breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Snažnije obrane od poplava uz rijeku Savu u Hrvatskoj štite živote i imovinu

  • 10 July 2022

Projektom financiranim sredstvima EU-a ojačane su obrane od poplava na lijevoj obali rijeke Save u Hrvatskoj. Dio obuhvaćen projektom proteže se od točke na kojoj graniče Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija, pokraj Račinovaca i Nove Gradiške. Od ukupnog područja od 236,7 km, rad se provodio na dijelu od 172,5 km koji predstavlja dio granice između Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

U analizama obrana od poplava prikazana je potreba za modernizacijom nasipa na mnogim dijelovima od srpske granice do Nove Gradiške, a u slučaju ponovne pojave poplava iz svibnja 2014. postoji stvarna opasnost od probijanja nasipa.

Davorin Piha, direktor vodogospodarskog odjela za srednju i donju Savu

Analiza je pokazala da je 41 % nasipa nestabilno, dok je mreža servisnih putova koji pokrivaju 76 % tog dijela neadekvatna za provedbu mjera obrana od poplava.

Mjere ojačanja nasipa uključuju izgradnju oboda i odvoda koji će pružiti jednoliku razinu zaštite od propadanja temeljnog tla i naknadnih poplava. Novi servisni putovi izgrađeni su kako bi se njima osigurao brz, izravan pristup nasipima radi obrane od poplava, praćenja i održavanja.

Katastrofalne poplave

Od Račinovaca do Nove Gradiške lijevu obalu Save štiti linija nasipa koji prestaju na ušću drugih vodotokova. U svibnju 2014. dogodile su se najgore poplave u porječju Save koje su pogodile Brodsko-posavsku i Vukovarsko-srijemsku županiju.

Dana 18. svibnja 2014. u Slavonskom Brodu zabilježena je razina vode od 939 cm, rekordna razina u 100 godina mjerenja na rijeci Savi. Slavonski Brod spašen je zahvaljujući ogromnim naporima u obrani od poplava više od 3000 ljudi.

Poplave su uzrokovale propuštanje i prodor vode kroz nasipe na dvije lokacije pokraj Rajevog Sela i Račinovaca. Poplavljeno je otprilike 250 km² zemlje. Dvije su osobe poginule, a materijalna šteta iznosila je otprilike 240 milijuna EUR. Rad na ponovnoj izgradnji nasipa, uključujući kroz umetanje unaprijed izrađenih betonskih elemenata, započeo je u srpnju 2014.

„No-regret” mjere

Mjere u okviru trenutačnog projekta nazivaju se „no-regret” mjerama jer su troškovno učinkovite u okviru trenutačnih i budućih scenarija te ne uključuju kompromise s drugim ciljevima.

Zaštitom nasipa materijalima poput zemlje, pijeska, kamena i geotekstila te olakšavanjem transporta osoblja i resursa tijekom intervencija obrane od poplava, mjerama će se osigurati zaštita područja od otprilike 2200 km².

Godišnje se očekuje da će se time spriječiti otprilike 11 milijuna EUR štete. Štoviše, zahvaljujući tim radovima manje će ljudi biti potrebno za održavanje nasipa.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „Modernizacija lijevoobalnih savskih nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške” iznosi 48 066 723 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 40 856 714 EUR u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Klimatske promjene i upravljanje rizikom”.