breadcrumb.ecName
bg Български

Магистрала „Струма“ подобрява връзките между България и Гърция

  • 09 May 2018

Изграждането на два участъка на път А3 — магистрала „Струма“ — в Югозападния регион на България стана възможно благодарение на финансиране от ЕС. Магистралата е път с две платна за движение във всяка посока с по две пътни ленти с широчина 3,75 m, с централна разделителна ивица с широчина 3,5 m между платната и с аварийна лента с широчина 2,5 m на всяко платно за движение.

Единият от участъците, финансиран по проекта, е с дължина 17 km и той обхваща отсечката между гр. Благоевград и с. Крупник. Магистралата в този участък преминава покрай с. Бело поле, пресича р. Струма на две места и включва тунел с дължина 2 km близо до с. Железница.

Другият участък обхваща отсечката между гр. Кресна и гр. Сандански и е с дължина 23 km, като частично е разположен между реката и железопътна линия. Магистралата преминава през с. Струмяни, след това пресича железопътната линия и завършва на изток от нея.

Същевременно в процес на изграждане е отсечка с дължина 21 km от с. Крупник до гр. Кресна. Тези три участъка представляват най-сложната част от магистралата, тъй като минават по поречието на р. Струма и преминават през екологично чувствителното Кресненско дефиле.

Последващи действия във връзка с предишни проекти

Строителните дейности са продължение на постигнатото по предишни проекти по други части на магистрала „Струма“, за които беше осигурено финансиране от ЕС в размер на 291 милиона евро. Това са: участък с дължина 16,78 km между с. Долна Диканя и гр. Дупница; участък с дължина 37 km между гр. Дупница и гр. Благоевград; и отсечка с дължина 15 km между гр. Сандански и с. Кулата.

Преди това през 2011 г. бяха завършени първите два участъка: отсечката с дължина 19 km, която свързва околовръстния път на гр. София с пътен възел Даскалово близо до гр. Перник, и отсечката с дължина 22 km между с. Даскалово и с. Долна Диканя. При завършването ѝ цялата магистрала ще бъде с дължина 173,8 km и ще се простира от гр. София до границата с Гърция.

Бърза връзка с международната пътна мрежа

Строителните работи се осъществяват по линия на приоритетен проект 7 за изграждане на трансевропейската транспортна мрежа, чиято цел е да се подобри пътната мрежа в Югоизточна Европа. Те следва да допринесат за укрепване на връзките между главните градове в региона, както и между пристанищата на Средиземно море, Йонийско море, Егейско море и Черно море и вътрешността на ЕС.

Магистралата е част от Паневропейския транспортен коридор IV, който осигурява най-краткия маршрут между р. Дунав и Егейско море. Коридорът включва също така най-натоварения път, преминаващ през България по направление север-юг, който свързва шест от най-големите градове в западната част на страната: Видин, Монтана, Враца, София, Перник и Благоевград.

Магистрала „Струма“ ще съкрати времето за пътуване от гр. София до границата с Гърция с 40 минути и по този начин ще осигури бърза връзка с международната пътна мрежа, което е важно за развитието на България като цяло. Наред с това, тя ще съкрати времето за пътуване за местните жители, с което ще се подобри качеството им на живот.

Освен това магистралата ще подобри безопасността на автомобилния транспорт в Югозападна България. Благодарение на нея ще бъдат премахнати пречките пред транспорта и така ще се осигури непрекъснат поток на движение, с което ще се подобрят условията за товарния и пътническия транспорт и ще се намалят задръстванията и замърсяването. Тя следва да допринесе за привличането на инвестиции, за генерирането на търговия и икономически растеж в района, както и за насърчаването на туризма.

Общи инвестиции и финансиране от ЕС

Общата инвестиция за проекта „Изграждане на части на магистрала „Струма“ е 391 036 719 EUR, от които 329 887 787 EUR са осигурени от Кохезионния фонд на ЕС по линия на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ за програмния период 2014—2020 г.