Nejvážnější nebezpečí spojená s prací na letištích hrozí na odbavovací ploše; neměli byste na ní pracovat ani přes ni přecházet, pokud to není naprosto nezbytné. Zjistěte si, zda potřebujete předchozí souhlas provozovatele letiště – např. na provozních plochách. Měli byste dodržovat bezpečnostní pokyny daného letiště a dávat pozor zejména na tato nebezpečí:
Nebezpečí | Protiopatření |
Pohybující se letadla: - Nezapomínejte, že letadlo nemůže zastavit ani tak snadno ani tak rychle jako silniční vozidlo, i když právě roluje nebo je vlečeno v nízké rychlosti.
- Výhled pilota na odbavovací plochu může být navíc velmi omezený.
- Letadla mají vždy přednost.
| Pohybující se letadla: - Ujistěte se, že rozumíte značení na odbavovací ploše a signálům, které jsou letadlům dávány při manévrování.
- Nezapomeňte, že při zatáčení bude příď a křídla letadla vytvářet široký oblouk mimo vlastní prostor zatáčení.
- Nikdy nechoďte a neřiďte vozidlo před pohybujícím se letadlem.
- Pokud se potřebujete dostat přes odbavovací plochu v době, kdy po ní roluje letadlo, měli byste počkat, až bude dostatečně daleko, a přejít za ním.
- Na rozjezdových/přistávacích dráhách jsou vozidla obvykle zakázána.
|
- Pohybující se vozidla: Na odbavovací ploše může být mnoho dalších typů vozidel, jako jsou:
- tahače letadel,
- pojízdné schůdky k letadlu,
- palivové cisterny,
- vozíky na zavazadla,
- vozidla pro manipulaci s nákladem,
- pohotovostní vozidla.
- I když by se tato vozidla neměla pohybovat velkou rychlostí, kvůli hluku z letadel byste nemuseli slyšet, že se přibližují.
- Některá z nich jsou poháněna elektrickou energií a jsou zcela nehlučná.
- Jiná mohou být těžko ovladatelná.
- Jelikož vozidla na odbavovací ploše často nedodržují „pravidla silničního provozu“, mohou být obzvláště nebezpečná.
- Pokud používáte služební vůz, budete možná muset absolvovat dodatečný výcvik a složit zvláštní zkoušku, jež vám umožní jezdit v určitých částech letiště.
| Pohybující se vozidla: - Nejlepší způsob, jak se vyhnout srážce s pohybujícím se vozidlem, je být ostražitý, poslouchat a dívat se pořádně kolem sebe, zejména když vycházíte na odbavovací plochu z budovy nebo hangáru.
- Ve všech venkovních prostorech letišť jsou zpravidla povinné oděvy s vysokou viditelností.
- Vždy byste měli používat na zemi vyznačené bezpečné zóny nebo cesty pro pěší.
- Nezapomínejte, že letadla nebo vozidla, která kolem nich manévrují v omezeném prostoru, nemusí být vždy schopna vyhnout se překročení tohoto značení, proto dávejte pozor.
|
Letadlové motory a vrtule: - Letadlové motory jsou velmi nebezpečné. Musíte se od nich držet v dostatečné vzdálenosti – zejména když jsou spuštěny nebo budou pravděpodobně startovat.
- Všechny letadlové motory nasávají vzduch, který vás může vtáhnout. Toto nebezpečí hrozí v přední části a na boční straně motoru. Jde o tzv. zónu nasátí, v níž můžete přijít o život.
- Motory také vytvářejí vzdušné víry (vrtule) nebo tlakové vlny (proudové motory). Ty mohou být velmi horké a účinné na značné vzdálenosti. Je známo, že jsou natolik silné, že dokážou přesouvat jiné zařízení nebo vyrazit okna na vozidle.
- Točící se vrtule nemusíte být schopni vůbec vidět.
| Letadlové motory a vrtule: - Od letadlových motorů se držte v dostatečné vzdálenosti. Pokud se k nim musíte přiblížit, měli byste tak učinit, když jsou motory vypnuté, z boční strany letadla, ale stále dost daleko od motorů – nikdy se nepohybujte před nebo za nimi.
- Vždy počkejte, až budou zaklínována kola.
- Pokud se potřebujete dostat z jedné strany letadla na druhou, měli byste letadlo obejít:
- zezadu, pokud jde o vrtulové letadlo (buďte opatrní, jsou-li vrtule také v zadní části), nebo
- zepředu, pokud jde o proudové letadlo, pro případ neočekávaného spuštění motorů.
Pamatujte: NIKDY se nepohybujte v blízkosti letadla, když jsou motory spuštěné. |
Rotory vrtulníků: - Listy rotoru se při otáčení sklánějí směrem dolů – dokonce i při poměrně vysokých rychlostech – a mohou také vytvářet nebezpečný vzdušný vír, který vás může porazit nebo který může přesouvat jiné předměty v okolí.
- Je to nebezpečné, když vrtulník stojí i když se pohybuje.
- Riziko představují také horko a plyny z výfuku motoru.
- Zadní rotory se pohybují extrémně rychle a může být téměř nemožné je vidět. Z toho důvodu jsou mnohem častější příčinou zranění než hlavní rotory.
- Prach a dokonce i poměrně velké předměty mohou být nasáty do vzduchu a značně silným proudem roztočeny a rozmetány dokola.
|
Rotory vrtulníků: - Nepřibližujte se k vrtulníku, dokud vám jeho posádka nedá znamení, že je to bezpečné.
- Vždy přistupujte z úhlu, který je v bezpečné zóně, v které vás pilot vidí.
- Vždy buďte přikrčení a nezapomeňte si sundat pokrývku hlavy, pokud není určena pro vaši bezpečnost, a zajistit všechny předměty, které by mohly vzlétnout.

Bezpečné Přijatelné Nebezpečné |
Hluk letadel: - Dlouhodobá expozice hluku z letadel může vést k vážnému poškození vašeho sluchu.
- Proudové motory mohou produkovat až 120 decibelů vysokofrekvenčního hluku, který – pokud jste obzvláště blízko nebo jste mu vystaveni dlouhou dobu – stačí na trvalé poškození sluchu.
- Pamatujte: hluk letadel může přehlušit jiná, přibližující se letadla nebo vozidla.
| Hluk letadel: - Při práci na odbavovací ploše byste vždy měli používat prostředky pro ochranu sluchu, nejlépe chrániče sluchu (sluchátka).
- Některá místa budou vyhrazena a zřetelně označena jako zóny, kde máte povinnost nosit chrániče sluchu.
- Některá místa budou vyhrazena a zřetelně označena jako zóny, kde máte povinnost nosit chrániče sluchu.
- Omezte dobu, kterou musíte trávit v hlučném prostředí – i když používáte ochranu sluchu. Dlouhodobá expozice nižší hladině hluku může dráždit a nosit chrániče sluchu dlouhou dobu se vám může zdát nepohodlné.
- Pamatujte: pokud máte na sobě prostředky pro ochranu sluchu, možná nebudete schopni slyšet blížící se nebezpečí – vždy se pozorně dívejte kolem sebe.
|
Obecná nebezpečí:
- Uklouznutí a pády – odbavovací plocha je obvykle hladká, proto když je mokrá nebo zledovatělá, může klouzat. Úniky oleje nebo paliva mohou způsobit, že je stejně kluzká i za dobrých podmínek.
- Osvětlení – některé prostory na letišti mohou být nedostatečně osvětlené, aby nebyla dezorientována blížící se letadla. To může zvyšovat výše uvedená rizika. Obzvláště opatrní buďte v blízkosti letadel, protože může být obtížné vidět špičky a okraje křídel.
| Obecná nebezpečí:
- Uklouznutí a pády – vždy noste schválenou obuv. Buďte opatrní, když je mokro nebo zima, a dávejte pozor na rozlité kapaliny.
- Osvětlení – postupujte opatrně a vždy mějte od letadel dostatečný odstup, zejména pokud řídíte.
|