breadcrumb.ecName
cs Čeština

Občané nerozumí EU, ve které žijí. Mladí novináři to ale mohou změnit

  • 18 Jan 2023
Tento článek napsala mladá členka programu Youth4Regions po své účasti na Evropském týdnu regionů, který se konal v říjnu loňského roku. Tvrdí, že začínající novináři by měli občanům srozumitelným a přístupným jazykem vysvětlit, jak EU funguje a jaký vliv má na jejich životy. Kromě toho by se o roli EU a jejích orgánů mělo učit ve školách.
Občané nerozumí EU, ve které žijí. Mladí novináři to ale mohou změnit

„Během 20. výročí Evropského týdne regionů a měst jsme z úst komisařky Elisy Ferreirové slyšeli v sálech významných budov Evropské unie v Bruselu těžko uchopitelná slova, jako je soudržnost, nebo metaforické fráze, například „pojivo Evropy“.

Tento způsob projevu však nedostačuje k tomu, aby skeptickým občanům dokázal význam EU. Občané potřebují rozumět konkrétním činnostem, které ovlivňují jejich každodenní životy. Věřím, že absolventi programu Youth4Regions k tomu mohou přispět.

I když mám ke komunikaci ze strany EU kritický postoj, jsem si vědoma toho, že je tento úkol extrémně náročný. Sama jsem to zažila, když jsem se z Bruselu vrátila jako jedna z letošních absolventek programu Youth4Regions a musela jsem čelit nekonečným otázkám rodiny a přátel ohledně této zkušenosti. Uvědomila jsem si, jak neskutečně těžké je popsat takovou událost, která mi změnila život a během které jsem se dozvěděla o složitém fungování EU, v několika větách.

Jsem ale přesvědčena o tom, že právě to je hlavním úkolem začínajících mladých novinářů z EU i odjinud. Není jednoduché změnit názor zarytých euroskeptiků, kteří už se mohli dostat do spárů dezinformací.

Proto bychom se měli zaměřit na mladší generaci. A novináři jako my mají nespornou výhodu. Koneckonců jsme se narodili s mobilem v ruce a vyrůstali jsme obklopeni všemocným internetem. Víme, co trenduje na Instagramu a TikToku, a mladší generaci můžeme oslovit atraktivním způsobem.

Největší výzva je stále před námi: jak přeložit složitý jazyk bruselské bubliny běžnému publiku. Vím jistě, že EU ovlivňuje životy všech občanů, proto by jí občané měli rozumět.

Důkazem je úžasná webová stránka Kohesio, kterou nám v poslední den Evropského týdne regionů představil Roberto Musmeci, expert na data. Portál Kohesio prezentuje neuvěřitelných 1,7 milionu projektů financovaných EU ze všech 27 členských států.

Tato webová stránka je dobrým krokem k tomu, aby EU zvýšila svou transparentnost. Každý si může vyhledat libovolný projekt financovaný v období 2014–2020 a zjistit, jaký měl rozpočet a který orgán jej řídil. Když jsem na portále Kohesio hledala vhodné téma pro svůj článek k žádosti o účast na programu Youth4Regions, bylo kvůli velkému množství projektů nesmírně obtížné najít něco, co jsem potřebovala, přestože jsem zvyklá vyhledávat takové údaje na internetu denně.

Jsem přesvědčena o tom, že EU nutně potřebuje lepší výuku o EU ve školách členských států. Mladí dospělí by se pak dozvěděli více o orgánech a zjistili by, jak se mají zorientovat v projektech, které probíhají v regionech, v nichž žijí. Upřímně si nedokážu vybavit ani jednu hodinu na střední škole, kdy bychom se učili o EU.

Z pozice mladých novinářů musíme najít způsob, jak zjednodušit dopad EU na její občany a přitom předat všechny důležité skutečnosti a podrobnosti. Někomu to může znít jako těžko dosažitelný cíl. Je mi jasné, že cesta bude kamenitá a strmá. V Bruselu jsem se seznámila se spoustou talentovaných a nadšených mladých novinářů, kteří pracují na různých projektech s cílem zlepšit EU ještě více. Proto jsem si jistá, že jdeme tím správným směrem.“

 

- Barbora Novotná