju, pošiljanju in prevozu, mora biti redno obveščeno o ustreznih predpisih ADR.

Opomba: V nekaterih državah članicah za carinske organe velja splošna izjema od predpisov ARS, vendar je zelo priporočljivo, da se v primeru nesreč ali razlitij upoštevajo pravila za zdravje in varnost ter varstvo okolja.

Kadar vzorce, ki so uvrščeni v nevarno blago, prevaža zunanji izvajalec (npr. pošta, kurirska služba, distributer), je pošiljatelj odgovoren za zagotavljanje vseh informacij, ki jih izvajalec potrebuje za varno ravnanje s pošiljko. Izpolnjene morajo biti vse zahteve, ki jih določi zunanji izvajalec v zvezi s količinami, pakiranjem in označevanjem.

Za prevoz velikih količin nevarnega blaga so potrebni obsežni ukrepi (npr. v zvezi s prevoznimi vozili, usposabljanjem osebja, embalažo itd.).

Običajno se od carinskih uradnikov zahteva, da prevažajo le majhne količine nevarnega blaga (npr. kemičnih proizvodov, prepovedanih drog, vnetljivih tekočin). Uporabljata se lahko dve izjemi od celotnih predpisov ADR za prevoz omejenih količin nevarnega blaga (glej točki A in B v nadaljevanju).

V nadaljevanju so na kratko povzeti predpisi ADR o prevozu omejenih količin. Za podrobnejše informacije se vedno obrnite na nacionalno upravo.


A) Prevoz v obliki „omejenih količin“ (poglavje 3.4 ADR)
VzorecUN številkaEmbalažna skupinaNajvečja količina
notranje embalaže
čisti etanol1170II1 liter
40-odstotni etanol1170III5 liter
bencin1203II1 liter
dizelsko gorivo1202III5 liter
težko kurilno olje3077III5 kg
kokain1544III5 kg
metamfetamin2811II500 g
heroin1544I0 g


B) Prevoz, pri katerem se uporablja „izjema za majhno obremenitev“ ali „pravilo 1 000 točk“ (oddelek 1.1.3.6 ADR)Za vsako nevarno blago se dodeli prevozna skupina (glej stolpec 15 tabele A iz poglavja 3.2 ADR). Obstajajo skupine 0, 1, 2, 3 in 4, odvisno od UN številke, razreda in embalažne skupine nevarnega blaga. Tukaj je prikazana največja skupna količina na prevoz za vsako prevozno skupino:

Tabela 1: največje količine pri „izjemi za majhno obremenitev“
Prevozna skupinaNajvečja skupna količina na prevoz
(neto masa v kg ali prostornina v litrih)
00
120
2333
31000
4Neomejeno
glej: ADR 1.1.3.6.3

Primer:Tabela 2: faktorji množenja za „pravilo 1 000 točk“
Prevozna skupinaFaktor
0prevoz kot „majhna obremenitev“ ni mogoč
1 l50
23
31
4brez količinskih omejitev
glej: ADR 1.1.3.6.4

Primeri:

UN številkaImePrevozna
skupina
FaktorKoličinaTočke
1170etanol2330 L90
1202dizelsko gorivo3120 L20
1203bencin2310 L30
skupno število točk: 140
V tem primeru se lahko za prevoz uporabi „izjema za majhno obremenitev“.

UN številkaImePrevozna
skupina
FaktorKoličinaTočke
1544kokain2350 kg150
2811metamfetamin2350 kg150
1544heroin15015 kg750
skupno število točk: 1050
V tem primeru se za prevoz ne more uporabiti „izjema za majhno obremenitev“.

Voznik mora imeti pri sebi prevozni dokument ADR, ki vsebuje naslednje informacije: pošiljatelj, prejemnik in za vsako UN številko, ki se prevaža: število pakiranj, oznaka za omejitev v predorih (glej: ADR, poglavje 3.2, tabela A, stolpec 15), skupna neto masa.

Opozorilo Če niste prepričani glede pakiranja in prevoza nevarnega blaga ali neznanih snovi, za nasvet prosite carinski laboratorij.

Zgornja pravila in zahteve niso dokončni in veljajo glede na konkretne okoliščine. Za zračni prevoz (IATA) ali pomorski prevoz (IMDG) se uporabljajo drugačna pravila.



7. Sprejem v carinskem laboratoriju

Vzorec je sprejemljiv le, če v laboratorij prispe v ustreznem stanju. Poskrbeti morate, da so med prevozom in prenosom v laboratorij izpolnjena naslednja merila. Laboratorij se lahko obrne na pooblaščenega carinskega uslužbenca in ima pravico zavrniti vzorec, če ta merila niso izpolnjena.

Vsi vzorci morajo izpolnjevati naslednja merila:

Zadnja revizija 15.7.2021