Obec Olejníkov na severovýchodnom Slovensku odstránila s pomocou Európskeho fondu regionálneho rozvoja veľkú nelegálnu skládku odpadu, ktorá predstavovala zdravotné riziko pre obyvateľov a znečisťovala životné prostredie.
Ochrana obyvateľstva a životného prostredia odstránením nelegálneho odpadu v Olejníkove na Slovensku
- 24 July 2020
Projekt pomohol skrášliť a rekultivovať priestory obce a znížil sa počet environmentálnych záťaží. Zlepšili sa životné podmienky Rómov žijúcich na okraji obce, ako aj obyvateľov obce. V tejto súvislosti projekt prispel k odstráneniu segregácie, uzavretia a stigmatizácie rómskej komunity.
Lokalita sa nachádzala v blízkosti obecnej rómskej komunity, ktorú tvorí 255 ľudí. Sanáciou skládky a obnovením pôvodného stavu oblasti sa vďaka projektu odstránili významné zdravotné riziká. Zlepšili sa tak životné podmienky v obci aj v rómskej komunite.
Lepšie životné podmienky
Keď bol odpad odstránený, obecní pracovníci pokryli oblasť čerstvou pôdou a zasiali ďatelinu, aby ju vrátili do pôvodného stavu. Títo pracovníci oblasť pravidelne čistia a kosia trávu, aby ju obyvatelia mohli využívať na voľnočasové aktivity. Obec tak prispieva k udržateľnému rozvoju a poskytuje Rómom lepšiu kvalitu života.
Zdravšie životné prostredie
Nelegálne skládky odpadu sú v Slovenskej republike opakujúcim sa problémom. Spôsobujú nepríjemný zápach, sú nepekné na pohľad a predstavujú zdravotné riziko pre miestne obyvateľstvo. Až donedávna bol Olejníkov jednou z mnohých slovenských obcí, ktoré čelia týmto problémom.
Skládky takisto predstavujú nebezpečenstvo znečistenia. Dážď môže zmývať oleje a iné toxíny do pôdy a podzemných vôd. V prípade Olejníkova hrozilo znečistenie blízkej rieky Ľutinka. Obec navyše hraničí s vtáčou rezerváciou Čergov a prírodnou rezerváciou Vlčia, úsilie projektu o vyčistenie prostredia je teda ešte dôležitejšie.
Celková investícia a finančné prostriedky EÚ
Celková investícia na projekt „Sanácia miest s nezákonne umiestneným odpadom v obci Olejníkov“ dosahuje 26 226,96 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 22 292,92 EUR v rámci operačného programu „Ľudské zdroje“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá do priority „Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít“.