1. W jakim celu się je stosuje?
Urządzenia do monitorowania stężenia gazu służą do wykrywania obecności potencjalnie niebezpiecznych substancji w powietrzu w przestrzeni zamkniętej i ostrzegania o nich. Takie „wczesne ostrzeganie” może ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy:
- wejście do przestrzeni zamkniętej jest bezpieczne; oraz
- czy jakość powietrza w danej strefie pozwala na dalszą pracę w jej obrębie.
Szczególnie ważne jest stosowanie tych urządzeń do monitorowania fumigantów podczas inspekcji kontenerów lub ich rozładowywania.
Zob. sposób postępowania z kontenerami poddanymi fumigacji:
2. Jakie rodzaje są dostępne?
Dostępne są dwa różne rodzaje urządzeń do monitorowania stężenia gazu.
Mierniki stężenia tlenu: umożliwiają przeprowadzenie pomiaru procentowego stężenia tlenu w powietrzu, którego poziom powinien wynosić około 20,9 % zawartości powietrza. Urządzenia te powiadomią użytkownika o wystąpieniu zagrożenia przy pomocy sygnału dźwiękowego i wizualnego, jeżeli poziom:
- spadnie poniżej 19 % (zagrożenie życia); lub
- przekroczy 23 % (zagrożenie pożarem/wybuchem).
Mierniki są wyposażone w słuchawki pozwalające korzystać z nich na obszarach o dużym natężeniu hałasu, aspirator umożliwiające pobieranie próbek na odległość i klamrę pozwalającą przytroczyć je do paska.
Pamiętaj: mierniki tlenu służą wyłącznie do pomiaru stężenia tlenu – nie mierzą stężenia innych gazów.
Osobiste detektory wielogazowe: urządzenia te wykrywają obecność niebezpiecznych gazów, monitorując jednocześnie poziom stężenia tlenu w powietrzu. Ostrzegają one użytkownika o wystąpieniu zagrożenia w przypadku:
- niedoboru tlenu (stężenie w powietrzu poniżej 19 %);
- nadmiaru tlenu (stężenie w powietrzu powyżej 23 %);
- niebezpiecznego poziomu stężenia metanu (potencjalnie grożącego zapłonem lub wybuchem); oraz
- niebezpiecznego poziomu stężenia siarkowodoru (który jest substancją trującą i stwarza zagrożenie zapłonu).
3. Jak ich używać?
Z urządzeń do monitorowania stężenia gazu korzysta się w celu przeprowadzenia analizy składu powietrza zarówno przed wejściem do przestrzeni zamkniętej, jak i w trakcie przebywania w takiej przestrzeni. Wchodzenie do przestrzeni zamkniętej bez urządzenia do monitorowania stężenia gazu jest zabronione. Jeżeli podczas pracy w przestrzeni zamkniętej uruchomiony zostanie alarm, należy natychmiast założyć elementy wyposażenia ELSA (sprzętu do wspomagania czynności życiowych w sytuacjach zagrożenia życia) i opuścić dany obszar. Nie należy nigdy kontynuować pracy po założeniu ELSA.
Pamiętaj: wyposażenie do monitorowania stężenia gazu to wysoce wyspecjalizowana aparatura. Powinny z niej korzystać wyłącznie odpowiednio przeszkolone osoby.
4. Jak należy je konserwować?
Mierniki stężenia tlenu
Mierniki stężenia tlenu są dostarczane wraz z instrukcjami w zakresie konserwacji. Należy ściśle stosować się do przedstawionych w nich zaleceń. Każdy miernik jest zasilany baterią cynkowo-węglową, która powinna zaopatrzyć urządzenie w energię pozwalającą na jego nieprzerwane użytkowanie do 400 godzin. Mierniki są wyposażone w mechanizm ostrzegania o niskim poziomie baterii, dlatego też natychmiast po jego uruchomieniu należy wymienić baterię na nową (tego samego typu).
Osobiste detektory wielogazowe
Urządzenia tego rodzaju są bardzo czułe, dlatego też aby mogły zachować swoją skuteczność, należy je skalibrować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta.
Wspomniane urządzenie należy regularnie przekazywać producentowi w celu przeprowadzenia działań konserwacyjnych.
Zaleca się, aby w danej placówce prowadzono rejestr działań konserwacyjnych wykonanych w ciągu ostatnich pięciu lat.
Pamiętaj: NIGDY nie należy próbować wymieniać baterii w przestrzeni zamkniętej.