1. Ambalaža

Nakon uzorkovanja potrebno je provjeriti ima li izlijevanja iz posude za uzorak. Vanjska površina pakiranja mora biti čista i suha. U slučaju izlijevanja, poklopce i čepove treba pričvrstiti ili zamijeniti. Sve treba još jedanput provjeriti, a ako se izlijevanje nastavi, potrebno je uzeti nove uzorke. Po mogućnosti upotrijebite drugu posudu za uzorke.

Posude za uzorke koje se upotrebljavaju za uzorke hlapljivih tekućina moraju biti napunjene otprilike do 90 % svoje ukupne zapremnine.

Na pakiranja u kojima su uzorci opasne robe ili spojeva treba staviti znakove upozorenja, naljepnice i simbole kojima se naznačuju potencijalne opasnosti.



2. Pečaćenje

Ovisno o vašim nacionalnim propisima, posuda za uzorak mora biti zapečaćena na način koji je odgovarajući za vrstu posude koja se upotrebljava, kako bi se spriječilo neovlašteno ili neodgovarajuće rukovanje uzorcima (te osigurala cjelovitost sadržaja). Pečat mora biti čvrst i stabilan, kako bi se spriječilo oštećivanje tijekom pohranjivanja ili prijevoza uzorka i zaštitio lanac dokaza.



3. Označivanje

Oznake na naljepnicama moraju biti jasno čitljive i trajne, kako bi se spriječilo brisanje ili zamjena/izmjena tijekom skladištenja, rukovanja i prijevoza.

U slučaju pakiranja za pojedinačnu prodaju, carinskom oznakom ne bi se smjele pokriti komercijalne oznake na izvornom proizvodu (žig, proizvođač, sadržaj, rok valjanosti itd.). Preporučuje se da pakiranja za pojedinačnu prodaju stavite u plastičnu vrećicu, a na vrećicu naljepnice i pečate.

Moraju se poštovati propisi o zaštiti zdravlja i sigurnosti.



4. Popratna dokumentacija uz konačne uzorke

Popratna dokumentacija mora se čuvati u skladu s pravilima koje propisuje carinska uprava. To ovisi o lokalnoj situaciji. U nekim državama članicama primjenjuju se samo digitalni dokumenti; u carinski laboratorij šalju se elektroničkom poštom ili s pomoću integriranih informacijskih sustava. Moguće je priložiti i preslike ostalih relevantnih dokumenata koji se odnose na prirodu robe (STL, tehničke specifikacije, potvrde kvalitete/sukladnosti itd.).



5. Pohranjivanje uzoraka

Uvjeti za pohranjivanje određuju se na temelju značajki i svojstava uzetih uzoraka. Uvjeti pohranjivanja moraju biti takvi da se onemogući bilo kakva promjena uzoraka koja bi mogla ugroziti parametre koji se analiziraju.

Moraju se poštovati propisi o zaštiti zdravlja i sigurnosti.

Općenito, uzorke treba čuvati u čistoj, suhoj, tamnoj, hladnoj i dovoljno prozračenoj prostoriji.
Ako u carinskom uredu nije moguće osigurati takav prostor i ako uzorak nije moguće odmah dostaviti u carinski laboratorij, mora se potražiti alternativno vanjsko mjesto za pohranu koje udovoljava uvjetima zaštite kvalitete i autentičnosti uzoraka.

Preporučuje se da se u svakom carinskom uredu imenuje službenik za upravljanje prostorom za pohranjivanje uzoraka. U opis njegova posla trebalo bi uključiti i sljedeće zadaće:
Za određene proizvode potrebno je osigurati posebne uvjete. U nastavku su navedeni neki primjeri, ali za više pojedinosti treba biste provjeriti posebne postupke uzorkovanja.


ProizvodUvjeti
Uzorci osjetljivi na svjetlostČuvati na tamnom mjestu.
Uzorci koji otpuštaju otrovne ili neugodne miriseMoguće pohranjivanje u ventilacijskoj komori ili u prostoriji s dovoljnom mehaničkom ventilacijom.
Mineralna ulja, vrlo zapaljivi i ostali opasni uzorciVidjeti STL. Pohranjivanje u sigurnosnim ormarima, ako je moguće. Ako informacije nisu dostupne, u laboratoriju upitajte koji su uvjeti pohranjivanja.
Uzorci podložni propadanjuPohranjivanje u zamrzivaču ili hladnjaku, ovisno o prirodi proizvoda.
Ako niste sigurni, obratite se laboratoriju.
Uzorci lako pokvarljivih proizvodaUzorci prehrambenih proizvoda moraju se čuvati odvojeno od ostalih uzoraka. Pokvarljivi proizvodi moraju se čuvati u hladnjacima ili zamrzivačima uz savjetovanje s laboratorijem. Na obrascu za uzorak navedite da je zamrzavanje proveo carinski službenik. Temperatura zamrznutih uzoraka mora se održavati ispod – 18 °C te treba redovito pratiti temperaturu pohrane.
Uzorci rashlađenih proizvodaUzorci prehrambenih proizvoda moraju se čuvati odvojeno od ostalih uzoraka.
Temperatura rashlađenih uzoraka mora se održavati na otprilike 4 °C te treba redovito pratiti temperaturu pohrane.
Uzorci zamrznutih proizvodaUzorci prehrambenih proizvoda moraju se čuvati odvojeno od ostalih uzoraka. Temperatura zamrznutih uzoraka mora se održavati ispod – 18 °C te treba redovito pratiti temperaturu pohrane.
Uzorci pakiranja za pojedinačnu prodaju prehrambenih proizvoda, lijekova i farmaceutskih proizvodaPohranjivati u uvjetima označenima na pakiranju, ali na temperaturi koja nije veća od približno 30 °C ili kako je navedeno na pakiranju.



6. Prijevoz

Morate osigurati prijevoz u uvjetima kojima se jamče cjelovitost i značajke uzoraka koji se prevoze. Vrsta prijevoza ovisit će o prirodi uzoraka (npr. opasne tvari ili posebni zahtjevi u pogledu temperature), količinama, hitnosti i učestalosti njihova pojavljivanja.

Prijevoz uzoraka u carinski laboratorij može se obaviti na nekoliko načina.

PrijevozNapomene
Poštom i redovitom dostavnom službomSamo uzorci za koje nisu nužni posebni uvjeti za pohranjivanje.
Neke dostavne službe mogu prevoziti i određene opasne uzorke. Svaka služba može imati posebne zahtjeve u pogledu količina, pakiranja i označivanja.
Posebno opremljenim prijevoznim sredstvom, npr. za prijevoz uzoraka kemikalija ili zamrznute robeUzorci svih vrsta mogu se prevoziti na ovaj način, pod uvjetom da ne postoji rizik od unakrsne kontaminacije. Na ovaj je način najbolje slati uzorke za koje su potrebni posebni uvjeti pohranjivanja. Za uzorke s opasnim svojstvima provjerite zahtjeve ugovornog izvođača u pogledu količina, pakiranja i označivanja.
DostavomUzorci svih vrsta mogu se prevoziti na ovaj način, pod uvjetom da su uzorci zapakirani na odgovarajući način i da ne postoji rizik od unakrsne kontaminacije. Za uzorke s opasnim svojstvima provjerite zahtjeve ugovornog izvođača u pogledu količina, pakiranja i označivanja. Služba za dostavu može imati i ograničenja u pogledu onoga što će prihvatiti. Dostava kurirskom službom praktičan je način za redoviti prijevoz ili hitne isporuke.
Dostavom po carinskom službenikuIzravna dostava carinskom laboratoriju. Propisi o prijevozu opasnih tvari (ADR) moraju se poštovati, osim ako se uzorci prevoze u okolnostima koje dopuštaju izuzeća od ADR-a.

Za više informacija provjerite svoje nacionalne upute o prijevozu uzoraka.

Općenito, uzorke u carinski laboratorij nije potrebno odmah poslati ako u carinskom uredu postoji odgovarajući prostor za pohranjivanje. Uzorci se mogu prikupljati i periodično slati u carinski laboratorij pod uvjetom da se poštuju rokovi za dostavu uzoraka u laboratorij.

Kad redoviti prijevoz obavlja kurirska služba, preporučljivo je da svi carinski uredi budu povezani u prijevoznu mrežu kako bi se osiguralo redovito prikupljanje uzoraka. Iz praktičnih razloga nije uvijek moguće povezati sve carinske urede u prijevoznu mrežu. To može biti slučaj s udaljenom graničnom carinarnicom ili carinarnicom u kojoj se uzorkovanje rijetko obavlja. Takvi uredi mogu slati uzorke na neki drugi način. Za hitan prijevoz uzoraka može se organizirati dostava uzoraka u laboratorij kurirskom službom u roku od 24 sata ili manje. Potrebno je osigurati da ta služba ima odgovarajuće uvjete za pohranjivanje i prijevoz uzoraka.

Uzorci se radi prijevoza mogu zapakirati u dodatnu ambalažu (kartonske kutije, sanduci, posebne posude za uzorke itd.) ili u spremnike za distribuciju. Moraju biti ispunjeni vermikulitom ili nekim drugim inertnim proizvodom u obliku peleta, koji djeluje i kao ambalaža i kao sredstvo za punjenje. Na taj se način sprečava oštećivanje, a ako dođe do izlijevanja, tekućina će se apsorbirati.

Zamrznuti ili rashlađeni uzorci prevoze se u pokretnim zamrzivačima, rashladnim kutijama ili, na kraće udaljenosti, u termoizolacijskim vrećicama ili kutijama u kojima se održava temperatura. Potrebno je održavati i evidentirati lanac hlađenja.

Uzorci iz odmrznutih proizvoda ne smiju se ponovno zamrznuti, osim ako bi se inače pokvarili.

Uzorci prehrambenih i kemijskih proizvoda moraju u vozilu za prijevoz (u skladištima tereta, kutijama za pakiranje itd.) biti odvojeni kako bi se spriječila svaka mogućnost njihova izravnog dodira.

UPOZORENJE
Uzorci tvari koje mogu međusobno djelovati nikada se ne smiju pohranjivati ili prevoziti u istoj kutiji. Mora se izbjegavati svako fizikalno ili kemijsko međudjelovanje ili unakrsna kontaminacija zbog kojih bi uzorci mogli biti ugroženi ili bi mogla nastati opasna situacija (dimovi, požar ili eksplozija).

Prijevoz uzoraka kemijskih proizvoda podložnih samozapaljenju, eksploziji ili otpuštanju otrovnih plinova tijekom prijevoza obavljaju specijalizirani ugovorni izvođači.

Uzorci materijala koji bi mogli prouzročiti stvaranje statičkog elektriciteta moraju se prevoziti zapakirani u materijale koji nisu provodnici elektriciteta.



Prijevoz opasnih tvari u cestovnom prometu (ADR)

Pri prijevozu uzoraka koji su razvrstani kao opasne tvari (vidjeti odjeljak 14 „Informacije o prijevozu” u STL-u) moraju se poštovati propisi ADR-a.

Sve osoblje uključeno u pakiranje, slanje i prijevoz mora redovito primati obavijesti o relevantnim propisima ADR-a.

Napomena: U nekim državama članicama za carinska tijela vrijedi opća iznimka od propisa ADR-a; međutim, izričito se preporučuje da se u slučaju nesreća ili izlijevanja svi pridržavaju relevantnih propisa o zdravlju i sigurnosti i zaštiti okoliša.

Ako uzorke razvrstane kao opasnu robu prevozi ugovorni izvođač (npr. pošta, kurirska služba, distributer), pošiljatelj je odgovoran za pružanje svih informacija koje su potrebne ugovornom izvođaču za sigurno rukovanje pošiljkom. Moraju biti ispunjeni svi zahtjevi koje ugovorni izvođač odredi u pogledu količina, pakiranja i označivanja.

Prijevoz velikih količina opasnih tvari zahtijeva opsežne mjere (npr. u pogledu vozila za prijevoz, osposobljavanja osoblja, ambalaže itd.).

Carinski službenici obično trebaju prevoziti samo male količine opasnih tvari (npr. kemijski proizvodi, nezakonite droge, zapaljive tekućine). Mogu se primijeniti dva izuzeća od cjelovitih propisa ADR-a za prijevoz ograničenih količina opasnih tvari (vidjeti točke A i B u nastavku).

U nastavku slijedi kratak sažetak propisa ADR-a o prijevozu ograničenih količina. Za detaljne informacije uvijek se obratite nacionalnoj upravi.


A) Prijevoz u obliku „ograničenih količina” (poglavlje 3.4. ADR-a)
UzorakUN brojSkupina pakiranjaNajveća količina
unutarnje ambalaže
Čisti etanol1170II1 litra
40 %-tni etanol1170III5 litara
benzin1203II1 litra
dizel1202III5 litara
teško loživo ulje3077III5 kg
kokain1544III5 kg
metamfetamin2811II500 g
heroin1544I0 g


B) Prijevoz uz primjenu „izuzeća za male terete” ili „pravilo 1000 bodova” (odjeljak 1.1.3.6. ADR-a)Svakoj opasnoj robi dodjeljuje se kategorija prijevoza (vidjeti poglavlje 3.2. ADR-a, stupac A, stupac 15.). Postoje kategorije 0, 1, 2, 3 i 4 ovisno o UN broju, razredu i skupini pakiranja opasnog tereta. U nastavku je prikazana najveća ukupna količina po prijevoznoj jedinici za svaku kategoriju prijevoza:

Tablica 1.: najveće količine za „izuzeće za male terete”
kategorija prijevozanajveća ukupna količina po prijevoznoj jedinici
(neto masa u kg ili litrama)
00
120
2333
31000
4Neograničeno
Vidjeti: ADR 1.1.3.6.3

Primjer:Tablica 2.: multiplikacijski faktori za „pravilo 1000 bodova”
kategorija prijevozafaktor
0nije moguć prijevoz kao „mali teret”
1 l50
23
31
4nema količinskih ograničenja
Vidjeti: ADR 1.1.3.6.4

Primjeri:

UN brojimekategorija
prijevoza
faktorkoličinabodovi
1170etanol2330 L90
1202dizel3120 L20
1203benzin2310 L30
Ukupni broj bodova: 140
U ovom se primjeru za prijevoz može primijeniti „izuzeće za mali teret”.

UN brojimekategorija
prijevoza
faktorkoličinabodovi
1544kokain2350 kg150
2811metamfetamin2350 kg150
1544heroin15015 kg750
Ukupni broj bodova: 1050
U ovom se primjeru za prijevoz ne može primijeniti „izuzeće za mali teret”.

Vozač mora kod sebe imati prijevoznu ispravu ADR koja sadržava sljedeće informacije: pošiljatelj, primatelj i za svaki UN broj u prijevoznoj jedinici: broj paketa, šifra ograničenja u tunelu (vidjeti: Poglavlje 3.2. tablica A stupac 15. ADR-a), ukupna neto težina.

Upozorenje. Ako niste sigurni u pogledu pakiranja i prijevoza opasne robe ili nepoznatih tvari, obratite se svojem carinskom laboratoriju radi savjeta.

Prethodno navedena pravila i zahtjevi nisu sveobuhvatni i primjenjuju se u skladu s okolnostima. Na zračni (IATA) ili pomorski prijevoz (IMDG) primjenjuju se različita pravila.



7. Preuzimanje u carinskom laboratoriju

Da bi bili prihvatljivi, uzorci moraju stići u laboratorij u ispravnom stanju. Morate se pobrinuti da tijekom prijevoza i prijenosa u laboratorij budu ispunjeni sljedeći kriteriji. Ako navedeni kriteriji nisu ispunjeni, laboratorij će se obratiti carinskom službeniku i ima pravo odbiti preuzimanje uzorka.

Svi uzorci moraju udovoljavati sljedećim kriterijima:

Zadnja revizija 15.7.2021