1. Какво означава „вещество, дразнещо кожата“?
„Дразнещо кожата вещество“ причинява възпаление на кожата, което по принцип е заболяване, известно като дерматит. Веществата, дразнещи кожата, попадат в една от двете групи, в зависимост от потенциала им да предизвикват дерматит:
- първичните дразнещи кожата вещества водят до непосредствено възпаление на участъците от кожата, които попадат в контакт с тях;
- вторичните дразнещи кожата вещества pводят до сходен ефект след известен период на експозиция, като възпалението не е ограничено до определен участък от тялото.
2. Какво е дерматит?
Дерматитът е заболяване на кожата, което може да се прояви в с различни симптоми и да бъде с различна тежест. Обикновено започва с раздразнение и зачервяване, а понякога и подуване на засегнатата зона. В някои случаи се образуват и пришки, а когато се спукат, може да възникне септична инфекция. Всяка част от кожата може да бъде засегната, ако попадне в контакт с кожен дразнител. Дерматитът обикновено засяга ръцете, но може да се разпространи и до други части на тялото, ако не се потърси медицинско лечение — по-тежките последици от него често се развиват бавно.
Има два основни вида:
- Иритативен контактен дерматит: той може да възникне скоро след контакт със силен дразнител или в рамките на по-дълъг период в резултат на повтарящ се контакт с по-слаби дразнители. Дразнителите могат да бъдат химични, биологични, механични или физични. Повтарящият се и продължителен контакт с вода (напр. измиване на ръцете повече от 20 пъти или поддържане на ръцете мокри за над 2 часа на смяна) също може да причини иритативен дерматит.
- Алергичен контактен дерматит: той може да възникне, когато страдащият развие алергия към дадено вещество. Ако бъде развита сенсибилизация, тя обикновено е дълготрайна и всеки контакт на кожата с това вещество ще предизвиква алергичен контактен дерматит. Често кожните сенсибилизатори са същевременно дразнители.
3. Кои вещества са дразнители?
Кожата може да бъде раздразнена от широк диапазон от вещества, но те обикновено попадат в една от следните групи:
- Минерални масла: всички видове масла, включително дизел и други течни горива, могат да причинят дразнене на кожата, макар че за някои от тях има по-голяма вероятност да причинят вреди, отколкото други. Маслата могат да предизвикат форма на дерматит, известна като „маслено акне“, при което се получават пъпки или черни точки по кожата, където порите са запушени и е възникнала септична инфекция. Масленото акне обикновено засяга само онези участъци, които са били в пряк контакт с масло или намаслено облекло.
- Химикали: някои химикали, по-специално силните основи и някои киселини, проникват в кожата и образуват язви или „дупки“, които се лекуват бавно. Те включват:
- експлозиви,
- някои инсектициди,
- хромена киселина,
- хлорирани нафталени и бифенили,
- хромати,
- дихромати,
- никелови соли,
- ускорители на вулканизация,
- живачни съединения,
- формалдехид — особено силен кожен дразнител, който може да причини тежка форма на дерматит.
- Разтворители и обезмаслители: те може да причинят дерматит чрез разтваряне на естествената мазнина на кожата. Те правят кожата също така по-податлива на увреждания от други вещества. Сред тях са:
- парафин;
- терпентин;
- нефтопродукти;
- трихлороетилен;
- и други разтворители.
- Продукти от катран, смола и каменовъглен катран: продължителната експозиция на катран и смола би могла да доведе до брадавици или язви, които могат да се превърнат в злокачествени.
- Други вещества: известно е, че продължителният контакт с някои други вещества причинява дерматит, включително:
- захар,
- някои видове твърда дървесина,
- някои видове антибиотици,
- цимент,
- някои цветя.
- Киселинни и алкални материали: pH скалата се простира от най-киселинните (0,0) до най-алкалните (14,0). pH стойността на човешката кожа обикновено е неутрална или леко киселинна (приблизително pH7). Много често срещани продукти са силно алкални или киселинни и при продължителна експозиция могат да причинят дерматит.
Малко вероятно е да бъдете изложени за дълги периоди в хода на обичайните операции по вземане на проби, но ако има разливане или нарушена опаковка, е възможно дрехите ви или вашите ЛПС да се замърсят с на пръв поглед безвредни хранителни продукти, което увеличава риска от продължителна експозиция.
Помнете: продължителната работа на прекомерна топлина и влажност може да направи кожата по-податлива на инфекция.
4. Какво може да се направи за намаляване на рисковете?
Дерматитът се предотвратява по-лесно, отколкото се лекува. Превантивните мерки попадат в три основни групи:
- защита на околната среда: това означава опасното вещество да бъде заменено с друго вещество, което не причинява дразнене на кожата. Тъй като обаче е по-вероятно да откриете опасни вещества в помещенията на търговеца, обикновено това не е възможно. От помощ може да бъде също така вентилацията или оборудването за обезпрашаване,
- лична защита: предпазното облекло (напр. ръкавици и защитни кремове) може да намали контакта на кожата с дразнители, но е по-добре да се предпази както кожата, така и облеклото, което може да попадне в контакт с веществото. Това е така, защото замърсеното облекло, което докосва кожата, причинява продължителна експозиция на веществото и така прави последиците много по-тежки. В резултат на триенето с облеклото (напр. на яката, маншетите или колана) дразнителят може да се втрие в кожата и да проникне в нея. Праховете също могат да проникнат през облеклото и да се смесят с потта, като по този начин дразнят кожата. Това обикновено става при части от тялото, които са особено склонни към потене, като врата, подмишниците и слабините.
- поддържане на чистота след експозиция: това означава да се измиват ръцете или други части от кожата, които са били изложени, или при необходимост да се взема душ. Да се вземат мерки за отмиване или премахване на остатъчните продукти от облеклото или ЛПС.
За допълнителна информация трябва да направите справка в законодателството и насоките на своята национална администрация.