Wyroby włókiennicze, skóry wyprawione i skóry futerkowe
Definicja

(lista kodów HS objętych niniejszą kartą)
Surowe wyroby włókiennicze, w tym włókna odcinkowe; wata; filc itp.

Przędza; przędza jednowłóknowa (monofilament); nici do szycia; kabel z włókna ciągłego; nić i sznurek; szpagat; powróz; linki; lny itp.

Tkaniny; włókniny; dzianiny

Skóry wyprawione, skóry futerkowe, skóry i skórki, futra sztuczne

W celu zapoznania się z informacjami na temat odpadów z przędzy, włókien, tkanin, wyrobów włókienniczych oraz skór wyprawionych i futerkowych zob. karta „Odpady”.

W celu zapoznania się z informacjami na temat produktów w opakowaniach do sprzedaży detalicznej oraz artykułów gotowych zob. karta „Opakowania do sprzedaży detalicznej i artykuły gotowe”.


Wyroby włókiennicze, skóry wyprawione i skóry futerkowe
Zalecana minimalna wielkość każdej próbki końcowej Włókna tekstylne: 150 g.

Przędze: 2 m (200 m w celu określenia gęstości liniowej [w teksach]).

Wełna: 1 kg.

Tkaniny jednorodne: 15 cm obejmujące całą szerokość fragmentu.

Tkaniny niejednorodne: pełna długość motywu obejmująca całą szerokość fragmentu.

Włókniny; dzianiny: 1 m2.

Skóry wyprawione i skóry futerkowe: kawałek o wymiarach 50 x 50 cm.

Mające zastosowanie normy (normy ISO oraz normy UE) oraz właściwe prawodawstwo
  • ISO 1130 Włókna tekstylne – Wybrane metody pobierania próbek do badań;
  • ISO 5086 Pokrycia podłogowe włókiennicze – Ręcznie wiązane dywany – Pobieranie próbek i wybór obszarów do zbadania;
  • EN 12751 Tekstylia – Pobieranie próbek włókien, nitek i wyrobów płaskich do badań;
  • Rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Należy także zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie pobierania próbek.



Wymagane wyposażenie
Zalecane narzędzie do pobierania próbek w zależności od stosowanej metody
  • Podstawowe narzędzia: nóż, nożyczki, piła itp.
Pojemniki, z jakich należy korzystać przy pobieraniu próbek
  • Torby z tworzywa sztucznego, o różnych rozmiarach, z uprzednio wydrukowaną etykietą lub bez takiej etykiety (P00).
  • Butelki z tworzywa sztucznego, o różnych rozmiarach (P01, P03, P04).
  • Papier do pakowania, pudełko z papieru lub z tworzywa sztucznego.
  • Torby papierowe lub pudła kartonowe (kartony), o różnych rozmiarach, z uprzednio wydrukowaną etykietą lub bez takiej etykiety (R00, R01).
Pojemniki na próbki muszą być czyste i wolne od wszelkich substancji mogących zanieczyścić próbkowany materiał (takich jak woda, brud, kłaczki, związki piorące, włókna pozostające luzem, benzyna ciężka i inne rozpuszczalniki, topniki lutownicze, kwasy, rdza i olej).

Środki bezpieczeństwa i ocena ryzyka Należy zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Należy zapoznać się z treścią SDS lub postanowieniami umowy ADR, o ile są dostępne.
  • Należy zachować ostrożność podczas pobierania próbek produktów zawierających włókna szklane lub włókna mineralne. Należy zakładać rękawice oraz chronić oczy i unikać bezpośredniego kontaktu!
  • Należy zwracać uwagę na znaki bezpieczeństwa i znaki ostrzegawcze.
  • Należy zapoznać się z treścią wszelkich instrukcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawionych w ocenie ryzyka dla danego miejsca lub w dokumencie poświęconym zasadom bezpieczeństwa pracy, które zostały ustanowione w odniesieniu do miejsca pobierania próbek, i stosować się do zawartych w nich zaleceń.
  • W miarę możliwości przed rozpoczęciem rozładunku / pobierania próbek należy przeprowadzić wstępne oględziny ładunku pod kątem występowania oznak świadczących o obecności owadów lub szkodników bądź śladów grzybów lub pleśni. W razie konieczności powinno się powziąć dodatkowe środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do niezamierzonego wdychania pyłu lub zarodników.
Środki ochrony indywidualnej
  • środki ochrony oczu: okulary ochronne, w razie potrzeby;
  • środki ochrony dłoni: w razie potrzeby;
  • środki ochrony głowy: w razie potrzeby.
Uwaga: Świeże lub niepoddane obróbce skóry i skóry futerkowe mogą być siedliskiem szkodników lub chorób, w szczególności zarodników wąglika. Należy pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Należy stosować następujące dodatkowe środki ochrony indywidualnej:
  • Indywidualne środki ochrony dróg oddechowych
  • Kombinezony ochronne.
Należy zachować szczególną ostrożność przy zdejmowaniu środków ochrony indywidualnej, ponieważ mogły one ulec zanieczyszczeniu.


Plan pobierania próbek
Rodzaj przesyłkiPlan pobierania próbek
Przesyłka przeznaczona do odprawy celnej Pobierana jest zwykle jedna próbka pierwotna jako reprezentatywna dla wszystkich towarów objętych tym samym zgłoszeniem celnym. Dalsze procedury pobierania próbek są różne w zależności od rodzaju przesyłki, zgodnie z poniższą tabelą.

Włókna luzem Należy ręcznie pobrać próbki pierwotne (20 lub więcej pęczków, każdy o masie 0,25–0,5 g) metodą doboru losowego z różnych części przesyłki.

Bele włókien (<5 bel) Należy ręcznie pobrać próbki pierwotne (jedną z zewnętrznej strony beli i jedną z wewnętrznej strony beli) z co najmniej jednej beli, korzystając z odpowiedniego narzędzia (nożyczek lub noża).

Bele włókien (>5 bel) Należy ręcznie pobrać cztery próbki pierwotne (dwie z zewnętrznej strony bel i dwie z wewnętrznej strony bel) metodą doboru losowego, z różnych bel znajdujących się w przesyłce, korzystając z odpowiedniego narzędzia (nożyczek lub noża).

Opakowania materiałów przetworzonych, np. przędzy (<4 opakowania) Należy pominąć pierwsze 2 m i wyciąć po 2 m z każdego opakowania z wykorzystaniem odpowiedniego narzędzia (nożyczek lub noża), starając się ograniczyć do minimum naprężanie, aby zapobiec rozciągnięciu. W celu pobrania próbki rezerwowej należy pominąć kolejne 2 m z tego samego opakowania, a następnie wyciąć inne próbki przędzy.

Opakowania materiałów przetworzonych, np. przędzy (>4 opakowania) Metodą doboru losowego należy wybrać różne części przesyłki, a następnie pominąć pierwsze 2 m i wyciąć 2 m z co najmniej jednego opakowania z wykorzystaniem odpowiedniego narzędzia (nożyczek lub noża), starając się ograniczyć do minimum naprężanie, aby zapobiec rozciągnięciu. W celu pobrania próbki rezerwowej należy pominąć kolejne 2 m z tego samego opakowania, a następnie wyciąć inne próbki przędzy.

Tkanina w rolkach Należy pominąć zewnętrzną warstwę tkaniny w rolce i za pomocą odpowiedniego narzędzia (nożyczek lub noża) wyciąć ok. 1 m2 (kawałek o wymiarach 100 x 100 cm) z różnych części przesyłki wybranych metodą doboru losowego.

Skóry wyprawione lub skóry futerkowe Jeżeli nie jest możliwe pobranie całego kawałka produktu, za pomocą odpowiedniego narzędzia (nożyczek lub noża) należy odciąć kawałek o wymiarach ok. 50 x 50 cm z różnych części przesyłki wybranych metodą doboru losowego.

W przypadku drogich futer, jeżeli pobranie próbek może negatywnie wpłynąć na wartość lub przydatność futra, należy skonsultować się z laboratorium. W niektórych przypadkach może być dopuszczalne pobranie znacznie mniejszej próbki (2 g), ale tylko za zgodą laboratorium.

Pojedyncze artykuły W zależności od liczby sztuk artykułu w przesyłce, a także wartości i rozmiaru artykułu minimalna liczba sztuk, które należy pobrać jako próbkę, wynosi jeden. W przypadku małych artykułów (wszystkie wymiary do 10 cm) należy zapewnić, aby próbka końcowa składała się przynajmniej z 3 sztuk.


Postępowanie z próbkami
Uwagi ogólne
  • Pobieranie próbek: należy upewnić się, że kontrolowane towary stanowią jedną przesyłkę. Jeżeli towary wchodzą w skład kilku przesyłek, należy je wyodrębnić. Próbkę zbiorczą można utworzyć wyłącznie z towarów pochodzących z tej samej partii zawartej w tej samej przesyłce. Próbki dobiera się metodą doboru losowego lub systematycznego z partii zawartej w przesyłce. Należy się upewnić, że na obszarze, z którego ma być pobrana próbka, nie ma włókien pozostających luzem.
    W przypadku niektórych towarów ze skóry wyprawionej lub skór futerkowych, gdy nie jest możliwe pobranie próbek, zadowalającą alternatywą wobec pobierania próbek mogą być dowody zdjęciowe zgromadzone przez funkcjonariuszy pobierających próbki oraz dokumenty opisujące towar, jego funkcję oraz zawierające szczegółowe informacje na jego temat. W razie wątpliwości należy skonsultować się z laboratorium.
  • Pakowanie próbek: próbki końcowe należy szczelnie zamknąć w opakowaniu, aby uniknąć zanieczyszczenia, a także chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym, aby zachować właściwości próbek.
Formularz pobrania próbek
  • Należy wypełnić formularz pobrania próbek. Jedną kopię formularza należy dołączyć do próbek, natomiast drugą należy zachować do celów archiwizacyjnych.
Transport
  • Należy upewnić się, że warunki transportu gwarantują zachowanie integralności i właściwości przewożonej próbki.
Przechowywanie
  • Próbki powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Należy chronić je przed warunkami, które mogą zmienić ich istotne właściwości, takimi jak światło słoneczne.
  • Próbki, w przypadku których zawartość wilgoci może mieć wpływ na analizę, należy pakować w pojemniki niewchłaniające wilgoci ze szczelnym zamknięciem.

Wyroby włókiennicze, skóry wyprawione i skóry futerkowe (rozwiń listę)
Pozycja HS Opis


Zmiany
WersjaDataZmiany
1.130.03.2019Wersja pierwsza
1.1.101.11.2019Aktualizacja – drobne zmiany tekstu
1.215.07.2021Aktualizacja – pełna weryfikacja tekstu