breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Liaheň podnikov v Spišskej Novej Vsi

  • 01 April 2006

V regióne, ktorý trpí velmi vysokou mierou nezamestnanosti, bolo  dôležité vyclenit miesto pre poskytovanie priestorov a pomoci pre nové podniky.

Kontext

V roku 2002 dosahovala nezamestnanost v regióne Spiš takmer 20 % z aktívnej populácie. Pre miestnu ekonomiku bolo životne dôležité podporit rozvoj siete malých a stredných podnikov (SME), pretože len tieto podniky môžu zaplnit nedostatky v oblasti zamestnanosti, spôsobené uzatvorením velkých priemyslových podnikov z komunistického obdobia.

Napriek tomu, že nové SME mohli využit miestne existujúce know-how, trpeli niekolkými handicapmi: obtiažnym hladaním vhodného výrobného závodu, nedostatkom informácií o možnostiach podpory, slabou spoluprácou medzi výrobcami a niekedy i nedostatkom skúseností s riadením podniku. Zavedenie systému liahní podnikov by mohlo pomôct novým podnikatelom prekonat tieto prekážky tým, že podporné služby sa sústredia na jednom mieste.

Podnik a inovácie

Projekt iniciovalo v roku 2002 Európske stredisko pre podnikanie a inovácie (CEEI/BIC) (*) v Spišskej Novej Vsi, ked požiadalo o prostriedky z fondu PHARE (2) Národnú agentúru na rozvoj malých a stredných podnikov (ANDPME).Projekt bol schválený v novembri 2002 a opieral sa o partnerstvo troch štruktúr: mestského úradu v Spišskej Novej Vsi, CEEI a Agentúry pre regionálny rozvoj. Stavebné práce spocívali hlavne v rekonštrukcii základnej budovy. Trvali 11 mesiacov: od decembra 2002 do konca októbra 2003. V januári 2004 zacala prevádzka liahne podnikov. Oficiálne otvorenie sa konalo 19. februára 2004.

Poskytnutie priestorov a pomoc

S rozlohou 1 100 m² je Spišská Nová Ves skôr malou liahnou. Budova je rozdelená do dvoch castí: - „Administratívna“ cast (477 m²), v ktorej sa nachádza na prízemí recepcia, jednacia miestnost, mediatéka, jedálen a priestory pre bezpecnostné služby. Na poschodí nájdeme 6 malých kancelárií od 11 do 18 m² a kuchynku. Všetko technické vybavenie urcené na pomoc podnikom, ktoré tu našli svoje miesto, sa sústredí do tejto casti budovy. - „Výrobná“ cast (623 m²) sa skladá zo 6 nezávislých modulov, každý má rozlohu 103 m². Všetky moduly sú navrhnuté podla rovnakého modelu: skladajú sa z dielne, odovzdávacieho miesta, kotolne, kancelárie a šatne so sanitárnym zariadením.

Liahen má tri funkcie. Je to

- „miesto vzniku” nových podnikov, ktoré prispievajú k posilneniu hospodárskej siete v regióne Spiš; - „sprievodca” pre malých remeselných výrobcov (výroba nábytku a strojov v malých sériách, textilná výroba a rôzne služby pre podniky), ktoré tu sídlia; - „prevádzac” pre zahranicných investorov, ktorý ulahcuje rozvoj ich cinnosti a vedie až k vytvoreniu rozsiahlejšieho závodu, akým je nový priemyselný park v Spišskej Novej Vsi...

Výsledky

Velmi mladá liahen úspešne pomohla už 7 podnikom a všetky jej priestory sú obsadené. 5 podnikov, ktoré tu sídlia, vytvorilo 43 pracovných miest. Odvetvia cinnosti sú velmi rôznorodé: výroba gumových spojov, návrh a výroba nábytku, výroba elektronických súciastok na mieru, premena a predaj dreva, chov a predaj akvarijných rybiciek, návrh a výroba akvárií a terárií.

Obmedzené priestory liahne neumožnujú uspokojit požiadavky nových podnikatelov. Netrpezlivo sa ocakáva rozšírenie liahne o 11 nových dielní. Dokoncenie prác v tejto novej fáze projektu sa predpokladá na koniec augusta 2006.

[1] „Európske strediská pre podnikanie a inovácie" (CEEI) alebo "European Community Business and Innovation Centres" (EC BIC) sa zaoberajú podporou stredných a malých podnikov a inovatívnych podnikatelov. Tvoria ich hlavní ekonomickí cinitelia daného územia, ktorých úlohou je pôsobenie vo verejnom záujme a ponuka integrovaných služieb, zameraných na podporu inovatívnych projektov SME, co prispeje k rozvoji oblasti.

[2] Pôvodne program navrhlo Polsko a Madarsko, PHARE (Pologne-Hongrie: assistance à la restructuration des économies/Polsko-Madarsko: pomoc pri obnove hospodárstva) predstavuje hlavný financný nástroj pre krajiny strednej a východnej Európy, ktoré kandidujú na clenstvo v Európskej únii. Od roku 1994 sa úlohy PHARE prispôsobili prioritám a potrebám každej zúcastnenej krajiny. Tento renovovaný program PHARE má k dispozícii rozpocet vyšší ako 10 miliárd eur na obdobie rokov 2000-2006 (zhruba 1,5 miliárd eur rocne). Zameriava sa predovšetkým na dve priority : posilnenie inštitúcií a správnych orgánov a financovanie investícií.