breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Posilnenie lokálnych a regionálnych hasičských a záchranných zborov na Slovensku

  • 10 May 2019

Projektom financovaným zo zdrojov EÚ sa zabezpečila lepšia odborná príprava a poskytlo sa nové vybavenie pre slovenské lokálne a regionálne hasičské a záchranné zbory. Projektom by sa malo prispieť k zmierneniu ohrozenia života a majetku ľudí v súvislosti s požiarmi a inými javmi vyplývajúcimi zo zmeny klímy.

Naši dobrovoľní hasiči získali novú technológiu, ktorá im umožní efektívnejšie chrániť obyvateľov a ich majetok. Rada by som im poďakovala za ich nadšenie. Som rada, že pôsobia v našom meste.

Silvia Grúberová, primátorka mesta Handlová

Medzi kľúčové prvky projektu patrilo zlepšenie spolupráce jednotlivých zborov, konkrétne Hasičského a záchranného zboru SR a Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky.

Vypracovaný bol strategický dokument, ktorým sa navrhujú zmeny nielen na úrovni spolupráce počas spoločného nasadenia, ale aj zmeny z hľadiska odbornej prípravy a právnych predpisov. Dokument sa vzťahuje na obdobie do roku 2030.

Nové vybavenie pre obecné hasičské zbory

365 dobrovoľných hasičských zborov pôsobiacich v obciach a mestách po celej krajine získalo nové hasičské auto a ďalšie hasičské vybavenie. Vďaka novému vybaveniu môžu obecné hasičské zbory rýchlejšie a efektívnejšie reagovať na mimoriadne udalosti, ako sú záplavy a požiare.

Zmodernizovala a rozšírila sa odborná príprava dobrovoľných obecných hasičských zborov vo Výcvikovom centre Lešť na strednom Slovensku.

V rámci projektu získalo celkovo 365 hasičských zborov nové vybavenie a odbornú prípravu týkajúcu sa jeho používania. Na činnostiach vykonaných v rámci projektu sa zúčastnilo celkovo asi 3 000 ľudí.

Dlhodobý rozvoj

Z dlhodobého hľadiska sa vďaka projektu pomôže Prezídiu Hasičského a záchranného zboru, ktoré je útvarom Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a hlavným prijímateľom podpory projektu, vytvoriť komplexný mechanizmus na rozvoj dobrovoľných obecných hasičských zborov a Dobrovoľnej požiarnej ochrany.

Malo by sa tým prispieť k efektívnejšiemu prístupu k riešeniu mimoriadnych udalostí vychádzajúc z účinnej stratégie a komplexného hodnotenia rizík, pravidelného monitorovania a analyzovania rizík a dostupnosti zdrojov s cieľom minimalizovať dôsledky mimoriadnych udalostí.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt „Zvýšenie odborných a intervenčných kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni“ dosahuje 42 727 527 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 34 793 025 EUR prostredníctvom operačného programu „Kvalita životného prostredia“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá pod prioritu „Podpora riadenia rizík, riadenia mimoriadnych udalostí a odolnosti proti mimoriadnym udalostiam ovplyvneným zmenou klímy“.