Vďaka projektu financovanému EÚ sa zlepšili životné podmienky v rómskej osade Karolov Dvor, asi 2 km od obce Slovenské Nové Mesto v okrese Trebišov, ktorý je súčasťou Košického kraja na východe Slovenska. Výsledkom vykonaných prác je zavedenie systému pravidelného zberu a prepravy komunálneho odpadu, ktorý produkujú rómske domácnosti.
Vďaka zberu odpadu v Slovenskom Novom Meste na Slovensku sa zlepšujú podmienky pre rómskych obyvateľov
- 14 July 2020
Hlavnou funkciou zberného dvora je zber odpadu, ktorý nie je nebezpečný a ktorý by inak zostal na cestách a inde na pozemkoch. Obec bude pre obyvateľov bezplatne prevádzkovať zberný dvor, udržiavať čistotu a poriadok a predchádzať hromadeniu znečisťujúcich látok a zakladaniu nelegálnych skládok.
Pred realizáciou projektu bol najbližší zberný dvor odpadu vzdialený od Slovenského Nového Mesta 20 km v obci Brehov. Na odstránenie tohto problému bol nový zberný dvor zriadený priamo v Slovenskom Novom Meste.
Stojisko na zber odpadu bolo vydláždené a bola okolo neho postavená stena. Na tomto zbernom mieste sa nachádza šesť kontajnerov na zmesový komunálny odpad. Na odvoz odpadu a manipuláciu s ním bolo zakúpené vybavenie vrátane traktora s nakladačom. Bolo vytvorené jedno pracovné miesto pre člena rómskej komunity.
Ochrana životného prostredia
Pre nedostatočný systém zberu a odvozu odpadu boli predtým Rómovia neúmerne zasiahnutí výskytom odpadu v Slovenskom Novom Meste a jeho okolí. Vo veľkej miere to predstavovalo riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie.
Hlavnými cieľmi projektu teda boli ochrana pôdy, vody a ovzdušia a podpora efektívneho využívania zdrojov v rómskej komunite v súlade so zásadami udržateľného rozvoja.
Z tohto hľadiska je systém zneškodňovania odpadu súčasťou stratégie obce, ktorá sa zameriava skôr na predchádzanie čiernym skládkam a kontaminácii životného prostredia, ako na čistenie nezákonných skládok, keď už sa objavia. Z hľadiska zachovania čistoty obce je hlavnou funkciou zberného dvora skladovanie odpadu, ktorý nie je nebezpečný a ktorý by sa inak vyhodil popri ceste alebo na súkromných alebo verejných pozemkoch.
Vďaka rozvoju nového systému, ktorý môžu obecné orgány prevádzkovať pre miestnych obyvateľov bezplatne, má 210 členov rómskej komunity úžitok z vyššej životnej úrovne. Zvýšila sa tiež ochrana zdravia Rómov aj širšieho obyvateľstva.
Odstraňovanie marginalizácie
Osada Karolov Dvor sa nachádza v blízkosti slovensko-maďarských hraníc a od zvyšku Slovenského Nového Mesta ju oddeľujú polia. Odráža to skutočnosť, že Rómovia, ktorí tam žijú, sú už dlhodobo segregovaní od väčšinovej spoločnosti v dedine.
Dodatočné výhody projektu súvisia s tým, že prispieva k odstraňovaniu tejto marginalizácie. Používanie systému zberu odpadu podporilo intenzívnejší osobný kontakt medzi Rómami a väčšinovým obyvateľstvom. Okrem toho tento systém prispel k odstráneniu predsudkov voči Rómom riešením problému nelegálneho vytvárania skládok, za čo niektorí obyvatelia pripisovali zodpovednosť Rómom.
Celková investícia a finančné prostriedky EÚ
Celková investícia na projekt „Zlepšovanie podmienok bývania rómskych domácností v obci Slovenské Nové Mesto“ dosahuje 123 354 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 104 851 EUR v rámci operačného programu „Ľudské zdroje“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá do priority „Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít“.