breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Čistilna naprava v regiji Zahodna Slovenija, nadgrajena za zmanjšanje onesnaževanja voda

  • 27 September 2019

Centralna čistilna naprava Domžale - Kamnik je bila nadgrajena, da bistveno zmanjša onesnaževanje okolja v regiji Zahodna Slovenija. Tako se je izboljšalo ekološko stanje reke Kamniške Bistrice, obenem pa so poskrbeli za varovanje virov pitne vode.

Centralna čistilna naprava Domžale - Kamnik izpolnjuje najnovejše in visoke okoljske standarde, saj uporablja nove procese za odstranjevanje dušika ter fosforja in lahko sprejme večje količine odpadne vode.

Marjetka Stražar, univ. dipl. biol. in direktorica JP CČN Domžale - Kamnik

Projekt je zagotovil trajnosten ter dolgoročen sistem za zbiranje in čiščenje odpadne vode, ki izpolnjuje standarde kakovosti in obratuje v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo za zmanjšanje onesnaževanja okolja.

To so dosegli z izboljšanjem procesov čiščenja odpadne vode in tekočih odpadkov ter z uvedbo stalnega spremljanja in analize. To zagotavlja visoko kakovost čiščene vode. Poleg tega so poskrbeli za izobraževanje zaposlenih in javnosti o varovanju okolja ter učinkoviti rabi vode in drugih virov.

Ekološki vpliv

Čistilna naprava je četrti največji sistem za zbiranje in čiščenje odpadne vode v Sloveniji. V njem čistijo komunalno, padavinsko in industrijsko odpadno vodo iz območij šestih občin: Domžale, Kamnik, Mengeš, Cerklje na Gorenjskem, Komenda in Trzin.

Sprejme lahko do 9 milijonov kubičnih metrov odpadne vode na leto, greznično goščo in tekoče odpadke. Čistilna naprava letno proizvede približno 4 000 ton odpadnega blata in 3 milijone kilovatnih ur električne energije. 

Projekt je občutno zmanjšal ravni organskih snovi v Kamniški Bistrici, med drugim tudi vsebnost dušika in fosforja. Tako so se izboljšali kemijski in biološki pogoji v reki, ki predstavlja končno izpustno točko čiščene vode. To posledično varuje vire pitne vode in ohranja ravni ter kakovost podtalnice. 

Vsi tehnološki procesi čiščenja so avtomatizirani in pod stalnim nadzorom. Redne meritve in spremljanje zagotavljajo, da je čiščeno vodo mogoče izpustiti v reko. 

Tri faze

Projektu je z uvedbo procesov za odstranjevanje dušika in fosforja iz vode ter s povečanjem sprejema količine odpadne vode uspelo doseči visoke okoljske standarde.

Čiščenje odpadne vode poteka v treh fazah. Prva faza je mehansko čiščenje, kjer se iz odpadne vode izločijo večji in manjši delci ter olja in masti.

Druga faza je aerobna biološka stopnja, kjer z naprednim sekvenčnim šaržnim reaktorjem ali SBR-tehnologijo, tj. s specializiranim sistemom za čiščenje blata, obdelajo in odstranijo nezaželene snovi. V tej fazi odstranijo ogljikove, dušikove in fosforjeve spojine. 

Zadnja faza je biološko čiščenje, kjer s pomočjo mikroorganizmov brez prisotnosti kisika razgradijo biološko razgradljive snovi. Končni produkt je med drugim tudi bioplin, ki se porablja za proizvodnjo električne in toplotne energije.

Celotna naložba in sredstva EU

Celotna naložba v projekt „Nadgradnja centralne čistilne naprave Domžale - Kamnik“ znaša 15 500 000 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 13 200 000 EUR iz operativnega programa za „izvajanje evropske kohezijske politike“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada pod prednostno nalogo „Okolje in učinkovita raba virov“.