breadcrumb.ecName
hu Magyar

A magyar ősmaradványok természetvédelmi terület látogatóinak száma az uniós finanszírozású felújítást követően megduplázódott

  • 21 November 2019

Az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület egy egyedi őslénytani lelőhely, amely egy miocén korszakban történt vulkánkitörésnek köszönhetően maradt meg az utókor számára. Az uniós alapokból finanszírozott felújítást követően a terület mára új látogatóközponttal rendelkezik, amelyben időutazás-szimuláción lehet részt venni. A fejlesztések része volt egy mozgókép-kivetítő is, valamint a madárfészkek és az emlősállatok pihenőhelyeinek modellezésére szolgáló, fákkal övezett sétány. Játszóterek építésére, valamint a történelmi Ipolytarnóc vizuális bemutatásával egybekötött, gyermekeknek szóló, vezetett túrák kidolgozására is sor került. A látogatók létszáma öt év alatt megduplázódott, mintegy évi 50 000-re. 

A geológiai örökség megőrzése az egész régió hasznára válik, határokon átívelően!

Imre Szarvas

Az ipolytarnóci ősmaradványok eredete 17–23 millió évvel ezelőttig vezethető vissza, megkövesedett fatörzseket, hatalmas fenyőket és trópusi levéllenyomatokat, cápa-, delfin- és krokodilfog-maradványokat, valamint az ősállati lábnyomok legnagyobb gyűjteményét tartalmazza a világon. 

40-nél is több állat és madár állatnyomainak ezrei találhatók itt. A természetvédelmi terület 1944 óta számít védett területnek, jelenleg a Bükki Nemzeti Park része. Kizárólag túravezető jelenlétében, az ásatások helyéül szolgáló geológiai ösvények mentén látogatható. Az új látogatóközpont nagy mértékben növeli az élményszerzés lehetőségét, a 20–30 millió évvel ezelőttre datálható neogén időszak első geológiai korszakába, a miocén korba történő időutazást magában foglaló, korszerű moziélmény biztosításával. 

A felújítás több mint tíz évig tartott. A munkálatok a korai miocén korszak vadon élő élővilágának rekonstrukcióját és az adott korra jellemző fákkal és bokrokkal teli arborétum létrehozását foglalták magukban. 

A fosztogatás következményei visszafordíthatatlanok

Az ősmaradványok természetvédelmi terület korszerűsítése révén a terület látogatóbarátabbá vált, különösen az étterem és a váróterem létrehozásával, amelyekre a vezetett túrák keretében történő látogatások során nagy szükség van. Az oda látogatók gyermekeket célzó, egyénre szabott oktatási tevékenységeken és a paleolitikum légkörét megidéző képvetítéseken is részt vehetnek. Az ősmaradványok természeti területet először 1836-ban fedezték fel, azonban egészen 1980-ig tartott, mire a terület védelmét célzó első intézkedések életbe léptek. A felfedezését követő első években a terület fosztogatás áldozatává vált, és bizonyos értékes maradványait elrabolták. A feltárás, amely a védett térségen kívüli területeket is érint, a mai napig zajlik.

Helyiből globális 

A természetvédelmi terület egy, Szlovákia és Magyarország határövezetét – a Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geoparkot – magában foglaló, határokon átnyúló terület részét képezi. Amikor 2010-ben a magyar ősmaradványok természetvédelmi terület a Globális Geopark fő átjárójává vált, a határokon átnyúló együttműködést és a régió geoturizmusát is megerősítették. A regionális fejlesztés fontos szerepet tölt be a közép-európai örökségvédelem folytonosságának biztosításában. 

A korszerűsített park 25 munkavállalót foglalkoztat. Ez a szám a felújítás 2008-as, második szakaszának kezdete óta megduplázódott. A természetvédelmi terület helyi ismertsége mostanra világszintűre nőtte ki magát, különösen az UNESCO Globális Geopark koncepciónak köszönhetően. Az Ipolytarnóci természetvédelmi terület szerepel az UNESCO világörökségi javaslati listáján.

Videók

Gyors s mégis lassú

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

„Az Ipolytarnóci Ősvilági Pompei turisztikai célú fejlesztésének I–II. üteme” elnevezésű projekt teljes beruházási költsége 79 994 700 EUR, amelyből az uniós ERFA hozzájárulása 1 000 000 EUR az „Interreg” operatív program keretén belül a 2007–2013-as programozási időszakban. A beruházás a „Környezetvédelem és Erőforrás-hatékonyság” prioritási keret alá tartozik.