КодPIC-119-01
Общи бележкиТози пример се отнася до голяма пратка тютюн в 45 картонени кутии, всяка от които тежи приблизително 100 kg. Представителните проби са взети и изпратени в митническата лаборатория, за да се установи класирането на продукта за целите на изчисляването на правилния акциз.

Този тютюн е деклариран като „ароматизиращ продукт на основата на тютюневи листа, който не е подходящо за пушене“. По този начин извършените от лабораторията анализи включват идентифицирането на тютюна, анализа на състава чрез пресяване и изпитванията за пушене съгласно обяснителните бележки към глава 24 от Комбинираната номенклатура.

Необходимо оборудване
  • Пробоотборник тип „лопатка“ (S03-01)
  • Оборудване за разделяне на проби (D01-01)
  • Пластмасови пликове, различни модели и размери (P00)
  • Хартиени пликове (торби), различни размери (R00) или
  • Картонени кутии, кашони (R01)
Предпазни мерки за безопасност и оценка на рискаОбърнете внимание на здравословните и безопасните условия на труд — работа в затворени помещения и запрашена атмосфера.
Служителите следва да носят подходящи средства, които да предпазват ръцете и дихателните им органи от експозиция на прах.
Преместването и отварянето на тези тежки картонени кутии може да причини нараняване.
За повече информация вж. също здравословни и безопасни условия на труд при вземането на проби от хранителни продукти.

План за вземане на пробиВсяка картонена кутия е прегледана неотворена, претеглена и фотографирана. След това е взето решение да се отвори всяка кутия и да се снемат фотографски доказателства за съдържанието. Картонените кутии съдържат тютюн в насипно състояние в различни форми, размери и цвят, неочистен от твърдите жилки или очукан, а в някои кутии бе намерен пресован тютюн.

Планът за вземане на проби е да се вземат проби от всяка транспортна кутия. Взети са проби от най-малко два различни слоя, с изключение на повърхностните слоеве, които са в контакт с картона.

Количеството за всяка проба е приблизително 0,5 kg; взети са общо три проби — една за лабораторията, една за целите на обжалването и трета резервна проба за инспектирания оператор.

ВръзкиSAM-119 Тютюн, обяснителни бележки към глава 24, приложения А и Б

Забележка-

ЕтикетиТютюн; картонени кутии; Акцизен данък

Този материал следва да се използва само във връзка с подходящ план за вземане на проби


Поредност на показаните снимкиКоментар
PIC-119-01-A01

Пратката се състои от 45 картонени кутии, всяка от които тежи приблизително 100 kg.

Кутиите са представени за проверка и вземане на проби.
PIC-119-01-A02

Тютюн или пресован тютюн в картонени опаковки: Може да бъде образувана обща проба само от опаковки от една и съща партида, които са част от една и съща пратка. В този случай са взети проби от всяка транспортна кутия.
PIC-119-01-A03

Всяка кутия е претеглена и отворена. Фотографските доказателства са направени с цел обстойно документиране на случая.
PIC-119-01-A04

Подготовка на инструмента за вземане на проби — могат да се използват различни видове пробоотборник тип „лопатка“ (S03-01).

Други общи инструменти могат да бъдат полезни за отваряне на опаковките, например нож или канцеларски нож и др.
PIC-119-01-A05

При пратките, съдържащи пресован тютюн, може да се наблюдава доста по-голямо вариране в рамките на опаковката. За целите на изчисляването на акциза обаче е от съществено значение да се установи дали тютюнът е подходящ за пушене.
PIC-119-01-A06

В този случай е образувана обща проба от една или повече точкови проби, взети на различна дълбочина от всяка транспортна опаковка.
PIC-119-01-A07

Повърхностният слой, който е бил в контакт с опаковъчния материал, е изхвърлен.
PIC-119-01-A08

Взети са проби от два различни слоя, както е показано на снимката.
PIC-119-01-A09

Голямата хомогенизирана обща проба може да бъде редуцирана на представителни части чрез проборазделителя, за да се създаде крайната проба, дублиращата проба или резервната проба.

Общата проба е поставена върху чист неабсорбиращ лист, а за редуциране на пробата е използван методът на квартуване, вж. оборудване за разделяне на проби (D01-01).
PIC-119-01-A10

Различни модели и размери пластмасови пликове могат да се използват за опаковане на пробите. Тютюнът може да се поставя и в хартиени пликове или картонени кутии.
PIC-119-01-A11

Вземането на проби е завършено в съответствие с дадения план за вземане на проби. Взети са проби от всяка транспортна кутия и са документирани надлежно.


PIC-119-01-A12

Уверете се, че се поддържат подходящи условия за съхранение, за да се предпази тютюнът от плесенясване.

Ако тютюнът е увреден, той не е подходящ за изпитване.

Ако пробите се съхраняват за повече от 3 месеца, се препоръчва те да бъдат замразени.

Last revision 15.1.2022