Augstumā jums var nākties strādāt dažādos apstākļos — ostā vai dokā, uz kuģa, lidostā vai tirgotāja telpās, vai citās neierastās vietās. Riski vienmēr ir vieni un tie paši, un ir jāveic nepieciešamie piesardzības pasākumi. Ja neesat apmierināts ar darba drošības apstākļiem, nesāciet darbu, līdz nebūsiet pārliecināts, ka ir pieejams piemērots aprīkojums un veikti piesardzības pasākumi.



1. Kas ir darbs augstumā?

Darbs augstumā nozīmē darbu jebkurā vietā, no kurienes — ja nav veikti piesardzības pasākumi, — jūs varat nokrist un gūt ievainojumus.

Ja jūs:
jūs strādājat augstumā jebkurā situācijā, kurā jūs varat nokrist no viena līmeņa uz citu.

Daži piemēri darbam augstumā:


2. Kādi piesardzības pasākumi ir jāveic?

Ņemiet vērā — darbam augstumā var būt vienreizējs raksturs, vai arī tas var būt daļa no jūsu ikdienas darba. Pārliecinieties, ka jūs apzināties visus uzdevumus, kuru veikšana saistīta ar darbu augstumā, lai jūs tos varētu veikt drošā veidā. Lai novērstu traumu gūšanu, ja jums nākas strādāt augstumā, ļoti būtiski ir veikt riska novērtējumu, lai jūs varētu veikt piesardzības pasākumus.

Visām darbībām, kas saistītas ar darbu augstumā, būtu jāveic riska novērtējums un jāpiemēro droša darba prakse.



3. Vai ir iespējams izvairīties no nepieciešamības strādāt augstumā?

Dažos apstākļos var būt neiespējami izvairīties no darba augstumā. Tomēr krava vienmēr būtu jāpārbauda un paraugi jāņem tam piemērotā vietā. Tas parasti nozīmē to, ka preces jāizņem no konteinera vai transportlīdzekļa un jānoliek zemē uz līdzenas virsmas, tādējādi izvairoties no nepieciešamības strādāt augstumā.

Ja jūs strādājat neierastā vietā vai situācijā, rūpīgi apsveriet riskus un nesāciet pārbaudi un paraugu ņemšanu, līdz nebūsiet pārliecināti, ka to darīt ir droši.



4. Vai ir iespējams novērst kritienu?

Jā, tas ir iespējams, rīkojoties šādi:

Piekļuvei neizmantojiet improvizētas metodes, piemēram, uz autoiekrāvēja novietotu paliktni.

Ja strādājat uz autocisternām un vagoncisternām, izmantojot transportlīdzeklim piestiprināto piekļuves ierīci, vienmēr pārliecinieties, ka:

Ja iespējams, neizmantojiet brīvi stāvošas vai nenostiprinātas kāpnes vai salokāmās trepes.

Rūpīgi pārdomājiet, kā jūs nesīsiet paraugu ņemšanas aprīkojumu un ņemsiet paraugu.



5. Vai ir iespējams līdz minimumam samazināt kritiena sekas?

Pirms ķerties pie pasākumiem, kas tikai samazinās vai ierobežos sekas, jums vispirms jāmēģina izvairīties no kritiena un novērst to.




6. Kādi papildu pasākumi jāveic, lai samazinātu kritiena risku?

Izmantojot jebkādu aprīkojumu darbam augstumā, jums jāpārliecinās, vai:

Pieslienamo vai saliekamo kāpņu izmantošana nav uzskatāma par pasākumu, lai novērstu kritienu vai iespējami mazinātu tā sekas. Tāpēc jums ir jāspēj pierādīt, ka nav bijis pamatota iemesla izraudzīties citu aprīkojumu, jo ar uzdevumu saistītais risks ir neliels un īslaicīgs.



7. Pārbaudiet, vai virsmas nav trauslas

Jums jo īpaši jāpievērš uzmanība jebkādiem trausliem materiāliem vietā, kur jūs strādājat augstumā vai tās tuvumā, jo tie palielina risku. Trausla virsma var ielūzt, ja kāds uz tās strādā vai nokrīt uz tās. Daži parastākie piemēri ir šķiedru un azbestcementa jumta loksnes un daudzas gaismas lūkas, kā arī sablīvējušies materiāli silosos.

Rīkojieties šādi:


8. Vai ar darbu augstumā ir saistīti vēl kādi citi riski?

Atcerieties, ka darbs augstumā var pastiprināt arī citus riskus:


Norādes šajā iedaļā ir sniegtas kā vispārīgs atgādinājums par riskiem, ar kādiem iespējams sastapties pārbaudes un paraugu ņemšanas procedūru laikā, par izmantojamo drošības aprīkojumu un veicamajiem piesardzības pasākumiem.
Sīkāka informācija meklējama jūsu valsts pārvaldes iestāžu izdotajos normatīvajos aktos un vadlīnijās.


Pārskatīšana
Redakcija Datums Izmaiņas
1.0 12.10.2012 Pirmā redakcija
1.1 15.07.2020 Update - text revision, new text in paragraphs 4 and 5