breadcrumb.ecName
cs Čeština

Podpora rozvoje nanotechnologií a kosmonautiky na Pardubicku

  • 18 September 2020

Toseda – společnost, která sídlí v pardubickém regionu a zabývá se kosmonautikou a nanotechnologiemi – díky získání sofistikovaného a vysoce specializovaného vybavení upevnila svou pozici významného subjektu v oblasti kosmického průmyslu. Od doby pořízení přístrojového vybavení se již ukázal jeho význam pro společnost, a to při vývoji hi-tech materiálů pro vesmírné aplikace.

Projekt nám umožnil rozšířit spolupráci s řadou evropských výrobců vesmírných zařízení, kteří patří ke špičce v oboru, a Evropskou kosmickou agenturou. To by bylo nemyslitelné, pokud bychom neměli možnost zlepšit přístrojové vybavení a rozvíjet vlastní schopnosti a dovednosti. Když nyní u nás můžeme uvítat návštěvy našich partnerů, můžeme předvést nové vybavení, což nám také pomáhá získat celoevropské granty.

Jiří Zelenka, výkonný ředitel společnosti Toseda

Díky projektu podpořenému Evropským fondem pro regionální rozvoj se podařilo zrychlit růst společnosti Toseda a posílit pověst pardubického regionu jako regionu významného z hlediska mezinárodního výzkumu, vývoje a inovací.

Výhoda nanostrukturovaných polymerů

Veškerý materiál používaný ve vesmíru musí být co nejlehčí a musí odolat extrémním podmínkám okolního prostředí. Společnost Toseda navrhuje a vyvíjí nanostrukturované polymery pro vesmírné aplikace. Nanostrukturované polymery mají výrazně nižší hustotu než například kovy. To má zásadní význam, pokud jde o úsporu nákladů na dopravu do vesmíru. Snížením hmotnosti kosmické lodi o 1 kg se může ušetřit až 30 000 EUR.

Kromě své nízké hustoty mají tyto polymery také jedinečné vlastnosti, které běžné polymery nemají. Například se vyznačují mimořádnými optickými a antistatickými vlastnostmi a mohou mít jak vysokou, tak extrémně nízkou tepelnou vodivost, díky čemuž mohou lépe odolávat v prostředí, kdy jsou vystavené záření a teplotním extrémům.

Aby se však tyto vlastnosti uplatnily, musí být nanostruktury dokonale rozptýlené v polymerním prostředí. K dosažení dokonalého rozptylu je třeba přizpůsobit povrchovou kompatibilitu nanostruktur prostředí, pro něž jsou určené.

Společnost Toseda při návrhu a výrobě těchto polymerů získala sofistikovaný mikroskop, který umožňuje skenovat povrch pomocí soustředěného paprsku elektronů a získat tak ničím nezastřený obraz jeho topografie a složení. Společnost zakoupila ultramikrotom, což je vysoce přesný řezací nástroj s diamantovým nožem pro přípravu vzorků pro mikroskopii atomárních sil a skenovací elektronovou mikroskopii.

Součástí nového přístrojového vybavení je vysokoteplotní vakuová komora, určená k odstraňování těkavých složek nebo k vytvrzování polymerních systémů při vysoké teplotě. Společnost rovněž zakoupila univerzální testovací stroj, aby tak bylo možné zjistit, zda vyvinuté materiály mají očekávané vlastnosti.

Zlepšení konkurenceschopnosti, rozšíření spolupráce

Díky těmto pozitivním změnám nyní společnost dosáhla větší nezávislosti a je konkurenceschopnější, a to v mezinárodním měřítku. Umožnily společnosti přijít s novými a ambiciózními projekty ve výzkumu a vývoji, zaměřenými na hi-tech materiály určené pro využití v kosmonautice.

Díky projektu se podařilo rozšířit mezinárodní spolupráci společnosti a vybudovat nová partnerství, jako například s Evropskou kosmickou agenturou i s řadou výrobců vesmírného zařízení, kteří patří k největším v Evropě, jako jsou Airbus, Thales Alenia Space či MT Aerospace.

Financování výzkumu, vývoje a inovací

Až donedávna se společnost Toseda pravidelně podrobovala externím hodnocením, jejichž cílem byla analýza jejích kapacit v oblasti vývoje. Pro společnost dané velikosti to bylo časově náročné a přinášelo to dodatečnou zátěž. Díky novému vybavení se ale zlepšilo postavení společnosti Toseda v odvětví kosmonautiky, což je jedna z nejdůležitějších oblastí, ve které společnost působí.

Společnost obdržela finanční prostředky z programu Potenciální dotace, jenž je součástí operačního programu Evropské komise Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v České republice. Cílem tohoto programu je poskytnout společnostem působícím v oblasti výzkumu, vývoje a inovací finanční prostředky na pořízení vybavení, technologií, hardwaru nebo softwaru pro účely vývoje a testování nových produktů.

Celková investice a financování EU

Celková investice do projektu „Nanostrukturované hi-tech materiály pro kosmické aplikace“ činí 189 990 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispívá částkou 94 995 EUR prostřednictvím operačního programu „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“ na programové období 2014–2020. Tento projekt spadá do priority „Zaměstnání, růst a investice“.