Augstumā jums var nākties strādāt dažādos apstākļos — ostā vai dokā, uz kuģa, lidostā vai tirgotāja telpās, vai citās neierastās vietās. Riski vienmēr ir vieni un tie paši, un ir jāveic nepieciešamie piesardzības pasākumi. Ja neesat apmierināts ar darba drošības apstākļiem, nesāciet darbu, līdz nebūsiet pārliecināts, ka ir pieejams piemērots aprīkojums un veikti piesardzības pasākumi.
1. Kas ir darbs augstumā?
Darbs augstumā nozīmē darbu jebkurā vietā, no kurienes — ja nav veikti piesardzības pasākumi, — jūs varat nokrist un gūt ievainojumus.
Ja jūs:
- strādājat jebkādā augstumā virs zemes,
- varat nokrist no kāda paaugstinājuma (transportlīdzekļa, konteinera vai kravas platformas) malas vai
- strādājot zemes līmenī, varat iekrist kādā grīdas atverē vai bedrē,
jūs strādājat augstumā jebkurā situācijā, kurā jūs varat nokrist no viena līmeņa uz citu.
Daži piemēri darbam augstumā:
- jums jāpiekļūst ceļa vai dzelzceļa transportlīdzekļa vai konteinera kraušanas vietai;
- darbs uz autocisternas vai vagoncisternas, kuģa vai konteinera (lai pārbaudītu inspekcijas lūkas);
- pieslienamo vai saliekamo kāpņu izmantošana, lai piekļūtu kuģim, cisternai, silosam vai uzglabāšanas tvertnei;
- darba platformu, piemēram, sastatņu, alumīnija torņu, pacēlāju uz automašīnas bāzes, šķērveida pacēlāju un platformas kāpņu izmantošana.
2. Kādi piesardzības pasākumi ir jāveic?
Ņemiet vērā — darbam augstumā var būt vienreizējs raksturs, vai arī tas var būt daļa no jūsu ikdienas darba. Pārliecinieties, ka jūs apzināties visus uzdevumus, kuru veikšana saistīta ar darbu augstumā, lai jūs tos varētu veikt drošā veidā. Lai novērstu traumu gūšanu, ja jums nākas strādāt augstumā, ļoti būtiski ir veikt riska novērtējumu, lai jūs varētu veikt piesardzības pasākumus.
Visām darbībām, kas saistītas ar darbu augstumā, būtu jāveic riska novērtējums un jāpiemēro droša darba prakse.
3. Vai ir iespējams izvairīties no nepieciešamības strādāt augstumā?
Dažos apstākļos var būt neiespējami izvairīties no darba augstumā. Tomēr krava vienmēr būtu jāpārbauda un paraugi jāņem tam piemērotā vietā. Tas parasti nozīmē to, ka preces jāizņem no konteinera vai transportlīdzekļa un jānoliek zemē uz līdzenas virsmas, tādējādi izvairoties no nepieciešamības strādāt augstumā.
Ja jūs strādājat neierastā vietā vai situācijā, rūpīgi apsveriet riskus un nesāciet pārbaudi un paraugu ņemšanu, līdz nebūsiet pārliecināti, ka to darīt ir droši.
4. Vai ir iespējams novērst kritienu?
Jā, tas ir iespējams, rīkojoties šādi:
- izmantojot esošo darba vietu, kas jau ir droša, piemēram, ar pastāvīgām aizsargmargām vai aizsargbarjeru ap malām, vai iekārtu vai aprīkojumu, ap kuru ir nostiprinātas pastāvīgas aizsargmargas;
- izmantojot darba aprīkojumu. Ja jums nav iespējas izmantot esošo darba vietu, apsveriet, vai jūs varat izmantot darba aprīkojumu, lai novērstu kritiena risku. Šim nolūkam noderēs, piemēram, alumīnija torņi, platformas kāpnes, pacēlāji uz automašīnas bāzes un šķērveida pacēlāji, jo to darba platformām ir aizsargmargas.
Piekļuvei neizmantojiet improvizētas metodes, piemēram, uz autoiekrāvēja novietotu paliktni.
- Ja jums nepieciešama regulāra piekļuve, piemēram, lai pārbaudītu autocisternu vai vagoncisternu lūkas, jums ir jāapsver īpašu piekļuves platformu ierīkošana.
Ja strādājat uz autocisternām un vagoncisternām, izmantojot transportlīdzeklim piestiprināto piekļuves ierīci, vienmēr pārliecinieties, ka:
- kāpnes ir drošas un jebkādas salokāmās daļas ir nofiksētas;
- augšējās aizsargmargas ir paceltas un drošas;
- jums ir piemēroti apavi. Atcerieties, ka slapjā laikā, salā, kā arī noplūdes gadījumā metāla virsmas var būt īpaši slidenas.
Ja iespējams, neizmantojiet brīvi stāvošas vai nenostiprinātas kāpnes vai salokāmās trepes.
- Pagaidu kāpnes ir jānostiprina augšpusē, ja iespējams, vai arī apakšā jātur kādam kolēģim.
- Kāpnēm jāatbilst profesionāli noteiktam standartam, kas atbilst personas un aprīkojuma svaram.
- Kāpnes ir jānovieto droši un pareizajā leņķī (tas bieži ir norādīts uz kāpņu sānu malas).
- Ja jums nav iespējas veikt pasākumus kritiena novēršanai, jums jāmēģina ierobežot risku, iespējami samazinot augstumu un/vai iespējamā kritiena sekas.
Rūpīgi pārdomājiet, kā jūs nesīsiet paraugu ņemšanas aprīkojumu un ņemsiet paraugu.
- Izmantojot kāpnes, jums vienmēr ir jānodrošina ar tām saskare trijos punktos. Kāpjot augšup vai lejup, abām rokām ir jābūt brīvām.
- Ja piekļuvei jāizmanto kāpnes, jums ir jāatrod drošs veids, kā nest savus paraugu savācējus un tvertnes. Tam var izmantot mugursomu vai uzvilkt visu ar virvi, kad esat nonācis uz drošas platformas.
- Ja ir nepieciešams ņemt paraugu, kamēr stāvat uz kāpnēm, nevis uz platformas, jūs, iespējams, varat atbalstīties ar celi vai pieslieties pie kāpnēm ar ķermeni, taču ir vēlams izmantot kāpnēm piestiprinātu drošības jostu.
5. Vai ir iespējams līdz minimumam samazināt kritiena sekas?
Pirms ķerties pie pasākumiem, kas tikai samazinās vai ierobežos sekas, jums vispirms jāmēģina izvairīties no kritiena un novērst to.
- Viens no šādu pasākumu piemēriem ir drošības tīkls, jo tam vajadzētu līdz minimumam samazināt ievainojumu gūšanas risku kritiena gadījumā.
- Arī drošības josta vai kritiena apturēšanai paredzēts aprīkojums līdz minimumam samazina ievainojuma gūšanas iespēju, bet tam nepieciešama īpaša ierīkošana un apmācība.
6. Kādi papildu pasākumi jāveic, lai samazinātu kritiena risku?
Izmantojot jebkādu aprīkojumu darbam augstumā, jums jāpārliecinās, vai:
- tas atbilst starptautiskajiem vai Eiropas standartiem;
- tas tiek regulāri pārbaudīts un tam tiek veikta laba apkope;
- personas, kas to izmanto, ir apmācītas tā drošai lietošanai, un
- darbs tiek uzraudzīts, lai pārliecinātos, ka cilvēki strādā drošos apstākļos.
Pieslienamo vai saliekamo kāpņu izmantošana nav uzskatāma par pasākumu, lai novērstu kritienu vai iespējami mazinātu tā sekas. Tāpēc jums ir jāspēj pierādīt, ka nav bijis pamatota iemesla izraudzīties citu aprīkojumu, jo ar uzdevumu saistītais risks ir neliels un īslaicīgs.
7. Pārbaudiet, vai virsmas nav trauslas
Jums jo īpaši jāpievērš uzmanība jebkādiem trausliem materiāliem vietā, kur jūs strādājat augstumā vai tās tuvumā, jo tie palielina risku. Trausla virsma var ielūzt, ja kāds uz tās strādā vai nokrīt uz tās. Daži parastākie piemēri ir šķiedru un azbestcementa jumta loksnes un daudzas gaismas lūkas, kā arī sablīvējušies materiāli silosos.
Rīkojieties šādi:
- izvairieties no nepieciešamības strādāt uz trauslām virsmām vai to tuvumā vai staigāt pa tām, piemēram, veiciet savu darbu no apakšas, izmantojot sastatnes, vai no augšpuses, izmantojot pacēlāju uz automašīnas bāzes;
- novērsiet kritiena risku, trausla azbestcementa jumta šķērsošanai izmantojot nostiprinātas pārejas ar aizsargmargām vai izmantojot piemērotas darba platformas ar aizsargmargām, ja strādājat uz trauslas virsmas vai tās tuvumā;
- samaziniet iespējamā kritiena sekas, izmantojot tīklus, drošības spilvenus vai aprīkojumu kritiena apturēšanai.
8. Vai ar darbu augstumā ir saistīti vēl kādi citi riski?
Atcerieties, ka darbs augstumā var pastiprināt arī citus riskus:
- Piekļuves aprīkojums var palīdzēt jums nokļūt pie zemiem jumtiem vai citām struktūrām. Pirms izmantošanas vienmēr pārbaudiet aprīkojumu un izmantojiet līdzekļus galvas pasargāšanai.
- Paslīdēšanas risks: virsmas var kļūt vēl bīstamākas, ja uz tām ir ūdens, ledus vai izlijuši materiāli.
- Paklupšanas risks: piekļūšanas aprīkojumam var būt vadi, troses, tauvas vai citi elementi, kas saistīti ar paklupšanas risku.
- Nāvējošs elektrošoks: izmantojot piekļūšanas aprīkojumu, jūs varat nonākt gaisvadu tuvumā. Metāla torņi un cits aprīkojums ir jātur drošā attālumā no gaisvadiem neatkarīgi no tā, kāds ir to spriegums vai izmantojums.