1. K čemu slouží?
Bezpečnostní obuv vás má chránit před úrazy způsobenými:
- těžkými nebo ostrými předměty,
- únikem kapalin nebo kyselin,
- olejem,
- teplem,
- kluzkými povrchy na pracovišti a
- elektřinou.
Existují různé druhy této obuvi v závislosti na nebezpečí, s nímž se pravděpodobně můžete setkat.
2. Jaké druhy existují?
Existuje mnoho druhů bezpečnostní obuvi. V posouzení rizik pro zdraví a bezpečnost je třeba stanovit, zda během vaší práce hrozí riziko poškození nohou, a pokud ano, jaký druh bezpečnostní obuvi by byl vhodný. Ať už vyberete jakoukoli obuv, je třeba, aby odpovídala vnitrostátním nebo evropským normám.
Antistatické boty: jde o protiskluzovou obuv se svršky z chromité usně a syntetickými, antistatickými podešvemi. Jejich součástí je ocelová tužinka ve špici a zesílené polstrování kotníků. Jsou určeny pro použití v potenciálně hořlavém či výbušném prostředí, jako jsou cisternové lodě pro přepravu ropy a zemního plynu.
Protiskluzové boty: podobají se antistatickým botám, ale mají protiskluzové dezénové podešve. Nejsou vhodné pro použití v potenciálně hořlavém nebo výbušném prostředí.
Další druhy bezpečnostní obuvi: v některých situacích mohou být vhodnější jiné druhy obuvi, např. mokasíny nebo obuv k uniformě, přičemž všechny mají protiskluzový charakter. Existují také bezpečnostní polobotky a ochranné návleky na boty.
3. Kde se musí používat prostředky pro ochranu nohou?
Pokud pracujete v ropných zařízeních nebo na cisternových lodích, musíte vždy nosit antistatickou obuv. Jiné druhy obuvi nejsou vhodné.
Použití bezpečnostní obuvi může být povinné i na jiných místech např. ve skladech, kde se pohybují vysokozdvižné vozíky k ochraně proti poranění paletou nebo padajícím předmětem, kde by měla být pro upozornění vyvěšena podobná značka jako v dodatku E.
4. Jaká jsou jejich omezení?
Všechny druhy bezpečnostní obuvi by měly být protiskluzové. Nezaručuje to však, že neuklouznete ve velmi kluzkých podmínkách – protiskluzová obuv pouze zmírňuje toto riziko. Rozlité nebo uniklé kapaliny také snižují jejich účinnost. Olej a rozpouštědla mohou trvale poškodit jejich protiskluzový povrch.
Bezpečnostní boty vás neochrání před elektrickým šokem způsobeným síťovým napětím, ale mohly by vás částečně ochránit před nižším napětím.
5. Jak o ně pečovat?
O bezpečnostní boty a polobotky se starejte úplně stejně jako o běžnou obuv, tj. udržujte je čisté a suché. Jakmile se podešev opotřebuje natolik, že ztratí protiskluzový charakter, je třeba obuv vyměnit.