1. За какво служат?

Дихателните апарати са устройства, различни от предпазните средства за дихателните органи, и са предназначени само да помагат на лица, които имат затруднения. Дихателните апарати не са предназначени за обща употреба като средство за предпазване от изпарения или газове.

Дихателни апарати се предоставят на лица, на които е възможно да се наложи да влизат на места в ограничени пространства (ако зоната се счита за безопасна). Такива ограничени пространства има основно на плавателни съдове, но могат да се срещнат и на сушата, напр. летищни тунели. Това са зони, в които съдържанието на кислород може да е недостатъчно (или прекомерно), или в които има запалими или токсични изпарения.

В раздел Безопасна работа на борда на плавателни съдове може да намерите указания за процедурите, които трябва да се следват при влизане в ограничено пространство, както и указания как да се използват дихателните апарати.

Помнете! Дихателните апарати не се предоставят, за да работите в опасни атмосфери.

Дихателните апарати се предоставят, за да ви помогнат да напуснете ограниченото пространство по безопасен начин, ако оборудването за мониторинг на газове укаже проблем с атмосферата. Дихателният апарат ще ви помогне също така да поддържате живота си, ако изпаднете в затруднено положение в ограниченото пространство, докато бъдете спасени от службите за спешна помощ.



2. Какви видове съществуват?

Широко се използват два отделни вида дихателни апарати.
Освен от апарат за дишане може да имате нужда също така от конструктивно безопасен фенер, предпазни ремъци, спасителни въжета и въжета за локализиране, които се използват в ограничени пространства, заедно с оборудването за мониторинг на газове.



3. Как се използват те?

Не бива да използвате никой от дихателните апарати, докато не преминете медицински преглед и успешно завършите курс на обучение.

Трябва да потърсите повече информация от вашата национална администрация относно обучението, медицинските прегледи и как се използват дихателните апарати.

Не бива да използвате дихателен апарат, ако имате брада или ако обикновено носите очила — това е така, защото лицевата част трябва да прилепва херметически.



4. Какви са техните ограничения?

Дихателният апарат е предназначен единствено да ви поддържа жив, докато излезете от ограниченото пространство или докато службата за спешна помощ успее да ви изведе навън. В никакъв случай не трябва да продължавате с претърсването, докато носите дихателен апарат.

Не предприемайте спасяване на колеги, които са затворени в ограничено пространство — това е работа на службите за спешна помощ.



5. Какви грижи се полагат за тях?

Инспекция и поддръжка: в националното ви законодателство са обхванати процедурите за изпитване и проверка на всички видове дихателни апарати. Основните изисквания са:
  1. оглед на лентите, лицевата част, клапаните и цилиндрите;
  2. проверки на налягането в цилиндрите;
  3. проверки на обемния разход и на качеството на въздуха, с който е зареден „спасителният“ апарат.
Всички тези проверки трябва да се извършват поне веднъж месечно. За оборудването може да бъде сключен договор за поддръжка. За допълнителна информация се свържете с вашия отговорник за оборудването.

Водене на отчетност: в дневник записвайте всеки направен щателен преглед и всяко изпитване, включително:
Отчетността може да се води във всякаква форма, но трябва да е на разположение за инспекция от всеки, който желае да я види. Записите следва да се съхраняват за период от пет години.

Предпазни ремъци, спасителни въжета и въжета за локализиране: преди употреба проверете по външния вид за признаци на износване или стареене. След употреба почиствайте спасителните въжета и въжетата за локализиране в съответствие с инструкциите на работодателя.

Презареждане на бутилките: след като бутилката е бил използвана, независимо за колко дълго, тя незабавно трябва да бъде извадена от употреба и презаредена. Това важи както за ELSA, така и за животоподдържащите апарати.



Указанията в настоящия раздел са предвидени да послужат като общо напомняне за рисковете при изпълнение на процедурите за проверки и вземане на проби и за защитното оборудване, което трябва да използвате, както и за предпазните мерки, които следва да предприемате.
За допълнителна информация трябва да направите справка в законодателството и насоките на своята национална администрация.


Преразглеждания
Версия Дата Промени
1.0 12.10.2012 г. Първа версия
1.1 15.07.2020 Update - text revision, new text in an article "ELSA"