Ostu teritorijas ir starp potenciāli visbīstamākajām vietām, kur muitas darbiniekiem nākas strādāt. Papildus acīmredzamajiem riskiem, kas saistīti ar darbu ūdens tuvumā, ostu teritorijās pastāvīgi atrodas daudzi citi objekti, kas var nodarīt kaitējumu, piemēram,
- kustībā esoši transportlīdzekļi un kuģi;
- virs galvas strādājoši celtņi un konteineru pacēlājmašīnas;
- bīstamas vielas;
- smagas iekārtas;
- slidenas virsmas;
- paklupšanas riski (piemēram, pietauvošanas virves, paliktņi utt.);
- cilvēki (tūristi utt.).
1. Transportēšanas bīstamība
1.1 Vispārīga informācija
Pārvadājumi dokos un kraušanas zonās var radīt dažādus riskus. Lai gan ir piemērojami daudzi parastie ceļu satiksmes noteikumi un transportlīdzekļiem ir paredzēti īpaši un skaidri marķēti maršruti, pastāv vēl citi papildus riski. Šajā iedaļā sniegti paskaidrojumi par tiem transportlīdzekļu veidiem, ar kuriem jums visbiežāk var nākties sastapties, to radītajiem riskiem un to, kā izvairīties no ievainojumu gūšanas.
Ja jūs vadāt transportlīdzekli ostas teritorijā, neaizmirstiet, ka ir piemērojami parastie ceļu satiksmes noteikumi, bet jūs var apdraudēt vēl arī citi riski. Neuzskatiet ostu par teritoriju, kurā jūs varat braukt, kā patīk. Ja iespējams, nenovietojiet savu transportlīdzekli ūdens malā.
1.2 Ar kādu veidu transportlīdzekļiem var nākties sastapties?
Ostas teritorijā un kraušanas zonā jūs atradīsiet daudzus dažādus transportlīdzekļus, no autoiekrāvējiem un elektriskajām ķerrām līdz automašīnām un smagajiem kravas transportlīdzekļiem vai autoceltņiem un konteineru portālceltņiem. Turklāt daudzas zonas ir savstarpēji savienotas arī ar pasažieru un/vai kravas pārvadājumu dzelzceļa tīklu.
Ostas darbinieki un krāvēji parasti strādā ar īsiem termiņiem, jo īpaši tad, ja krava tiek izkrauta, novietota glabāšanā vai piegādāta. Šādos gadījumos uzmanieties no ātri braucošiem transportlīdzekļiem. Vislabākais veids, kā izvairīties no sadursmes ar transportlīdzekļiem, ir turēties no tiem pienācīgā attālumā. Kājāmgājējiem paredzētajiem drošajiem maršrutiem būtu jābūt skaidri marķētiem. Ja jums ir jāstrādā aizliegtajā zonā, vienmēr par to paziņojiet vietas apsaimniekotājam. Apsaimniekotājs brīdinās visus savu transportlīdzekļu vadītājus par jūsu atrašanos attiecīgajā zonā. Neaizmirstiet paziņot, kad esat beiguši darbu, lai viņi varētu atsākt darbu kā parastos apstākļos.
1.3 Kādi ir riski?
Autoceltņi un pārvietojamie pacēlāji: To operatoriem no savām kabīnēm bieži vien ir ierobežota redzamība un viņi, iespējams, neredz kājāmgājējus. Iekštelpās, piemēram, tranzīta preču noliktavās, papildu risku var radīt dīzeļdegvielas vai benzīna izgarojumi. Jebkurā gadījumā informējiet par transportlīdzekļa vadītāju atbildīgo personu par to, ka tur atrodaties. Viņam parasti ir iespējams sazināties ar vadītāju pa radio.
Konteineru portālceltņi un konteineru krāvēji: Portālceltņus var darbināt ar tālvadību vai pat no datora. Teritorijās, kur tiek krauti konteineri, redzamība starp grēdām reizēm ir ievērojami samazināta vai tās nav vispār. Nedodieties iekšā konteineru kraušanas zonā, kamēr visas darbības nav pabeigtas.
Elektriski darbināmi transportlīdzekļi: Tie ir, piemēram, autoiekrāvēji, elektriskās ķerras un kājāmgājēju darbināti transportlīdzekļi. Tie ir īpaši bīstami, jo tie:
- nerada gandrīz nekādu troksni;
- spēj uzņemt diezgan lielu ātrumu;
- bieži vien nedod vadītājam iespēju pilnībā pārskatīt apkārtni.
Tie ir jo īpaši bīstami:
- ja tos izmanto iekštelpās, kur preces ir sakrautas rindās, jo tad vadītāja redzesloks ir vēl vairāk ierobežots;
- strādājot šaurās glabāšanas zonās, kur nepārdomātas darbības dēļ var tikt apgāztas citas preces vai viss glabāšanas plaukts;
- ja vienā un tajā pašā zonā darbojas vairāki cilvēki. Brīdinājuma skaņas, piemēram, atpakaļgaitas signāli, var būt maldinoši.
Pacēlāja darbības laikā jūs nedrīkstat atrasties tā ceļā un nevarat paļauties uz to, ka vadītājs jūs pamanīs.
Dzelzceļi. Darbs dzelzceļa tuvumā var būt īpaši bīstams. Vilciens ostas teritorijā varbūt arī nebrauc ar lielu ātrumu, taču, lai pilnībā apstātos, tam ir vajadzīgs daudz lielāks attālums nekā ceļu transportlīdzeklim. Papildu apdraudējumu var radīt elektrība — vai nu no elektroapgādes līnijām, kas atrodas virs galvas, vai no kontaktsliedēm.
Citi transportlīdzekļi. Kustībā var atrasties arī citi transportlīdzekļi, piemēram, privātie automobiļi, autobusi un kravas automobiļi. Tiem ir jāpārvietojas pa īpaši paredzētiem maršrutiem. Kravas automobiļi vai velkoņi, ko izmanto konteineru pārvietošanai ostas teritorijā, var pēkšņi uzsākt kustību vai mainīt virzienu.
1.4 Kas darāms, lai samazinātu riskus?
Vienmēr nēsājiet viegli pamanāmu apģērbu un, ja iespējams, mēģiniet strādāt pāros.
Ņemiet vērā — jūsu pienākums ir turēties drošā attālumā no ostas transportlīdzekļiem. Kājāmgājējiem satiksmē nav priekšroka.
Ja ejat kājām, vienmēr palieciet uz īpaši paredzētā kājāmgājēju celiņa. Turieties drošā attālumā no lieliem transportlīdzekļiem, piemēram, autoceltņiem un portālceltņiem. Iespējams, ka vadītājs jūs nevar redzēt.
Aizliegtajā zonā dodieties tikai ar teritorijas apsaimniekotāja atļauju.
Ir drošāk izvairīties no visām teritorijām, kur var pārvietoties transportlīdzekļi, jo īpaši lielāki transportlīdzekļi, kuru vadītāja redzesloks var būt ierobežots vai kuriem apstāšanās var prasīt zināmu laiku. Ja jums ir jāstrādā šādās vietās, pievērsiet uzmanību mirgojošām dzeltenām signālugunīm, kas signalizē, kad transportlīdzeklis kustas, un vienmēr pārvietojieties ar seju pret tuvojošos satiksmi.
2. Transportlīdzekļu pārbaudīšana
2.1 Vispārīgas norādes
Turpmāk sniegtās norādes attiecas uz visu veidu transportlīdzekļiem.
- Visiem darbarīkiem un aprīkojumam, ko jūs izmantojat darbam transportlīdzekļos, ir jābūt piemērotiem tam izmantojumam, kuram jūs gatavojaties tos izmantot. Aprīkojumam jābūt izgatavotam atbilstīgi ISO/EN standartiem, jo īpaši tad, ja tos var nākties izmantot uzliesmojošās vai sprādzienbīstamās atmosfērās.
- Nekad nestrādājiet viens pats.
- Noņemiet visas rotaslietas, gredzenus, kaklarotas utt.
- Vienmēr pārliecinieties, vai transportlīdzekļa vadītājs/operators zina, ko jūs darāt, lai nepastāvētu risks, ka transportlīdzeklis var sākt kustēties:
- nodrošiniet atslēgas;
- novietojiet uz stūres attiecīgu norādījumu;
- pārliecinieties, vai ir novilkta stāvbremze;
- nobloķējiet riteņus.
- Nepieciešamības gadījumā atvienojiet elektriskās sistēmas (tas būtu jādara ekspertam).
- Attiecieties uzmanīgi pret sistēmām ar gaisa spilveniem.
- Izmantojiet atbilstošus individuālās aizsardzības līdzekļus, tostarp:
- roku aizsardzības līdzekļus;
- līdzekļus galvas pasargāšanai;
- citus aizsardzības līdzekļus.
- Nekādos apstākļos nestrādājiet zem transportlīdzekļa neatbalstītām daļām un, ja transportlīdzekļa iekšienē tiek izmantots pacēlājs, pārliecinieties, vai transportlīdzeklis spēj noturēt šo papildu svaru.
- Pārliecinieties, vai visas zonas ir labi ventilētas un vai ir izkliedēti dezinfekcijas līdzekļi. (Ja transportlīdzeklis ir dezinficēts un pēc tam izvēdināts, jābūt pieejamam sertifikātam.)
- Jebkādu neskaidrību gadījumā izmantojiet gāzu uzraudzības aprīkojumu.
- Uzziniet, kāda veida preces tiek pārvadātas, lai izvērtētu visus riskus.
2.2 Papildu norādes attiecībā uz autocisternām un vagoncisternām
- Ja jūs veicat augsta transportlīdzekļa vai cisternas augšpuses pārbaudi, vienmēr izmantojiet atbilstošu portālu vai drošu piekļuves veidu — neizmantojiet pārnēsājamas vai nedrošas kāpnes skatīt iedaļu par (darbu augstumā).
- Uz transportlīdzekļu virsmas kāpiet tikai tad, ja esat šim nolūkam apmācīts un ja ir veikti atbilstīgi pasākumi, paredzot kritiena iespējamību (piemēram, drošības siksnas kritiena apturēšanai). Virspuse var būt slidena.
- Paskatieties sev virs galvas — pārbaužu veikšanas nojumēs var gadīties, ka jūs strādājat tuvu elektrības vadiem vai jumtam.
- Cisternas var būt iekrautas vai izkrautas zem spiediena, un šādā gadījumā tajās vēl var būt atlikuma spiediens. Nemēģiniet atvērt inspekcijas lūkas, kamēr nezināt, vai iekšā vēl nav spiediens. Jebkurā gadījumā labāk palūdziet tās atvērt vadītājam.
- Dažas preces, kas parasti ir cietas, tiek pārvadātas šķidrā agregātstāvoklī, paaugstinot temperatūru. Tas rada apdegumu risku.
3. Kravas un konteineru pārbaudīšana
3.1 Vispārīga informācija
Vispārēja kravas pārbaudīšana, jo īpaši konteineru termināļos un noliktavās, ir saistīta ar daudziem dažādiem riskiem, no kuriem daži ir aprakstīti citur šajā iedaļā.
Šajā iedaļā ir iekļautas sīkākas norādes par dažiem apdraudējumiem.
3.2 Kādi riski būtu jāņem vērā?
Krava vienmēr ir jāpārbauda drošā, šim nolūkam paredzētā inspekcijas zonā, nevis kraušanas vai darbības zonās, kur jūs var apdraudēt kustībā esoši transportlīdzekļi. Ja iespējams, strādājiet pa pāriem.
3.3 Konteineru ārēja pārbaude
- Ja jums ir jāpārbauda konteinera apakša, tas jānovieto uz stingra pamata, piemēram, uz skeletveida piekabes — tai jābūt savienotai ar vilcēju, lai novērstu iespēju, ka tai uzgrūdīsies cits transportlīdzeklis.
- Nekādā gadījumā neveiciet konteineru pārbaudi, kamēr tie atrodas uz pacelšanas aprīkojuma, piemēram, autoiekrāvēja vai portālceltņa.
- Konteineru virspuse būtu jāpārbauda, izmantojot portālu, vai, ja tāds nav pieejams, iebūvētas kāpnes un „mēles” vai atsevišķas kāpnes (skatīt iedaļu par darbu augstumā).
- Nevajadzētu izmantot pārnēsājamās kāpnes.
- Uzmanieties — konteinera virspuse var būt slidena.
3.4 Konteineru un kravas transportlīdzekļu atvēršana un pārbaude no iekšpuses
- Izlasiet visu uz precēm esošo marķējumu — pašas preces var būt bīstamas.
- Vienmēr nēsājiet aizsargapģērbu, piemēram, cimdus, un izmantojiet aizsargkrēmu.
- Nemēģiniet atvērt konteinerus paši, izņemot ārkārtas apstākļos. Jūs var apdraudēt gan no slikti nodrošinātiem iepakojumiem krītoši priekšmeti, gan bīstami fumiganti, kas var vēl būt konteinerā. Turieties pienācīgā attālumā.
- Tie ir jāizkrauj un jāiekrauj atpakaļ apmācītiem un pieredzējušiem ostas darbiniekiem.
- Ņemiet vērā — nedrīkst uzņemties riskus savai drošībai, lai veiksmīgi izpildītu savu uzdevumu.
- Paturiet prātā, ka uz konteinera var atrasties priekšmeti, piemēram, brezenta nostiprināšanai izmantojami kokmateriālu pārsegi vai (ziemā) smagas ledus plātnes.
- Vienmēr pārliecinieties, vai ir droši ieiet konteinerā, — jautājiet, vai tas ir izvēdināts, lai atbrīvotos no jebkādiem bīstamiem izgarojumiem. Būtu jābūt pieejamam sertifikātam, kas apliecina, ka konteinerā nav nekādu kaitīgu gāzu.
- Ja sākat justies slikti, nekavējoties pametiet attiecīgo teritoriju.
- Īpašu piesardzību ievērojiet attiecībā uz saldētājkonteineriem. Ja tie ir bijuši atdalīti no transportlīdzekļa, tajos, iespējams, ticis iesūknēts šķidrais slāpeklis, lai uzturētu zemu temperatūru.
- Neejiet iekšā konteinerā un nepārbaudiet saldētavu, kamēr neesat pārliecināts, ka tas ir droši un ka strāvas padeve ir pārtraukta. Nodrošiniet to, lai kāds kolēģis zinātu, ka jūs esat konteinerā.
- Neveiciet nekādas darbības ar elektriskajiem savienojumiem. Jūs varat nejauši izmainīt konteinerā esošo temperatūru.
- Apģērba gabali, kas karājas plastmasas pārvalkos/maisos, var šķist nekaitīgi, bet tie var kļūt ļoti bīstami, ja uzkrīt jums virsū — jūs varat nosmakt.
- Ja jums ir jāpārvieto iepakojuma saturs, uzmaniet savu muguru! Ievērojiet drošas celšanas noteikumus. Preces pārvietot vajadzētu ostas darbiniekiem, izņemot ārkārtas apstākļos.
3.5 Kas vēl būtu jāņem vērā?
Teritorijas apsaimniekotājiem ir pašiem savi drošības noteikumi, tostarp par pasākumiem, kas veicami ārkārtas gadījumā (piemēram, ugunsgrēka gadījumā un attiecībā uz pirmās palīdzības sniegšanu). Jums ir jāzina šie noteikumi un jāievēro tie.
Ņemiet vērā!
- Īpaši bīstami ir portālceltņi, kurus izmanto konteineru celšanai. Tie pārvietojas diezgan klusu un lielā ātrumā, un to vadītājiem ir ierobežots redzesloks. Turieties drošā attālumā no tiem. Uzmanieties arī, kur ejat.
- Ja vien tas nav absolūti nepieciešams, nestaigājiet starp konteineru vai kravas krāvumiem, to dariet vienīgi ar apsaimniekotāja iepriekšēju piekrišanu.
- Bez apsaimniekotāja piekrišanas neievediet mehāniskos transportlīdzekļus termināļu darbības zonās. Konteineru vai transportlīdzekli pavadošajiem dokumentiem būtu jāsniedz jums informācija par tajos esošajām precēm. Ja tādu nav, tad uz paša konteinera vienmēr vajadzētu būt nepārprotamam marķējumam.
4. Ar kādiem citiem riskiem var sastapties?
Apdraudējums | Pretpasākumi |
Paklupšanas riski
Ir daudz priekšmetu, pār kuriem jūs varat paklupt, piemēram:, piemēram:
- kravas stiprinājumi, tērauda lentes utt.;
- paliktņi un cita tara — vesela vai salauzta;
- kastes un redeļu kastes;
- pietauvošanas virves, pāļi un cits nostiprināšanas aprīkojums.
|
Esiet uzmanīgs, sargieties no paklupšanas riskiem.
- Ja iespējams, pirms darba uzsākšanas atbrīvojiet darba zonu no elementiem, kas var likt jums paklupt.
- Pievērsiet īpašu uzmanību virvēm un pietauvošanas auklām piestātnes malas tuvumā.
|
Slidenas virsmas
Tās var būt metāla virsmas, piemēram:
- kuģa trapi un pārejas; vai
- lūku vāki.
Uzmanieties arī no izbirušas vai izlijušas kravas, piemēram:
- šķidrumiem;
- graudiem;
- eļļas;
- ledus;
- bojātiem augļiem, zivīm utt.
|
Sevišķi uzmanīgi šķērsojiet slidenas virsmas, jo īpaši, ja tās ir slapjas. Tās var būt metāla virsmas, piemēram:
- Piemēroti apavi samazina paslīdēšanas risku.
- Ja iespējams, uz izlijušām vielām nekavējoties ir jāizmanto piemērots sorbents.
- Vajadzības gadījumā tās ir jāsatīra pirms darba sākuma.
|
Noslēgtas telpas
Noslēgtas telpas parasti ir uz kuģu klāja, taču tās var būt arī ostā:
- glabāšanas zonas, piekļuves ceļi tvertnēm u. c.;
- portālceltņu vai citu kravas apstrādes iekārtu, piemēram, konveijeru, mašīntelpas;
- slēgti konteineri.
Tās var radīt dažādus riskus, tostarp šādus:
|
Nekad nedodieties iekšā noslēgtās telpās, ja neesat saņēmis atbilstošu apmācību un aprīkojumu.
- Pirms ieiešanas jebkādās noslēgtās telpās vienmēr ir jāveic riska novērtējums un jālūdz atļauja atbildīgajai personai.
- Jāizmanto oksimetrs un/vai gāzu uzraudzības aprīkojums.
- Ja telpu nevar pienācīgi izvēdināt, var būt nepieciešams elpošanas aparāts vai dzīvības glābšanas aprīkojums.
|
Saldētavas
Komerciālajās saldētavās temperatūra var būt zemāka par -22 °C.
- Pēkšņa nonākšana aukstumā var radīt šoku.
- Ilgstoša atrašanās aukstumā var izraisīt apsaldējumus.
|
Uz vietas būtu jāatrodas droša darba plānam. Ņemiet vērā arī šos norādījumus:
- vienmēr paziņojiet kādam, ka ieejat saldētavā, lai būtu drošs, ka netiekat tur ieslēgts;
- izmantojiet piemērotus individuālās aizsardzības līdzekļus;
- ievērojiet higiēnas un drošības noteikumus.
|
Tvertnes zem spiediena
Zem spiediena esošas tvertnes, ietverot alus mucas u. c., var sprāgt, ja tās atver nepareizi.
- Zem spiediena esošu vārstu nejauša vai nepareiza atvēršana var izraisīt nelabojamu kaitējumu, jo īpaši sejai vai dzirdei.
|
Nekad nemēģiniet atvērt zem spiediena esošu tvertni, ja jums nav piemērotu instrumentu un neesat apmācīts to darīt.
Ja nepieciešams, izmantojiet nolīgtu speciālistu.
|
Darbs dzelzceļa līniju tuvumā
Papildu riski ir saistīti ar darbu vagonu parkā vai dzelzceļa līniju tuvumā.
- Vilcieni var uzsākt kustību bez brīdinājuma, un, ja atrodaties patālu no lokomotīves, varat neko nedzirdēt.
- Arī vilcieniem, kas brauc lēni, ir vajadzīgs noteikts attālums, lai apstātos.
- Šķirotavās atsevišķi vagoni var tikt iestumti savā vietā, neizmantojot motoru.
- Virs galvas esošās elektroapgādes līnijas ir īpaši bīstamas, jo tajās ir ļoti augsts spriegums (25 000 V vai vairāk).
|
- Vienmēr informējiet dzelzceļa darbiniekus par savu atrašanos tur un nesāciet darbu, pirms viņi neapstiprina, ka tas ir droši.
- Vienmēr valkājiet viegli pamanāmu apģērbu.
- Šķērsojiet sliedes tikai tam paredzētās vietās.
- Dažās zonās strāva tiek pievadīta pa augstsprieguma tīklam pieslēgtām kontaktsliedēm. Jums ir jāizvairās no saskares ar tām, un to tuvumā nedrīkst atrasties nekādi priekšmeti vai ūdens.
- Kāpiet pāri sliedēm un nestaigājiet starp tām.
- Apejiet jebkuru stāvošu vagonu un nestaigājiet starp tiem.
- Visa sistēma būtu jāuzskata par “zem sprieguma esošu” līdz brīdim, kad dzelzceļa darbinieks jums paziņo, ka strāvas padeve ir atslēgta.
- Vienmēr turieties vismaz trīs metru attālumā no gaisā esoša energopatērētāja (turiet attālu no tā arī jebkādus izmantotos instrumentus, jo īpaši garus stieņus vai citus pārbaužu veikšanas instrumentus).
- Ja kaut kas atrodas uz vadiem vai karājas no tiem (piemēram, lāstekas, vadi, virves utt.), turieties no tiem drošā attālumā un nekavējoties paziņojiet par to kādam dzelzceļa darbiniekam.
- Nekādā gadījumā nestrādājiet virs gaisvadu līnijām. Pirms darba sākšanas vagons ir jāpārvieto drošā zonā vai jāatslēdz strāvas padeve.
|