1. Obaly na ostré předměty

Jde o plastové nebo kovové obaly, jež jsou určeny pro bezpečné ukládání a likvidaci injekčních jehel a dalších ostrých předmětů, např. skleněných střepů, s kterými se můžete setkat během práce. K dispozici jsou obaly mnoha různých tvarů a velikostí – od kapesních až po průmyslové velikosti (např. pro lékařské účely). Lze je získat místně podle potřeby. Pokud jsou naplněny, je třeba je správně zlikvidovat v souladu s místními předpisy.‎



2. Otvírače ampulí

Jedná se o pouzdra z tvrzeného plastu, v nichž lze bezpečně rozlomit vložené ampule s reagenčním činidlem pro testování drog, čímž se minimalizuje riziko, že se pořežete nebo odřete o úlomky skla.



3. Bezpečnostní nože

Existuje mnoho bezpečnostních nožů, jež mají chránit prsty před pořezáním. Zasouvací nebo chráněná čepel je samozřejmě bezpečnější než odkryté ostří. ‎K dispozici jsou nože na kartonové krabice. Ty mají velmi krátkou čepel určenou k řezání jen několik milimetrů a jsou bezpečnější pro otevírání obalů.



4. Nouzové a přenosné osvětlení

Pokud je třeba pracovat dlouhou dobu ve špatně osvětleném prostoru, dbejte na to, aby osoba odpovědná za daný prostor zabezpečila vhodné přenosné nouzové osvětlení. Pokud hrozí riziko požáru nebo výbuchu, ujistěte se, že používané zařízení je bezpečné (pro práci ve výbušném prostředí).



5. Ochranné masky

Kromě standardních druhů ochrany obličeje existují také jednorázové ochranné masky k použití tam, kde hrozí riziko postříkání nebo zápachů. Jsou navrženy tak, aby pokrývaly ústa a nosní dírky, a minimalizovaly tak jakékoli možné nepříjemnosti. ‎Různé typy a standardy obličejových masek nabízejí různé úrovně ochrany. Ujistěte se, že vybraná maska nabízí správnou úroveň ochrany pro danou činnost, viz Ochrana dýchacích cest.



6. Ostatní předměty

Pokud pracujete v prostorech obchodních (kontrolovaných) subjektů nebo navštívíte neznámá místa, může vám být poskytnuto ochranné vybavení. Pro toto vybavení je důležité, že:
Pokud poskytnuté vybavení neodpovídá těmto požadavkům, nemělo by se začít s odběrem vzorku.

VAROVÁNÍ: Některé vybavení vyžaduje specializovanou úpravu a výcvik. Nemělo by se použít, dokud jste nebyl vyškolen v jeho bezpečném používání a pokud vám nepadne (nevyhovuje).



Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze setkat při kontrole zboží a odběru vzorků, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.
Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.


Revize
Verze Datum Změny
1.0 12.10.2012 První verze
1.1 15.07.2020 Aktualizace – přidána kapitola "Ostatní předměty"
1.2 10.02.2021 Aktualizace – textové změny a odstranění kapitoly "Nářadí z nejiskřícího kovu"