breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Zlepšenie životných podmienok pre Rómov na strednom Slovensku

  • 15 July 2020

Obec Pribylina na východe Slovenska zlepšila zariadenia na likvidáciu komunálneho odpadu s cieľom zlepšiť životné podmienky miestneho obyvateľstva vo všeobecnosti, no najmä rómskej komunity. Tento projekt, čiastočne financovaný z EFRR, prispieva k širším cieľom znižovania rizika chudoby, sociálneho vylúčenia a diskriminácie rómskych domácností; a k zlepšeniu triedenia odpadu na Slovensku ako celku tak, aby bolo v súlade s cieľom EÚ na zabezpečenie 50 % recyklácie komunálneho odpadu.

Realizáciou projektu sa v oblasti Pribyliny zlepšuje životná úroveň obyvateľstva a zvyšuje sa sociálne začlenenie rómskej komunity.

Dávid Bodnár, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Na zabezpečenie praktického a prístupného riešenia na zneškodňovanie odpadu bol vybudovaný nový zberný dvor s veľkými kovovými kontajnermi, ktoré umožňujú triedenie odpadu. Obec Pribylina takisto kúpila vybavenie na prepravu a triedenie odpadu vrátane traktora s čelným nakladačom a prívesom, ako aj jednotku na likvidáciu biologicky rozložiteľného odpadu. Výsledkom projektu bolo vytvorenie jedného pracovného miesta.

Obmedzenie množstva skládok a vytvárania nezákonných skládok

Keďže na Slovensku je množstvo skládkovaného komunálneho odpadu stále vysoké – v roku 2016 až 65 % v porovnaní s vtedajším priemerom EÚ 24 %, krajina vyvíja spoločné úsilie na zlepšenie zberu a triedenia odpadu s cieľom zabezpečiť zvýšenú recykláciu.

Nezákonné skládkovanie odpadu z domácností je vážnym problémom v celej krajine, pričom oblasť obce Pribylina je mimoriadne zasiahnutá. Na nelegálne skládky je nielen nepekný pohľad a predstavujú riziko zranenia, no sú aj zdrojom kontaminácie pôdy a vody, keď sa odhadzujú nebezpečné materiály.

Poskytnutím nového, dobre vybaveného zberného miesta v Pribyline sa zabezpečí, aby sa komunálny odpad z dediny mohol ľahko a správne triediť a zneškodňovať. Zlepší sa tak hygiena v dedine a okolo nej, a zároveň to pomôže chrániť životné prostredie, ale bude to znamenať aj to, že odpad sa bude dať ľahšie spracovať na recykláciu. To by pomohlo zlepšiť súčasnú mieru recyklácie v dedine a dosiahnuť 50 % cieľ EÚ.

Hľadanie udržateľných riešení

Tento projekt nadväzuje na národnú stratégiu integrácie Rómov zameranú na riešenie chudoby a sociálneho vylúčenia v rómskych komunitách, s dôrazom na vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie.

Zmena postojov ľudí k Rómom je dôležitou súčasťou celkovej stratégie a projekty, ako je zlepšenie nakladania s odpadom v Pribyline, k tomu prispievajú.

Praktickým a dostupným riešením zneškodňovania odpadu z domácnosti, spolu so vzdelávaním a s podporou jeho používania a sankciami za nedodržiavanie, sa môžu postupne zlepšovať životné a hygienické podmienky.

Prostredníctvom odstraňovania stigmatizácie a zvyšovania sociálneho začlenenia obec pripravuje pôdu pre lepšiu sociálnu a hospodársku integráciu svojich rómskych obyvateľov, ktorí tvoria asi 20 % miestneho obyvateľstva.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt „Zberný dvor a stojiská Pribylina“ dosahuje 109 479 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 93 057 EUR v rámci operačného programu „Ľudské zdroje“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá do priority „Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít“.