1. Въведение

Настоящият раздел обхваща радиоактивните товари само при транспортиране.

Той не обхваща рисковете, свързани с други форми на радиация (например от скенери за превозни средства или багаж или радарни инсталации в пристанища и летища).

Предупреждение: не би трябвало никога да проверявате или вземате проби от радиоактивни материали, освен ако сте били специално обучени и упълномощени за това.

Винаги правете справка с националните указания и процедури и се обръщайте към експерти и специалисти за съвет, когато попаднете на радиоактивни материали.


Следователно настоящото ръководство е ограничено до идентифицирането на радиоактивните материали и до процедурите, които следва да бъдат прилагани, ако сметнете, че стоките може да не са етикетирани.

Нищо в настоящото ръководство не заменя вашите национални процедури.

Транспортирането на радиоактивни материали се контролира строго съгласно разпоредбите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Регламент (Eвратом) № 1493/93 на Съвета обхваща движението на радиоактивни материали между държавите членки.



2. Опаковане

Съществуват четири типа одобрени опаковки за радиоактивни материали:

Освободени опаковки
Този вид опаковка се използва за много малки количества радиоактивни материали и не изисква външно маркиране и поставяне на етикети. Няма опасност при работа с неотворена опаковка. Радиоактивният материал вътре в опаковката трябва да бъде обозначен по такъв начин, че предупреждението да е видимо при отваряне на опаковката, и трябва да бъде отбелязано в транспортния документ. Опаковката трябва да бъде с одобрена конструкция.

Промишлени опаковки
Промишлените опаковки се използват за транспортиране на материал с ниска специфична активност (НСA) или повърхностно замърсени обекти (ПЗО), например естествено радиоактивни руди с ниска активност. Съществуват три класа НСA материали (НСA-I, НСA-II и НСA-III) и два класа ПЗO (ПЗO-I и ПЗO-II). Тези материали и обекти или имат много ниска активност на единица маса, или са във форма, в която не се диспергират лесно. При определени условия някои НСA-I материали и ПЗO-I могат да бъдат превозвани неопаковани. В други случаи опаковките следва да бъдат с одобрена конструкция и да са етикетирани, както е описано по-долу.

Опаковки тип А
Опаковките тип А са предназначени за безопасното транспортиране на относително малки количества радиоактивни материали. Те трябва да издържат на нормално равнище на груба манипулация, което е възможно при международен транспорт, като падане от превозни средства или изпускане, удар с остър предмет, експозиция на дъжд или подреждането на други товари отгоре. Опаковките тип А трябва да бъдат маркирани с надпис „Type A“ („тип А“) и етикетирани, както е описано по-долу.

Опаковки тип В
Опаковките тип В се използват за транспортирането на по-големи количества радиоактивни материали и са предназначени да издържат въздействия при тежки инциденти. Конструкцията на опаковката трябва да бъде изпитана за устойчивост на огън, потапяне във вода и изпускане върху твърда повърхност от височина 9 метра. Тези опаковки се използват при транспортирането на ядрено гориво, ядрени отпадъци, радиоизотопи за промишлена радиография и други материали с висока активност. Опаковките тип В трябва да бъдат маркирани с надпис „Type B“ („тип В“) и етикетирани, както е описано по-долу.



3. Етикетиране

Опаковките тип А и тип В се класифицират и етикетират в три категории. Те зависят главно от мощността на дозата по външната повърхност на опаковката:
На етикета трябва да е посочен също така транспортният индекс (TI) — число между 1 и 10. Транспортният индекс указва мощността на дозата на 1 метър от повърхността на опаковката.

Мощност на дозата на 1 m в µSv/hr = транспортен индекс x 10

На етикета трябва да са показани така също наименованието или химичният символ на радионуклида и неговата активност. НСA и ПЗO материали следва да бъдат обозначени като такива.

Етикет/КатегорияМаксимална мощност на дозата на повърхността
(µSv/hr)
Максимална мощност на дозата на 1 m
(µSv/hr)
Транспортен индекс (TI)
Бял - I< 5-0
Жълт - II< 500< 100 - 1
Жълт - III< 2000< 1001 - 10




4. Каква информация трябва да се съдържа в транспортните документи?

В транспортните документи трябва да се съдържа следната информация:


5. Кога пакети с радиоактивни вещества могат да се пренасят чрез пощенската мрежа?

Някои освободени опаковки могат да бъдат пренасяни чрез пощенската мрежа, ако са изпълнени следните условия:


6. Как се процедира с пакети, за които има подозрения, че съдържат радиоактивен материал?

Повечето пакети, съдържащи радиоактивни материали, са правилно етикетирани и документирани. Възможно е обаче някои от тях или да бъдат неправилно етикетирани, или изобщо да не са етикетирани. Направете справка в придружаващата документация и етикетите за думи като „radioactive“ („радиоактивен“), „radiation“ („радиация“), „category yellow-II“ („категория жълт — II“) и „activity“ („активност“) и потърсете символа за радиация във вид на трилистник върху опаковката. Трябва да предприемете следните действия:


7. Кой може да инспектира радиоактивни пакети?

При възможност избягвайте да извършвате вътрешни инспекции на пакети, които са декларирани като радиоактивни. Ако обаче проверка все пак е необходима, преместете пакета в специално предназначена зона и:


8. Къде трябва да се съхраняват пакети с радиоактивни материали?

Всички радиоактивни материали, които са взети под ваш контрол, трябва да се съхраняват в специално предназначена складова зона за радиоактивни материали. Трябва да е осигурена възможност тази зона да се заключва и да бъде обозначена с подходящи предупреждения. В много случаи може да бъде целесъобразно да се организира използването на част от зоната за съхранение на радиоактивни материали на спедитора. В този случай е необходима отделна обезопасена зона в рамките на склада, за да се предпази доказателствената верига.

От съображения за безопасност сборът на транспортните индекси (вж. таблицата по-горе) на опаковките, които са складирани в една зона, трябва да бъде под 50.



9. Работа с повредени опаковки, съдържащи радиоактивни материали

Ако подозирате, че дадена опаковка, съдържаща радиоактивен материал, е била повредена в такава степен, че радиоактивното съдържание може да се отделя:

За допълнителна информация трябва да направите справка в законодателството и насоките на своята национална администрация.



Указанията в настоящия раздел са предвидени да послужат като общо напомняне за рисковете при изпълнение на процедурите за проверки и вземане на проби и за защитното оборудване, което трябва да използвате, както и за предпазните мерки, които следва да предприемате.


Преразглеждания
Версия Дата Промени
1.0 12.10.2012 г. Първа версия
1.1 15.07.2020 г. Update - link to Council Regulation (EURATOM) 1493/93