1. Mire szolgálnak?

A mentőmellények rendeltetése, hogy viselőjüket a víz felszínén tartsák. A mentőmellény a vízben automatikusan a hátára fordítja a viselőjét, hogy a száj és az orr a vízen kívül maradjon, és megelőzhető legyen a fulladásveszély. Ez különösen akkor fontos, ha valaki bármilyen okból eszméletlen állapotban esik a vízbe.

Ne feledje: a mentőmellény nem tartja melegen a testet. Ha fennáll a hideg vízbe zuhanás veszélye, viseljen megfelelő meleg védőruházatot is.



2. Milyen típusok állnak rendelkezésre?

Számos különféle típusú mentőmellény létezik, melyek mindegyike adott helyzetekben megfelelő. Bármilyen típust is használ, fontos a nemzeti szabványoknak vagy az európai szabványnak való megfelelés.

Két példa:

Egy légkamrás mentőmellény
Poliuretán bevonatú nejlonmellény, amely a vízbe merülést követő négy másodpercen belül automatikusan felfúvódik. A mellény felfújása manuálisan, a hozzá tartozó zsinór meghúzásával is elvégezhető. Tartalmaz még egy csövet is a szájjal való felfújáshoz, valamint egy sípot és egy emelőhurkot. Nejlonszalagokkal és csattal van ellátva a rögzítéshez.

Szükség esetén biztonsági lámpával is kiegészíthető (lásd lent). Ennek fedele tartósan rögzítve van a mellény nyakrészéhez. A lámpaegység automatikusan bekapcsol, ha az eleme sós vízbe merül (édesvízben is működik, de kevésbé hatékonyan). Fénye akár 1,2 kilométeres távolságból is látható (vagy 3 kilométerről, ha nagy fényerejű LED-del van ellátva), és az izzó és az elem típusától függően legalább 8 óráig működik.

Két légkamrás mentőmellény
Poliuretánnal bevont nejlonmellény két működtető fejjel, amelyek vízben automatikusan bekapcsolnak, és négy másodperc alatt felfújják a mellényt. A mellény tartalmaz még egy csövet is a szájjal való felfújáshoz, sípot, emelőhurkot, valamint vízben aktiválódó biztonsági lámpával is el van látva.



3. Hogyan használandók?

Mentőmellények: Minden mentőmellény automatikusan működésbe lép, ha viselője vízbe esik. Az egy légkamrás mentőmellények manuálisan, a hozzájuk tartozó zsinór meghúzásával is felfújhatók. Mindkét típus csővel is el van látva a szájjal való felfújáshoz.

Biztonsági lámpa mentőmellényhez: A biztonsági lámpa zárt, vízzel való érintkezésre bekapcsoló elemes egység. Amikor a rajta lévő zsinór meghúzásával felnyitják, és a működtető cella vízbe merül, bekapcsol a benne lévő izzó.



4. Mikor kell mentőmellényt viselnem?

Ha víz közelében dolgozik, általában ajánlott a mentőmellény viselése. Ennek szükségességéről az egészségvédelmi és biztonsági kockázatértékelés során döntenek.

Kis hajókon és egyéb vízi járműveken dolgozóknak ajánlott, emellett pedig mindenkinek, aki bármilyen vízi járművön utazik (például a lehorgonyzott hajóra személyeket szállító átszállóhajó utasainak) kötelező a két légkamrás mentőmellény folyamatos viselése. Ha rossz látási viszonyokra lehet számítani, viseljen biztonsági lámpát is a mentőmellényhez.



5. Mi a teendő használat után?

Mentőmellények: Használat után a lehető leghamarabb engedje le a levegőt a mellényből, és készítse elő a következő viselő számára. Az eljárás során kövesse a gyártó utasításait.

Biztonsági lámpák mentőmellényhez: A biztonsági lámpa elemét cserélni kell, miután vízbe merítéssel aktiválták, illetve ha az egység lezárása bármilyen más okból megszűnt.



6. Hogyan kell ápolni ezeket az eszközöket?

A mentőmellényt használaton kívül száraz helyen kell tárolni. Ha a külső felülete nedvessé válik, a gyártó utasításait követve távolítsa el az aktiválófejet (ha szükséges), és a mellényt akassza ki száradni.

A mentőmellények vizsgálatát és karbantartását a gyártó utasításai szerint kell elvégezni. Általánosságban:
Minden ellenőrzésről nyilvántartást kell vezetni.
A mentőmellényhez tartozó biztonsági lámpák, használaton kívül nem igényelnek karbantartást, és korlátlan ideig tárolhatók.



Az ebben a részben található iránymutatást általános emlékeztetőnek szántuk azokra a kockázatokra, amelyekkel a vizsgálati és mintavételezési folyamatok során esetenként számolni kell, valamint a szükséges biztonsági felszerelésekre és óvintézkedésekre.
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.


Változatok
Verzió Időpont Módosítások
1.0 12.10.2012. Első verzió