1. K čemu slouží?
Hluk může dráždit, a je-li hlasitý nebo dlouhodobý, může také dočasně nebo trvale poškodit váš sluch. Nejlepší způsob, jak snížit riziko poškození sluchu, je vyloučit hluk nebo snížit jeho úroveň u zdroje.
Jelikož to není vždy možné, existují různé druhy ochrany sluchu. Jejich účelem je snížit množství hluku na úroveň, při níž nedojde k poškození vašeho sluchu.
2. Jaké druhy existují?
- Ušní zátky: Existuje několik typů, které jsou navrženy pro vložení do zvukovodu;
- jednorázové voskem impregnované zátky z vaty;
- jednorázové gumové nebo houbové zátky;
- nebo opakovaně použitelné ucpávky do uší, které lze po použití umýt. Opakovaně použitelnou odrůdu lze v případě potřeby dodat s řemínkem na bradu/přes hlavu.
- Chrániče sluchu (sluchátka): Skládají se z tvrdých mušlí s měkkými těsnicími polštářky, které jsou navrženy tak, aby bezpečně dosedaly na uši. Sluchátkové chrániče jsou spojeny hlavovým obloukem, který zajišťuje jejich pevné přitlačení k uším, nebo mohou být podle potřeby připevněny k ochranné přilbě. Dosedací polštářky obsahují kapalinovou náplň nebo plastový pěnový materiál, které snižují hladinu hluku, ale přesto umožňují slyšet normální konverzaci.
3. Jaká jsou její omezení?
- Zátky do uší jsou určeny jen pro krátkodobé použití, např. půl hodiny (k ochranně proti nižší hladině hluku se mohou používat déle). Při velmi vysoké hladině hluku (např. hluku z proudových motorů) je třeba používat sluchátkové chrániče. Zátky jsou pro někoho nepohodlné, a pokud nejsou dokonale čisté, mohou zvyšovat riziko ušní infekce.
- Sluchátkové chrániče mohou někdy způsobovat nepohodlí při práci v horku a hladinu hluku pouze sníží – nedokážou hluk zcela utlumit. Musíte se ujistit, že jsou správně přizpůsobeny vaší hlavě a polštářky na všech místech pevně doléhají.
4. Kde se musí používat prostředky pro ochranu sluchu?
Ochranu sluchu byste měli používat vždy tam, kde se při práci pravděpodobně setkáte s vysokou hladinou hluku. Nejzřetelněji se jedná o letištní odbavovací plochu, protože i jen krátká expozice hluku z proudového motoru může vést k dlouhodobému či nevratnému poškození sluchu. Dlouhodobé vystavení mírným hladinám hluku může také způsobit trvalé poškození.
V souladu s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví jsou stanovena některá místa, na nichž se musí používat chrániče sluchu. Tato místa jsou označena značkou pro povinné použití ochrany sluchu uvedenou
zde.
5. Jak o ně pečovat?
- Zátky do uší: Zátky pro více než jedno použití uchovávejte na chladném a čistém místě. Po použití je umyjte mírným čisticím prostředkem a pravidelně je vytírejte roztokem s lehce dezinfekčním účinkem. V žádném případě je nenechávejte máčet. Před použitím vizuálně zkontrolujte, zda na nich nejsou patrné známky opotřebení.
- Chrániče sluchu (sluchátka): Pravidelně je kontrolujte, aby nebyly poškozené či ve špatném stavu. Jsou-li poškozeny chrániče s kapalinovou náplní, může tato kapalina unikat. Neohýbejte hlavový oblouk, protože se tím může snížit účinnost chráničů. Pravidelně je vytírejte roztokem s lehce dezinfekčním účinkem, a pokud je právě nepoužíváte, skladujte je na čistém místě.