1. Na čo slúžia?

Záchranné vesty sú určené na to, aby vás udržali nad vodou. Automaticky vás obrátia do polohy tvárou nahor, aby vaše ústa a nosné dierky boli mimo vody, na zabránenie riziku utopenia. To je obzvlášť dôležité, ak ste v prípade pádu do vody z akéhokoľvek dôvodu v bezvedomí.

Poznámka: Nie sú určené na to, aby vás udržali v teple. V prípade rizika pádu do studenej vody noste vhodný teplý/ochranný odev.



2. Aké typy sú dostupné?

Existuje mnoho rozličných druhov záchranných viest, z ktorých každý je vhodný pre konkrétnu situáciu. Bez ohľadu na používaný typ musí byť každá záchranná vesta v súlade s vnútroštátnymi alebo európskymi normami.

Tu sú uvedené dva príklady:

Jednokomorová záchranná vesta
Nylonová vesta s povrchom ošetreným polyuretánovým náterom, ktorá sa automaticky nafúkne do štyroch sekúnd od ponorenia do vody. Môže sa nafúknuť aj ručne potiahnutím za pripojené lanko. Má pripojenú ústnu trubicu na ústne dofúkanie, píšťalku a zdvíhaciu slučku. Je vybavená nylonovými páskami a sponou na upevnenie na telo osoby.

V prípade potreby k nej môže byť pripojené bezpečnostné svetlo (pozri ďalej). Kryt na svetlo je pevne pripojený ku golieru vesty. Svetlo je navrhnuté tak, aby sa automaticky aktivovalo pri ponorení batérie do slanej vody (funguje aj v sladkej vode, ale s nižšou účinnosťou). Svetlo možno vidieť až do vzdialenosti 1,2 km (alebo, v prípade LED diódy s vysokou intenzitou, až do vzdialenosti vyše 3 km) a funguje minimálne 8 hodín, v závislosti od typu použitej žiarovky a batérie.

Dvojkomorová záchranná vesta
Nylonová vesta s povrchom ošetreným polyuretánovým náterom s dvomi funkčnými hlavicami, ktoré sa vo vode automaticky aktivujú a nafúknu vestu do štyroch sekúnd. Zahŕňa ústnu trubicu, píšťalku a zdvíhací popruh a má bezpečnostné vybavenie, ktoré sa aktivuje pri styku s vodou.



3. Ako ich používať?

Záchranné vesty: Všetky vesty sú navrhnuté tak, aby boli automaticky funkčné, keď spadnete do vody. Jednokomorové záchranné vesty možno nafúknuť aj ručne potiahnutím za pripojené lanko. Oba typy viest sú vybavené ústnou trubicou, ktorá vám umožní nafúknuť ich ústami.

Bezpečnostné svetlo záchrannej vesty: Bezpečnostné svetlo je uzatvorená jednotka s batériou, ktorá sa aktivuje kontaktom s vodou. Žiarovka sa rozsvieti pri potiahnutí za ovládacie lanko, čím sa odstráni tesnenie a funkčná jednotka sa ponorí do vody.



4. Kedy musím nosiť záchrannú vestu?

Záchrannú vestu by mal nosiť každý, kto pracuje v blízkosti vody – vo vašom hodnotení rizík pre zdravie a bezpečnosť sa určí, kde je to potrebné.

Osobám pracujúcim na malých člnoch a iných plavidlách sa odporúča nosiť dvojkomorovú záchrannú vestu za každých okolností – rovnako ako každému, kto sa má prepravovať plavidlom akéhokoľvek typu, napr. ako pasažier lodivodského člnu pri preprave na palubu kotviacich lodí. Všade tam, kde je pravdepodobná zlá viditeľnosť, by ste mali nosiť záchrannú vestu s bezpečnostným svetlom.



5. Čo robiť po ich použití?

Záchranné vesty: Čo najskôr po použití záchrannú vestu vypustite a pripravte ju pre ďalšieho používateľa. Aby ste sa ubezpečili, že to robíte správne, postupujte podľa pokynov výrobcu.

Bezpečnostné svetlo záchrannej vesty: Musíte vymeniť batériu bezpečnostného svetla po jeho aktivácii ponorením do vody alebo ak došlo k porušeniu tesnenia z akéhokoľvek iného dôvodu.



6. Ako sa o ne starať?

V čase, keď sa nepoužívajú, sa záchranné vesty musia skladovať na suchom mieste. Pri namočení vonkajšej strany postupujte podľa pokynov výrobcu, odstráňte hlavice (v prípade potreby) a vestu zaveste, aby preschla.

Všetky záchranné vesty musia byť kontrolované a udržiavané v súlade s pokynmi výrobcu. Všeobecné pokyny:
O každej kontrole sa musí vykonať záznam.

Bezpečnostné svetlo záchrannej vesty, pokiaľ sa nepoužíva, by si nemalo vyžadovať žiadnu údržbu, a môže sa skladovať na neobmedzený čas.



Usmernenia uvedené v tomto oddieli majú slúžiť ako všeobecné pripomenutie rizík, s ktorými sa možno stretnúť počas prehliadok a pri odoberaní vzoriek, bezpečnostného vybavenia, ktoré by ste mali použiť, a opatrení, ktoré by ste mali prijať.
Podrobnejšie informácie nájdete v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy.


Revízie
Verzia Dátum Zmeny
1.0 12.10.2012 Prvá verzia