breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Vodilna vloga vesoljskega znanstvenega centra na področju tehnologije interaktivnega daljinskega zaznavanja

  • 14 September 2015

Vesoljski znanstveni center v Sloveniji, ki ga podpira Evropski sklad za regionalni razvoj, ima vodilno vlogo pri uporabi satelitskih podatkov za opazovanje Zemlje.

Skorajda ni družbenega izziva, pri katerem bi pogled iz vesolja ne bil izjemno koristen.

Tomaž Rodič, direktor Centra odličnosti Vesolje-SI

Slovenski Center odličnosti Vesolje, znanost in tehnologije (Vesolje-SI) je leta 2010 ustanovil konzorcij akademskih ustanov, visokotehnoloških malih in srednje velikih podjetij, velikih industrijskih podjetij ter zavarovalnic.

Raziskovalne in razvojne dejavnosti Centra so osredotočene na visokoločljivostno interaktivno daljinsko zaznavanje in misije letenja v formacijah. To so omogočili razvoj na področju mikro in nano satelitskih platform, napredne zemeljske postaje ter prostori za integracijo in preizkušanje satelitov.

Stroškovno učinkovito daljinsko zaznavanje

Te napredne tehnologije daljinskega zaznavanja bodo omogočile pogostejše in stroškovno učinkovite aplikacije daljinskega zaznavanja na različnih področjih, kot so ekologija, kmetijstvo, gozdarstvo, kartiranje zemeljske površine, urbanistično projektiranje in pomorstvo, ter spremljanje podnebnih sprememb, uporabe naravnih virov in naravnih nesreč.

Center Vesolje-SI je razvil zelo natančen satelit za interaktivno daljinsko zaznavanje, ki je namenjen pridobivanju večspektralnih slik in videoposnetkov z visoko ločljivostjo v realnem času. Satelit je sposoben zagotavljati visokoločljivostne posnetke z višine 600 km.

Aplikacije za daljinsko zaznavanje

Razvita je bila celovita in povsem samodejna veriga za obdelavo satelitskih podatkov od njihovega zajema do dostave pripravljenih slik in izdelkov na spletnih straneh. Za učinkovito uporabo geolociranih podatkov je bila razvita „Geopedia“, platforma za pridobivanje podatkov iz množic, in tako je bilo v zadnjih nekaj letih zbranih več tisoč podatkovnih nizov z več milijoni vnosov.

Preizkušanje v dejanskih razmerah

Center Vesolje-SI je te sisteme preizkusil v različnih dejanskih razmerah, vključno z napredno vizualizacijo visokoločljivostnih napovedi vremena in širjenja onesnaženja v realnem času, hitrimi ocenami škode po poplavah, zaznavanjem invazivnih rastlin, čiščenjem nezakonitih odlagališč ter mnogimi drugimi raziskovalnimi in izobraževalnimi pobudami, ki ozaveščajo javnost o ekoloških in družbenogospodarskih koristih, ki jih je v regiji mogoče doseči z novimi tehnologijami mikro in nano satelitov.

Obseg celotne naložbe in evropska sredstva

Celotna naložba za projekt „Slovenski Center odličnosti Vesolje, znanost in tehnologije“ znaša 9 254 218 EUR, pri čemer je Evropski sklad za regionalni razvoj EU zagotovil 7 866 085 EUR prek operativnega programa „Krepitev zmogljivosti za regionalni razvoj“ za programsko obdobje 2007–2013.